HP Z23nKuna ma pole pikka aega ühtegi ülevaadet monitoridest teinud, siis täna parandan selle vea 🙂 Seekord võtame vaatluse alla profikasutuseks mõeldud HP toodangu ja vaatame lähemalt HP Z-mudeliseeria esimese põlvkonna (G1) monitore HP Z22i, HP Z23i, HP Z24i, HP Z27i ja HP Z22n, HP Z23n, HP Z24n, HP Z27n. Kuna need monitorid on peaaegu identsed, siis on otstarbekas kõik need mudelid ühte ülevaatesse kokku koondada.

Teise põlvkonna (G2) HP Z-mudeliseeria monitore liigub vähekasutatuna järelturul veel vähe aga peagi hakkavad needki valikusse jõudma. Eks nendest kirjutan juba pikemalt siis, kui nende valik meie riiulitel suurem. Üldises pildis on esimese ja teise põlvkonna HP monitorid üsna sarnased, väiksed erinevused on disainis, liidestes ja reageerimisaegades.

HP Z-mudeliseerias on profimonitorid, mis on mõeldud fotode töötlemiseks, kujundamiseks, 3D modelleerimiseks jms loomingulisteks tegevusteks, mis nõuvad silmapaistvaid ja tõetruusid värve. Tõenäoliselt pole HP parimad monitorid saanud Z-mudeliseeria nime niisama, Z-mudeliseerias on ka HP kõige võimsamad ja vingemad tööjaamad. Need monitorid ongi kavandatud tegelikult Z-mudeliseeria tööjaamadega kasutamiseks kuna just selles mudeliseerias on fotode ja videode töötlemiseks, kujundamiseks ja 3D modelleerimiseks mõeldud võimsad tööjaamad.

Kõik vaatluse all olevad monitorid on loomulikult IPS-paneeliga, mis pakuvad suurepäraseid vaatenurki ja kvaliteetset pilti. Ühtlasi on tegemist mattekraanidega nagu äriklassi monitoridele kohane.

Disain

Visuaalselt on kõik need monitorid identsed, kena disainiga ja üleni musta värvi, kui mitte arvestada hõbedast logo ekraani allääres. Kui HP Z22i, HP Z23i, HP Z24i ja HP Z27i näevad disainilt välja nagu tüüpilised äriklassi monitorid, siis HP Z22n, HP Z23n, HP Z24n ja HP Z27n monitorid eristuvad eelpoolmainitud monitoridest eelkõige hästi kitsa raami poolest, mis on visuaalselt väga kena ja peaks eriti hästi sobima neile, kes kasutavad samaaegselt kõrvuti kahte või enamat monitori kuna üleminek ühelt monitorilt teisele on tänu praktiliselt olematule raamile eriti märkamatu.

Monitoridel on olemas tagaküljel 100×100 VESA kinnitus, kui eelistad kaasasolevat jalga mitte kasutada ja paigutada monitorid näiteks ühisele jalale või hoopis seinale.

Ekraani all paremas nurgas on 4 füüsilist OSD (On-Screen Display) menüü nuppu ja viienda nupuna toitelüliti. OSD menüü võimaldab reguleerida heledust, kontrastsust, värvustasakaalu ja muid pildiseadeid.

Suurus ja resolutsioon

Ekraani suurus on hõlpsasti väljaloetav mudelinimest, number mudelinimes tähistabki ekraani suurust:

  • HP Z22i – 21,5 tolline ekraan
  • HP Z23i – 23 tolline ekraan
  • HP Z24i – 24 tolline ekraan
  • HP Z27i – 27 tolline ekraan
  • HP Z22n – 21,5 tolline ekraan
  • HP Z23n – 23 tolline ekraan
  • HP Z24n – 24 tolline ekraan
  • HP Z27n – 27 tolline ekraan

Maksimaalne resolutsioon 22-23 tollistel monitoridel on 1920×1080 pikslit (FullHD), 24 tollistel monitoridel 1920×1200 pikslit (WUXGA) ja 27 tollistel monitoridel 2560×1440 pikslit (WQHD).

Kui 22, 23 ja 27 tolliste monitoride puhul HP Z-mudeliseerias on kasutusel tüüpilised 16:9 kuvasuhtega laiekraanid, siis HP Z24i ja HP Z24n puhul on erandina kasutusel 16:10 kuvasuhtega ekraanid, mis tähendab seda, et need on pisut ruudukujulisemad. Positiivne 16:10 kuvasuhte juures on see, et vertikaalselt on natuke rohkem nähtavat ala, ehk siis tavapärase 1080 piksli asemel on kasutada 1200 pikslit.

