Ongi suvi paraku otsa saamas, soe õhk asendub külmaga ja päikesepaiste pilvisusega. Nii nagu oravad varuvad sügis-talviseks perioodiks käbisid, varume meie oma riiulitele parimaid vähekasutatud äriklassi arvuteid ja sülearvuteid. Ja valik on meil tõesti suur, tõenäoliselt parim valik Eestis 🙂 Tule veendu oma silmaga, aadress on meil endiselt Sõpruse pst 25, Tallinn.

Tänase ülevaate kirjutamiseks ei pidanud ma riiuli ees pikalt valikut tegema kuna viimaste kaubapartiidega on hakanud jõudsalt sisse tulema uue kraamina Lenovo ThinkPad T470 sülearvuteid, mis mulle endale ja kindlasti paljudele lugejatele huvi pakuvad.

Turul on küll kergemaid ultrabooke ja võimsamaid mobiilseid tööjaamasid, kuid Lenovo T4x0 mudelid on läbi aegade olnud ülimenukad sülearvutid kuna pakuvad parimat tasakaalu kaasaskantavuse ja kasutatavuse vahel. Vahet pole, kas oled ettevõtte juht, töötaja, õppur või täiskohaga vanaema, see 14 tollise ekraaniga äriklassi sülearvuti sobib suurepäraselt kõigile.

Käärime siis käised üles ja vaatame seda vinget Lenovo T470 sülearvutit lähemalt.

Korpus

Olgugi, et mõõtmed pole võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo T460 mudeliga eriti muutunud, on Lenovo T470 siiski selgesti eristatav eelmisest põlvkonnast. Nimelt on Lenovo T470 mudel üks esimesi, kus Lenovo insenerid on loobunud tumehallist värvilahendusest ja asendanud selle taas ronkmustaga.

Korpus ise jätab väga stabiilse/tugeva mulje ja midagi muud süsinikkiuga tugevdatud plastikust ei ootakski. Kaks metallist hinge on väga tugevad ja tihedad ning hoiavad ekraani kindlalt paigas. Küll tuleb seetõttu kasutada ekraani avamiseks kahte kätt kuna ühega ekraani avades tõuseb hingede headuse tõttu üles ka korpus ise. Maksimaalne ekraani avanemisnurk on nagu tavaliselt neil mudelitel 180 kraadi.

Kuna kaas on hästi õhuke, siis väänetele see natuke allub aga kaane tagantpoolt survestamine seevastu pildis moonutusi esile ei too.

Ekraan

Lenovo T470 on varustatud 14 tollise mattekraaniga ja saadaval kolme erineva paneeliga. Olenevalt konfiguratsioonist on kasutusel kas 1366×768 (HD) või 1920×1080 (FullHD) resolutsiooniga ekraan. Ja kui lisada siia juurde, et viimast liigub ka puutetundlikuna, siis saamegi kolm erinevat valikuvõimalust.

HD resolutsiooniga ekraan on lisaks tagasihoidlikule resolutsioonile paraku ka tagasihoidliku heledustugevuse (200 cd/m²) ja kontrastsusega (400:1). Antud ekraani puhul on kasutusel TN-paneel, mis küll otse peale vaadates pakub üldiselt head pilti, kuid nurga alt vaadates kipub pildi kvaliteet kahvatuma.

FullHD resolutsiooniga ekraan seevastu on lisaks heale resolutsioonile ka eeskujuliku heledustugevuse (300 cd/m²) ja kontrastsusega (1000:1). FullHD ekraani puhul on tegemist IPS-paneeliga, mis on teadagi suurepärase vaatenurgaga. Kuna FullHD ekraani puhul võib mõne arvutikasutaja jaoks oluline olla ka värviruumi katvuse info, siis toon siinkohal välja, et antud ekraan katab 70% sRGB ja 40% AdobeRGB värviruumist. Need numbrid viitavad sellele, et fototöötluseks ja disainimiseks see ekraan hästi ei sobi, küll aga kontoritööks, milleks see äriklassi sülearvuti loodud ongi.

14 tollist ekraanisuurust arvesse võttes, on kindlasti parim valik FullHD resolutsiooniga ekraan. Postituse kirjutamise hetkel kusjuures meil HD resolutsiooniga mudeleid polegi, kõik Lenovo T470 mudelid on varustatud FullHD ekraaniga 😊

Graafika

Lenovo T470 on varustatud integreeritud graafikakaardiga ja täpsemalt on selleks kaardiks Intel HD620. See on siis eelmisest põlvkonnast tuntud HD520 järeltulija. Nagu integreeritud graafikakaartide puhul ikka, puudub neil oma videomälu ja amps võetakse süsteemimälust.

Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo T460 graafikakaardiga, on Lenovo T470 graafikakaart ligikaudu 20% võimekam, mis on loomulikult positiivne. Näiteks on HD620 graafikakaart võimeline kõrge resolutsiooniga (10 bitise värvisügavusega H.265 vormingus) videosid tõrgedeta ja protsessorit olulisel määral koormamata maha mängima.

Integreeritud graafikakaartide mängujõudlus pole tänapäevaste 3D mängude sujuvaks mängimiseks piisav aga mitmete vanemate mängudega madalatel sätetel saab see graafikakaart hakkama küll, kui tekib vajadus töötegemise vahel hinge tõmmata. Aga mõeldud on Lenovo T470 ikka eelkõige kontoritööks, mitte mängimiseks 😉

Protsessor

Nagu Lenovo T470 mudelinimest (number 7) järeldada võib, on see varustatud seitsmenda põlvkonna Inteli protsessoriga, millel on selline huvitav koodnimi nagu Kaby Lake.

Protsessorid (i3, i5, i7) ise on kõik tähistatud U-tähisega (ULV ehk Ultra Low Voltage), mis viitab madalale voolutarbele. Olgugi, et madalam voolutarve tuleb jõudluse arvelt, on rammu tavakasutaja jaoks enam kui küll. Pealegi on i5 ja i7 protsessorid võimelised tänu Turbo Boost tehnoloogiale ennast „lennult“ üle kiirendama kui mõni rakendus peaks seda vajama.

Kui nüüd võrrelda eelmise põlvkonna mudelis kasutatud protsessoreid käesolevas põlvkonnas kasutatud protsessoritega, siis jõudluse vahe on üsna tagasihoidlik (ca 10-12%) ja seda mõistagi uuema põlvkonna kasuks. Seega ainuüksi protsessori pärast pole mõtet oma senist Lenovo T460 mudelit küll välja vahetada.

Mälu

Hea uudis on see, et Lenovo T470 mudelil on kaks mälupesa. Ei mingeid emaplaadile joodetud mälusid, mis Lenovo T460s ja T470s puhul on tavaline nähtus. See annab sülearvuti upgrade’misel oluliselt vabamad käed ja võimalused. Maksimaalne võimalik mälumaht vaatluse all oleval mudelil on 32GB, mis on saavutatav 16GB mäluklotsiga kummaski mälupesas.

Müügil olevate Lenovo T470 operatiivmälu maht oleneb konkreetse arvuti konfiguratsioonist ja reeglina jääb see vahemikku 8GB-16GB. Jääb väheks? Vaevalt aga vajadusel saab mälu juurde soetada, näiteks ülevaate kirjutamise hetkel on sellele sülearvutile täiendava 8GB operatiivmälu hinnaks 40 eurot.

SSD

SSD ketta suurus oleneb alati konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ja siin on ühtset suurust keeruline välja tuua 😊 Kindel on see, et kasutusel on ainult kiired ja töökindlad SSD kettad, millega suurte või rohkete failidega toimetamine on puhas rõõm tänu kõrgetele lugemis- ja kirjutamiskiirustele.

