Fujitsu LifeBook U747Fujitsu on sülearvutite osas juba mõnda aega keskendunud just äriklassi sülearvutite tootmisele ja odavklassi sülearvutitele enam ei keskendu. Mäletan, et palju aastaid tagasi kasutasin mõnda aega üht odavklassi Fujitsu Amilo mudeliseeria sülearvutit, mis oli õudus kuubis. Jättis väga odava mulje ja lagunes pea sama kiiresti kui biojäätmed 😊

Tollest hetkest jäi mulle külge väike eelarvamus Fujitsu sülearvutitest aga olles nüüd mitmeid aastaid kokku puutunud Fujitsu äriklassi sülearvutitega ja nende suurepärase töökindlusega, on see eelarvamus ammu kadunud. Äriklassi sülearvuti ja odavklassi sülearvuti on ikka kaks täiesti erinevat maailma. Kusjuures Fujitsu äriklassi kiituseks võib isegi öelda, et need vajavad garantii korras remonti isegi vähem kui teiste brändide tooted.

Olen varasemalt teinud ülevaate paarist Fujitsu LifeBook E-seeria sülearvutist aga Fujitsu LifeBook U-seeria mudelitest polegi meil varem juttu olnud. U-seerias on õhukesed ja kiired ultrabookid, mis on mõeldud eelkõige ärikasutajatele, kes vajavad usaldusäärset töövahendit nii kontoris kui liikvel olles. Vähekasutatuna sobivad need loomulikult ideaalselt ka kodukasutajatele ja õppuritele.

Fujitsu LifeBook U747 on 14 tollise ekraaniga ultrabook, mis on kaks aastat varem välja tulnud Fujitsu LifeBook U745 järeltulija.

Korpus

Kui eelmise põlvkonna Fujitsu LifeBook U745 oli hõbedast värvi, siis Fujitsu LifeBook U747 on läbinud totaalse muutumise ja hõbedane toon on asendunud tumehalli/musta tooniga. Tuleb tunnistada, et mulle meeldib uus välimus isegi rohkem ja minu hinnangul on Fujitsu siin kümnesse pannud. Aga võib-olla tuleneb see sellest, et Lenovo tulihingelise fännina meeldivad mulle tumedad toonid ja konkreetne lähenemine lihtsalt rohkem 😊 Ainus värviaktsent on klaviatuuri allosas olev punane riba, mis on iseloomulik kõigile viimase aasta Fujitsu LifeBook mudelitele ja mis annab disainile juurde meeldiva nüansi.

Fujitsu LifeBook U747 konstruktsioon on eeskujulik ja jaapani kvaliteet paistab välja kõikjalt. Korpuses on kasutatud magneesiumi ja alumiiniumi, mis teevad sülearvuti põhiosa väga vastupidavaks ja tugevaks. Sülearvuti kaas on natuke vähem jäik ja selle tagaosale surve avaldamine moonutab vähesel määral pilti. Igapäevaselt loomulikult keegi ekraanile survet ei avalda aga testimise huvides olen alati selle katse ära teinud. Ekraani hinged on seevastu vägagi tasemel ja hoiavad seda 14 tollist ekraani kindlalt paigal. Ekraan avaneb veidi üle 180 kraadi, mis tähendab seda, et saad selle lauale täies ulatuses laiali laotada. Et ekraani oleks hõlpsam avada, on kaane ülaserva sisse ehitatud väike süvend. Enamasti jäetakse sellised pisikesed detailid tänapäeval välja, seega tore on näha, et Fujitsu on mõelnud ka sellistele asjadele.

Randmetugi on valmistatud harjatud alumiiniumist, mis tagab jaheda ja kvaliteetse tunde. Miinuseks samas see, et sõrmejäljed kipuvad liiga kergesti sellele pinnale jääma.

Sülearvuti põhi ton päris kare aga hea kvaliteediga.

Ekraan

Fujitsu LifeBook U747 ultrabook on 14 tollise mattekraaniga ja olenevalt konfiguratsioonist on kasutusel kas HD (1366×768) resolutsiooni ja TN-paneeliga ekraan või FullHD (1920×1080) resolutsiooni ja IPS-paneeliga ekraan. Viimast liigub nii tava kui puutetundliku ekraanina.

Taaskord, mulle isiklikult ei tundu HD resolutsiooni kasutamine 14 tolliste ja veelgi suuremate ekraanidega sülearvutites eriti mõistliku lahendusena aga võimalik, et olen lihtsalt kõrgema resolutsiooniga ekraane ja monitore nii kaua kasutanud, et ei suuda HD resolutsiooniga enam leppida 😊

HD resolutsiooniga ekraani heledustugevus on 220 cd/m² ja kontrastsus 350:1, mis on keskmised näitajad ja äriklassi kõrgeid ootusi silmas pidades väga heaks pidada ei saa. Sellise ekraaniga Fujitsu LifeBook U747 sobib pigem kontorisse aga mitte välitingimustesse. Kindlasti pole see ekraan mõeldud professionaalsetele fototöötlejatele kuna sRGB värviruumi katvus on kõigest 45%.