Samas näiteks FullHD resolutsiooniga filmi on mugavam vaadata 16:9 kuvasuhtega ekraanilt kuna siis on pilt nii horisontaalselt kui vertikaalselt äärest ääreni. 16:10 kuvasuhtega ekraanil on sama filmi vaadates all ja üleval ääres mustad ribad. Samas 16:10 ekraanile mahub rohkem infot ja on vähem skrollimist kui näiteks sirvida veebilehti.

Reageerimisaeg ja kaadrisagedus

Monitori reageerimisaeg näitab, kui kiiresti suudab üks piksel ekraanil oma värvi muuta. Kontoritööl ja tavapärasel kodusel kasutamisel ei mängi see erilist rolli, kuid arvutimängude puhul on see näitaja väga oluline.

  • HP Z22i – reageerimisaeg 8ms
  • HP Z23i – reageerimisaeg 8ms
  • HP Z24i – reageerimisaeg 8ms
  • HP Z27i – reageerimisaeg 8ms
  • HP Z22n – reageerimisaeg 7ms
  • HP Z23n – reageerimisaeg 7ms
  • HP Z24n – reageerimisaeg 8ms
  • HP Z27n – reageerimisaeg 8ms

Reageerimisaegadest nähtub, et need monitorid sobivad suurepäraselt tava- ja profikasutuseks, mitte aga mänguritele, kes ootavad monitoridelt tunduvalt kiiremat reageerimisaega. Mängurid ootavad tänasel päeval monitorilt juba 1ms reageerimisaega aga seda suudavad pakkuda ainult vähesed käesoleval ja eelmisel aastal väljatulnud IPS-paneeliga monitorid. Varasemalt IPS-paneelid nii häid reageerimisaegu pakkuda ei suutnud, mistõttu soetasid mängurid pigem TN-paneeliga monitore, mis reageerimisaja osas IPS-paneelile silmad ette tegid.

Kaadrisagedus näitab monitoridel, kui mitu kaadrit suudetakse ühes sekundis kuvada ja seda mõõdetakse hertsides. Kõikidel ülevaates kajastatud monitoridel on kaadrisagedus 60Hz, mis on tavapärane äriklassi monitoride puhul. Sarnaselt reageerimisajale pole see number kindlasti meelepärane mänguritele kuna nemad ootavad monitoridelt 120Hz või veelgi paremat 144Hz kaadrisagedust.

Kontrastsus ja heledustugevus

Monitori kontrastsus näitab, kui suur on musta ja valge värvi vahe. Ehk mida suurem kontrastsus on, seda ilusam on värv. Vaatluse all olevate monitoride kontrastsus on 1:1000, mis on tüüpiline tänapäevaste monitoride puhul.

Heledustugevus näitab valguse hulka, mida monitor kuvab ja selle mõõtühikuks on kandela ruutmeetri kohta (cd/m²). Siseruumides kasutatavate monitoride puhul peetakse heaks näitajaks 250 cd/m² ja ülespoole ning välitingimustes 300 cd/m² ja ülespoole. Kuna erinevalt sülearvutitest on monitorid alati kontorilaua peal, siis ei pea heledustugevus väga suur olema. Nendel mudelitel on valgustugevus olenevalt konkreetsest mudelist mõnevõrra erinev, seega toon selle info mudelite lõikes välja:

  • HP Z22i – heledustugevus 250 cd/m²
  • HP Z23i – heledustugevus 250 cd/m²
  • HP Z24i – heledustugevus 300 cd/m²
  • HP Z27i – heledustugevus 350 cd/m²
  • HP Z22n – heledustugevus 250 cd/m²
  • HP Z23n – heledustugevus 250 cd/m²
  • HP Z24n – heledustugevus 300 cd/m²
  • HP Z27n – heledustugevus 350 cd/m²

Ruumis kasutamiseks sobivad kõik need monitorid ideaalselt, 24 ja 27 tollistega saaks edukalt ka välitingimustes hakkama, iseasi kes nendega reaalselt õue istuma läheb. Aga mine tea, suvel võib kodukontor vabalt ka väljas olla, värske õhk ja puha 😊

Värvid

Graafikaga kokku puutuvad arvutikasutajad teavad, et kvaliteetse töö jaoks on oluline, et monitor suudaks kuvada vähemalt 95% sRGB värviruumist. HP Z22i, HP Z22n, HP Z23i ja HP Z23n katavadki ära täpselt 95% sRGB värviruumist. Suuremad monitorid, HP Z24i, HP Z24n, HP Z27i ja HP Z27n katavad aga ära suisa 99% sRGB värviruumist, mis on praktiliselt 100%.

Kõikidel nendel monitoridel on kahtlemata suurepärased värvid ja halltoonid.

Ühenduvus

Ühenduvusvõimalused on äriklassi profimonitoridele iseloomulikult rikkalikud aga liidesed on olenevalt konkreetsest mudelist mõnevõrra erinevad:

  • HP Z22i – VGA, DisplayPort, DVI, 2 x  USB 2.0 jaotur
  • HP Z23i – VGA, DisplayPort, DVI, 2 x  USB 2.0 jaotur
  • HP Z24i – VGA, DisplayPort, DVI, 4 x  USB 2.0 jaotur
  • HP Z27i – VGA, DisplayPort, DVI, 4 x  USB 2.0 jaotur
  • HP Z22n – VGA, DisplayPort, HDMI, 2 x USB 2.0 jaotur
  • HP Z23n – VGA, DisplayPort, HDMI, 2 x USB 2.0 jaotur
  • HP Z24n – DisplayPort, DVI, HDMI, MiniDisplayPort, 4 x USB 3.0 jaotur
  • HP Z27n – DisplayPort, DVI, HDMI, MiniDisplayPort, 4 x USB 3.0 jaotur

Lisaks eeltoodule on kõikidel monitoridel olemas audio väljund, mida saad kasutada kas kõrvaklappide või lisavarustuses oleva kõlari jaoks (kinnitatakse ekraani alumisse äärde).

Nagu näed, on kõige olulisemad liidesed kõikidel monitoridel olemas. N-tähega lõppevatel mudelitel on lisaks HDMI liides ning 24 ja 27 tolline monitori USB jaotur toetab 3.0 protokolli 2.0 asemel.

Kõikidel monitoridel on integreeritud toide, mis tähendab seda, et tolmu kogumas pole välist adapterit ja vaja on ainult standardset toitekaablit, mis monitoriga ostuhetkel kenasti kaasas on.

Ergonoomilisus

Kõikidel nendel monitoridel saab hõlpsasti muuta kõrgust ja kallet, seda saab keerata pluss/miinus 45 kraadi ja pöörata horisontaalasendist vertikaalasendisse (Pivot funktsioon), mis võimaldab mugavalt vaadata pikemaid veebilehti või tabeleid, ilma et peaks ülemäära skrollimisega tegelema.

Kõigi nende funktsioonide kasutamine on lihtne ja ei tohiks nõuda suuremat pingutust üheltki arvutikasutajalt.

Kokkuvõtteks

HP Z-mudeliseeria monitorid on hea valik profikasutuseks või lihtsalt kontorisse, kooli, koju kuna vähekasutatuna on hind igati hea. Lisaks heale koostekvaliteedile ja parimatele materjalidele on ka tehnilised parameetrid äriklassi monitorile iseloomulikult head.

Ergonoomilise asendi saavutamine on nende monitoridega lihtsam kui kunagi varem. Reguleerimisvõimalusi on nii palju, et esimesel kasutamisel ei oska kust pihta hakata ja seda heas mõttes 😊

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil valikus olemas HP Z23i, HP Z23n HP Z24i ja HP Z24n monitorid, mis on tänu oma optimaalsele suurusele kõige populaarsemad arvutikasutajate seas. Aegajalt on meil riiulitel olnud ka HP Z22i, HP Z22n, HP Z27i ja HP Z27n mudeleid aga üldiselt liigub neid vähem kuna näiteks 22 tolli on profikasutajale väiksevõitu. Kuna uut kaupa tuleb meil iganädalaselt, siis tasub meie tootevalikul silmad peal hoida, eriti kui soovid just 22 või 27 tollist Z-seeria monitori.

Vähekasutatud HP Z-mudeliseeria on hea võimalus saada vähekasutatud profitasemel monitor taskukohase hinna ja garantiiga. Töötegemiseks soovitan osta suisa kaks monitori korraga kuna kahe monitoriga on töö produktiivsus kordades suurem kui ühe monitoriga. Olen kasutanud kahte monitori kõrvuti juba mituteist aastat ja ma ei kujuta ühe monitoriga töötegemist enam ettegi 🙂 Kaks monitori on ääretult mugav lahendus!

Vaata ka HP Z-mudeliseeria monitore e-poes

140,00 
%
Algne hind oli: 95,00 €.Current price is: 85,00 €.