Kui Sulle välja valitud Lenovo T470 sülearvuti väga meeldib aga tunned, et kettamahust võib väheks jääda, siis anna meile enne ostu sooritamist märku ja me paigaldame sülearvutile tuttuue ja suurema SSD ketta. Kuna vana ketas jääb meile, siis saame seda teha hea hinnaga.

Liidesed ja lisad

Seoses korpuse uuenduskuuriga on liidesed ja nende asetus mõnevõrra muutunud võrreldes eelmise põlvkonnaga. Näiteks SIM-kaardi pesa on pandud taas tagasi aku salve sisse. Kõige suurem ja positiivsem muudatus on loomulikult Thunderpolt 3 kasutuselevõtt, mida lootsime leida juba eelmise põlvkonna Lenovo T460 mudelilt. Aga lõpuks see kauaoodatud port kohale jõudis ja selle üle on ääretult hea meel. Selle pordi vahendusel on võimalik edastada heli, videopilti, andmeid ja seda viimast isegi kuni 10Gbit sekundis. Ja muide Thunderpolt 3 porti saab kasutada ka sülearvuti laadimiseks, mis on väga tänuväärne võimalus.

Aga nagu tavaks on saanud, laskume siinkohal detailidesse ja loetlen üles kõik liidesed, mis selle mudeli juures silma jäävad. Lenovo T470 paremal küljel asuvad mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kaks USB 3.0 porti (millest üks on alati voolu all), HDMI (1.4b), Gigabit LAN, SD-kaardilugeja ja Kensington luku pesa. Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, USB-C (Thunderpolt 3) port ja ID-kaardilugeja.

Lisaks eeltoodule on olemas põhja all veel vanakooli dokkimisport, mida on hea kasutada kui varasemast on dokk olemas. Kui aga pole, siis alternatiivina on võimalik kasutada USB-C dokki või juhtmevaba WiGig dokki, kui juhul konkreetne sülearvuti seda võimaldab kuna see viimane dokkimisvõimalus oleneb juba sülearvuti konfiguratsioonist.

Karu kõhus on olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), mille maksimaalne edastuskiirus on 867 Mbps, Bluetooth (versioon 4.2), HD veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja ja 4G modem. Isegi kui modemit ostu hetkel sülearvuti varustuses pole, siis on võimalik see hõlpsasti hiljem juurde lisada kuna vajalikud antennid ja kaabeldused on tehases juba ära veetud.

Kiita tahaks kindlasti veel sõrmejäljelugejat kuna kõikidel seitsmenda põlvkonna Thinkpad sülearvutitel võttis Lenovo kasutusele „Touch“ sõrmejäljelugeja, mis on oluliselt kiirem ja täpsem kui senine „Swipe“ sõrmejäljelugeja. Ehk siis enam ei pea sõrmega üle sõrmejäljelugeja tõmbama vaid piisab sellele näpu asetamisest. Praktikas töötab see väga kiiresti ja usaldusväärselt.

Ühe eelisena võib välja tuua veel välise aku olemasolu. Täpsemalt on kasutusel siis kaks akut, millest üks on sisemine ja teine välimine, mida on võimalik hõlpsasti eemaldada. Aku vahetamist saab teha käigu pealt (hot swap), seega varuaku olemasolul on selle vahetamine ääretult mugav ja selleks ei pea isegi sülearvutit välja lülitama kuna sisemine aku võtab seniks toite enda kanda. Väga mugav näiteks reisil olles, kui vooluvõrku käepärast pole ja tagavaraaku kotis on.

Sarnaselt eelmisele põlvkonnale, ei leia ka Lenovo T470 põhja alt hooldusluuke ja hooldamiseks/upgrade’miseks tuleb eemaldada kogu põhjakate. Selle eemaldamiseks tuleb lahti keerata kuus väikest kruvi, mis muide jäävad põhjakatte külge, seega ära ürita neid eemaldada kui selle töö ise ette võtad. Põhjakatte alt avaneb eriti IT tehnikutele miljonivaade kuna viimasel ajal kipuvad tootjad jätma upgrade’imiseks järjest vähem võimalusi. Siin aga on aga käeulatuses olemas kaks mälupesa, WIFI moodul, 4G modem või modemi puudumisel vaba M.2 pesa, SSD ja ligi pääseb ühtlasi ventilaatorile, sisemisele akule ja CMOS patareile.