FullHD resolutsiooniga ekraani heledustugevus on 300 cd/m² ja kontrastsus 700:1, mis on juba head näitajad. Värvid näevad välja küllastunud ja erksad aga professionaalsel tasemel fototöötluseks siiski kõige ideaalsem pole kuna sRGB värviruumi katvus on 84%. Tänu heale heledustugevusele saab selle ekraaniga vabalt ka välitingimustes tööd teha, kui just otsese päikesevalguse kätte ei lähe. Ja loomulikult vaatenurgad on sellel IPS-paneeliga ekraanil lihtsalt suurepärased.

Muide, ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Fujitsu LifeBook U747 ultrabookid parimate FullHD ekraanidega ja mõni neist on ka puutetundlik 😉

Graafika

Fujitsu LifeBook U747 ultrabookist leiab Inteli integreeritud graafikakaardi HD620. See on graafikakaart, mis saab mängleva kergusega hakkama kõigi kontori- ja multimeediaprogrammidega.

Antud ultrabookile eraldiseisvaid graafikakaarte ei pakuta kuna see pole mõeldud ei mängimiseks ega keerukate 3D rakenduste jooksutamiseks.

Intel HD620 on valmistatud eesmärgiga katta ära tavapärased kodu- ja kontoritöö vajadused ja seda see integreeritud graafikakaart ka teeb.

Protsessor

Kuna Fujitsu LifeBook U747 näol on tegemist ultrabookiga, siis on see varustatud spetsiaalselt ultrabookide jaoks disainitud protsessoritega. U-tähisega protsessorid on väga voolusäästlikud, mis on eriti oluline akutoitel töötades. Samas on need protsessorid piisavalt võimekad, et hakkama saada ka multitasking’uga.

Kasutusel on seega Intel Core i5 või i7 protsessor (koodnimega Kaby Lake), mis on varustatud muuhulgas Turbo Boost tehnoloogiaga, mis ressursinõudlikel hetkedel protsessori taktsagedust ajutiselt tõstab.

Koos kiire SSD ketta ja piisava hulga operatiivmäluga on Fujitsu LifeBook U747 ultrabook  suurepärane ja võimekas kaaslane nii tööl, kodus kui koolis.

Mälu

Fujitsu LifeBook U747 on varustatud kiirete ja madala latentsusega DDR4 operatiivmäludega.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad mudelid varustatud 8GB mäludega, millest igapäevaseks tavakasutuseks piisab edasi. Samas on võimalik mälumahtu suurendada kuna maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on suisa 32GB. Kuna antud mudelil on kaks mälupesa, siis on see saavutatav 2 x 16GB mäluklotsiga.

Mälu lisamine on sellel ultrabookil imelihtne, selleks on põhja all eraldi hooldusluuk, mille eemaldamisel on mõlemad mälupesad kohe käeulatuses.

SSD

Fujitsu LifeBook U747 ultrabookid on varustatud kiirete ja töökindlate SSD ketastega. Ülevaate kirjutamise hetkel on riiulitel olevatel mudelitel kasutusel SSD kettad mahuga 256GB.

Keskmisele arvutikasutajale on sellest mahust enam kui küll aga mõistagi jääb sellest väheks, kui tekib vajadus hoiustada või varundada suures koguses pildi- või videofaile. Sellisel juhul oleks mõistlik valida kas suurem SSD ketas, varundada oma failid välisele kettale või pilve.

Kui otsustad suurema ketta kasuks, siis anna meile enne ostu märku, meie osav tehnik saab vahetada olemasoleva SSD ketta uue ja suurema SSD ketta vastu. Ja kuna vana SSD ketas jääb meile, siis on uus SSD ketas Sinu jaoks soodsama hinnaga 😉

Liidesed ja lisad

Fujitsu LifeBook U747 vasakul küljel on vooluadapteri pesa, VGA, USB-C port, USB 3.0 port ja ID-kaardilugeja ning paremal küljel kõrvaklappide/mikrofoni pesa, USB 3.0 port, DisplayPort, Gigabit LAN ja Kensington luku pesa. Esiküljele on jäänud SD kaardilugeja ja staatuste tulukesed nagu paljudel teistel Fujitsu äriklassi sülearvutitel.

Mõnevõrra üllatav on selle aastakäigu ultrabookilt leida VGA ja täismõõdus DisplayPort kuna reeglina kasutatakse äriklassi ultrabookides väiksemat MiniDisplayPorti.

Üldises pildis on kõik eluks vajalik olemas ja otseselt kurta pole millegi üle. Oleks muidugi tore olnud kui USB-C näol oleks tegemist laiemate võimalustega Thunderpolt 3 pordiga. Samas saab seda porti kasutada lisaks andmevahetusele ka sülearvuti laadimiseks, mis on võrreldes eelkäijaga positiivne uuendus.

Loomulikult ei puudu Fujitsu LifeBook U747 ultrabookilt ka kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) WIFI, bluetooth, HD veebikaamera ja sõrmejäljelugeja. Veebikaamera kvaliteet on pigem kehvemate killast (tuntav pildimüra), samas mikrofonid teevad oma tööd väga hästi.

Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvuti olla varustatud ka 4G modemiga.

Turvalisuse poole pealt tooks eraldi välja Fujitsu poolt välja arendatud biomeetrilise autentimissüsteemi nimega PalmSecure, mis põhineb inimese peopesas olevate veenide tuvastamisel. See on suur samm edasi sõrmejäljelugejast ja teadaolevalt üks turvalisimaid autentimislahendusi. PalmSecure sensori olemasolu sõltub juba konkreetse ultrabooki konfiguratsioonist.

Äriklassile iseloomulikult on olemas ka dokkimisvõimalus ja vastav liides asub Fujitsu LifeBook U747 põhja all.

Head äriklassi ultrabooki ei kujuta ette ilma hea klaviatuurita ja Fujitsu LifeBook U747 pole siinkohal erand. Standardsuuruses klahvidel on paras klahvikäik ja tuntav survepunkt. Klahvid on mati pinnaga, millele ei jää näpujäljed ja mis ei määrdu väga kiiresti. Usun, et selle klaviatuuriga jäävad rahule ka need, kes peavad pikemaid tekste kirjutama. Pritsmekindlal klaviatuuril on olemas ka kaheastmeline taustavalgustus, mis võimaldab pimedas mugavalt tööd teha.

Puuteplaat on väiksemapoolne ja võiks natuke suurem olla kuna puuteplaadi all ja ülal justkui vaba ruumi on. Positiivne, et puuteplaadi allosas on füüsilised nupud, mis on minu hinnangul töökindlamad kui integreeritud nupud. Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvutil olla ka TrackPoint, mis võib aga ei pruugi Sinu jaoks oluline olla. Puuteplaadi saab Fn-klahvi abil välja lülitada, mida on mõistlik teha siis kui kasutusel on väline hiir. Sellega väldib olukordi, kus käsi trükkides kogemata vastu puuteplaati läheb.

Hoolduse ja upgrade’imise osas on Fujitsu LifeBook U747 pigem sarnane traditsioonilisele äriklassi sülearvutile, mitte ultrabookile. Sellel on väline aku (kohtab ultrabookidel harva), mida on võimalik lihtsalt eemaldada ja asendada. Sellel ei pea eemaldama kogu põhjakatet vaid olemas on hooldusluugid, mis võimaldavad ligi pääseda kahele operatiivmälu pesale, SSD kettale ja 4G modemile. Hooldusluuke on ääretult kerge avada ja ta tore on vahelduseks näha nö vanakooli lähenemist, mida ultrabookide juures enam ei kohta 😊

Kaal ja mõõtmed

Fujitsu LifeBook U747 kaalub 1,44 kilogrammi ja selle mõõtmed on 332,6 x 234 x 19 mm (pikkus x sügavus x kõrgus). Puutetundliku ekraaniga mudel on kaalult 160 grammi raskem.

Kuna kaalult on see ultrabook üsna kerge ja mõõtmetelt väike, siis sobib see hästi töö- või puhkusereisideks.

Kokkuvõtteks

Fujitsu LifeBook U747 on hea ja mõnus ultrabook, mis pakub suurepärast FullHD resolutsiooniga ekraani, head Jaapani koostekvaliteeti ja mugavat klaviatuuri, millega on hea ka pikemaid kirjatükke kirjutada nagu näiteks käesolev ülevaade 😊

Väga äge on ühtlasi see, et Fujitsu pole põhivooluga kaasa läinud ja pakub endiselt vanakooli hooldusluuke ja välist akut, mida saab näiteks reisil olles hõlpsasti teise aku vastu vahetada.

Mulle isiklikult oleks meeldinud, kui USB-C toetaks Thunderpolt 3 protokolli aga seda funktsionaalsust sellelt mudelilt paraku veel ei saa. Samas ei jätaks selle tõttu antud mudelit soetamast kuna selle hinna eest saab vinge ja töökindla ultrabooki, mis teenib omanikku pikalt.

Fujitsu LifeBook U747 ultrabookil on väga tugevad konkurendid, keda soovitan lähemalt vaadata kui Fujitsu juhul Sinu maitse pole. Põhiliste rivaalidena võib välja tuua Lenovo ThinkPad T470, Dell Latitude 7480 ja HP EliteBook 840 G4, mis kenasti meie tootevalikus ka esindatud on.

Vaata Fujitsu LifeBook U747 ultrabooke e-poes

%
135,00 
Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt