Projektor NEC M322HKas teadsid, et meil on suurim valik vähekasutatud projektoreid Eestis? Täpselt nii see on, meie e-poe ja esinduskaupluse riiulid on erinevaid projektoreid pilgeni täis ja sobiva mudeli leiab endale igaüks.

Olen seni blogis keskendunud valdavalt sülearvutite ülevaadetele aga arvestades suurt ja järjest kasvavat huvi projektorite vastu, võtakski täna vaatluse alla hoopis ühe projektori. Suurt huvi kasutatud projektorite vastu iseloomustab hästi number 500 – just nii palju ja enamgi projektorit müüme me igal aastal koolidesse, büroodesse ja kodudesse.

Täna vaatluse alla tulev projektor NEC NP-M322H on meie enimmüüdud mudel sel aastal ja seda on meil kohapeal täitsa arvestatav kogus, postituse kirjutamise hetkel näitab laoseisuks suisa 71 tükki.

Projektorite kohta saame ostueelselt oma esinduskaupluses päris palju küsimusi ja see on ka arusaadav kuna erinevaid tehnilisi parameetreid on omajagu ning nendes orienteerumine polegi nii lihtne. Seetõttu püüangi tänases postituses anda ülevaatena vastused võimalikele küsimustele, mis võivad antud projektori ostul tekkida. Enne projektori ostu soovitan soojalt lugeda ka minu enam kui aastatagust postitust, milline projektor valida kooli, koju või kontorisse.

Tänase projektori NEC NP-M322H võib liigitada kontoriprojektoriks, mis sobib ideaalselt koosolekuruumi tööl või klassiruumi koolis aga tänu headele näitajatele ja hinnale on kasutatav ka kodus kodukinoprojektorina. Sobib seega mitmekülgseks kasutamiseks ja saab kenasti hakkama nii presentatsioonide, piltide kui videote projitseerimisega.

Pilt

NEC NP-M322H näol on tegemist DLP (Digital Light Processing) projektoriga, mis maakeeli öeldes töötleb valgust digitaalselt ja pakub kõrget pildikvaliteeti koos loomulike värvidega. DLP tehnoloogia puhul on must oluliselt sügavam ja tõetruum kui näiteks LCD tehnoloogia puhul.

Antud mudel võimaldab projitseerida FullHD reolutsiooniga pilti, mis pikslites on siis 1920×1080 ja kuvasuhe on sellest tulenevalt 16:9. Ja teadagi, mida rohkem piksleid, seda detailsem ja kvaliteetsem on pilt.

Kontrastsus, mis antud mudeli puhul on 8000:1, näitab pildi kõige erksama ja kõige tumedama punkti suhet. Mida suurem see suhe on, seda detailsem ja tõetruum pilt on. 8000:1 on igati viisakas näitaja, reeglina on kontoriprojektorite puhul enimesinevaks näitajaks 2000:1. Samas valgustatud ruumides pole olulist vahet, kas see näitaja on 2000:1 või 8000:1 kuna ümbritsev valgus kaotab sügavmustad toonid niikuinii. Suurt rolli mängib kontrastsus pigem kodukinoprojektorite juures, mida kasutatakse kodus kottpimedas. Kodukinoprojektoriks seetõttu NEC NP-M322H ideaalne pole kuna ideaalselt kodukinoprojektorilt ootaks veelgi suuremat kontrastsust aga kui ootused pole ülikõrged, eelarve on piiratud ja tuba kipub olema pigem hämar kui kottpime, siis saab selle projektoriga filmielamuse kätte küll.

Valgustugevus on antud mudelil 3200 luumenit ja ka sellest kirjutan mõne reaga pikemalt kuna see on väga oluline näitaja, millega projektori ostul arvestada tuleks. ANSI luumenid näitavad valgustugevust (teisisõnu eredust) ja mida suurem see number on, seda eredam on projektori pilt. 3200 luumenit loetakse keskmiselt suuremaks valgustugevuseks, mis sobib ka suuremasse ruumi ja tagab hea pildi ka päevavalguses. Antud projektori puhul pole vajadust ruumi hämardama hakata, see saab päevavalguse käes edukalt oma tööga hakkama.

Üldiselt on pildikvaliteet kiiduväärt, eriti presentatsioonide ja piltide osas. Kui väga-väga norida, siis videote puhul tundub kohati vajakajäämisi detailsuse osas heledamatel aladel ja kiirelt liikuvad objektid saavad endale aegajalt taha vikerkaarevärvilised sabad, mis on tüüpiline DPL tehnoloogia puhul.

Mainin ühtlasi ära, et projektoril on olemas ka 3D valmidus. See on suuteline HDMI ühenduse kaudu kuvama 3D sisu näiteks Blu-Ray mängijast. Aga selle sisu vaatamiseks on vajalikud DLP Link prillid, mis toimivad telekate puhul levinud prillidest hoopis teisiti. Prille küll komplektis pole aga neid on võimalik kaubandusvõrgust soetada, kuigi hind nendel aktiivprillidel väga soodne pole.

Heli

NEC NP-M322H projektoril on sisseehitatud kõlar, mis võimaldab projitseerida videot või videoklippe koos heliga. Kõlar ise on 20W, kvaliteetne ja piisavalt võimas, et keskmise suurusega konverentsiruumis kenasti kuulda oleks.

Liidesed ja lisad

Äriklassi tootele iseloomulikult on sellel projektoril väga head ühendusvõimalused. Kaks HDMI liidest, VGA, RCA komposiitvideo ja -heli jaoks, LAN (10/100) võrguliides võrgu kaudu juhtimise ja piltide/heli edastamiseks ning ei puudu ka USB-A port mälupulgalt materjalide presenteerimiseks ja USB-B port arvutiga ühendamiseks.

Komplekti kuulub veel kaugjuhtimispult, toitekaabel ja VGA kaabel.

Kaal ja mõõtmed

Tegemist pole igapäevaselt kaasaskandmiseks mõeldud projektoriga kuna mõõtmetelt on pigem suuremapoolne (9 cm x 34 cm x 26 cm) ja kaalu ka omajagu (3,5 kg).

Seega sobib pigem paigaldamiseks alalisse asukohta või ratastega alusele, et ühest koosolekuruumist või klassiruumist teise sõidutamine mugav oleks.

Kuna sellel projektoril on 1,7 kordne zuum, siis annab see paigaldamiseks väga paindlikud võimalused. Tehniliste andmete põhjal sobib paigutamiseks 1,3-7,8 meetri kaugusele seinast/ekraanist aga optimaalne ja soovituslik kaugus võiks olla 3-5 meetri vahepeal.

Kokkuvõtteks

NEC üliedukasse M-seeriasse kuuluvad keskkonnasäästlikud ja minimaalsete kasutuskuludega projektorid, mis on varustatud kaasaegsete funktsioonide ja ühendusvõimalustega. Selles osas pole NEC NP-M322H erand, selle mudeli lambi elueaks on ökorežiimis kuni 8000 tundi, mis võimaldab keskmise kasutamise korral ühe lambiga mitu aastat hakkama saada. NEC projektoreid võib iseloomustada veel kui vaikseid ja töökindlaid seadmeid, mis teenivad omanikku pikka aega.

NEC NP-M322H näol on seega tegemist ideaalse kontoriprojektoriga klassiruumi või konverentsiruumi, mis pakub head heledust, teravat teksti ja valju heli. Mitte väga kõrgete ootuste korral võib seda projektorit edukalt kasutada ka kodukinoprojektorina kuna kõrge resolutsioon, kuvasuhe ja 3D valmidus annavad selleks vajalikud võimalused. Ja päris paljud kliendid ongi soetanud selle projektori just koju kuna hinna ja kvaliteedi suhe on saanud määravaks ning laekunud tagasiside põhjal on nad sellega väga rahule jäänud.

Kui aga soovid ideaalset kodukinoprojektorit, siis pead paraku arvestama suurema eelarvega ja pead olulisel määral panustama seina või ekraani kvaliteeti, kuhu pilt projitseeritakse ning filme nautima kottpimedas ruumis nagu kinodeski.

Kui soovid antud projektorit ise käega katsuda ja testida, siis oled oodatud meie esinduskauplusesse Tallinnas, Sõpruse pst 25.

Meil on Sulle üks üllatus ka 😉 Postituse avaldamise hetkest kuu aja jooksul on antud projektor Sulle suisa 50 EUR soodsam. Erihinnaga soetamiseks kasuta sooduskoodi NECPOST, mis kehtib nii e-poes kui esinduskaupluses müüjale kõrva sosistades.

Edukat projektoriostu ja head projitseerimist 🙂