Lenovo varustab kõik Thinkpad’id parimate pritsmekindlate klaviatuuridega ja erandiks pole ka Lenovo T470. Kergelt nõgusad klahvid ja paras klahvikäik teevad mõnusaks just pikemate tekstide kirjutamise. Trükkimismüra on sisuliselt olematu, ainult suurematele klahvidele (enter, tühik) vajutamine on tiba rohkem kuulda. Klaviatuuridel on endiselt kasutusel kaheastmeline taustavalgustus, seega siin pole muutunud miskit. Ideaalis võiks olla ka kolmas ehk veelgi heledam tase aga see on pisiasi, mille üle norida.

Puuteplaat on samuti suurepärane ja piisavate mõõtmetega (10 x 7 cm). Näpud libisevad pinnal hästi, puuted ja žestid tuvastatakse kiirelt ja korrektselt. Puuteplaadi alumised nupud on endiselt integreeritud ja ülemised nupud eraldiseisvad. Need on siis mõeldud kõigile neile, kellele meeldib navigeerimiseks kasutada klaviatuuri klahvide vahel asetsevat TrackPointi.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo T470 korpus on hästi natukene eelmise generatsiooni Lenovo T460 korpusest väiksem ja see kajastub ka ametlikes mõõtmetes. Kui eelkäija mõõdud olid 339 x 232.5 x 21 mm (pikkus x laius x kõrgus) , siis Lenovo T470 mõõdud on 336.6 x 232.5 x 19.95 mm.

Nagu mõõtmetest näha, on Lenovo T470 oma eelkäijast millimeeter õhem ja 2,5 mm lühem (vasakult parema ääreni vaadatuna).

Kaal on ka eelkäijast 50 grammi kergem, jäädes 1,66 kilogrammi kanti.

Kokkuvõtteks

Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo T460 mudeliga, Lenovo T470 väga suuri üllatusi ei paku. Suurimaks positiivseks uuenduseks on Thunderpolt 3 kasutuselevõtt, mida tegelikult oleks oodanud juba eelmiselt mudelilt aga hea, et see lõpuks selle mudeli külge tee leidis. Ja uus värvilahendus on tegelikult unustatud vana st tumehall on taas asendunud ronkmustaga nagu vanasti.

Positiivseid omadusi on sel mudelil palju: mõnusalt minimalistlik disain, suurepärane koostekvaliteet, ideaalne klaviatuur (ainuüksi selle pärast soovitan osta), rikkalikud liidesed, vaikne. Sobib lisaks kontorile ja kodus kasutamisele kenasti ka koolis loengutes või raamatukogus kasutamiseks, kus vaikus väga oluline on.

Arenguruumi on ekraani värviruumi katvuse osas aga reeglina kasutavad fototöötlejad ja disainerid täiendavalt suuri väliseid profimonitore, mistõttu pole see suur miinus.

Põhilised Lenovo T470 konkurendid on HP Elitebook 840 G4, Dell Latitude 7480 ja Fujitsu Lifebook U747. Kõik need mudelid on meie tootevalikus kenasti esindatud ja ootavad samuti uut omanikku.

Tegelikult tooks siinkohal sisemise konkurendina välja ka varasema põlvkonna ülipopulaarse Lenovo Thinkpad T460 mudeli kuna see on endiselt väga hea valik, kui Sa just Thunderpolt liidest taga ei aja. Jõudluse vahe pole neil mudelitel üldsegi mitte suur ja soodsama hinnaga Lenovo T460 väärib kindlasti kaalumist. Vähemalt seni kuni neid jätkub 😉

Vaata Lenovo T470 sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt