IPS monitorid versus TN monitorid versus VA monitoridReeglina arvuti monitori ostul keegi pikalt ei mõtle ega juurdle, võetakse sobivas suuruses ja hinnaklassis monitor ning võibki teema lõpetatuks lugeda. Tegelikult on soovitatav siiski natuke kodutööd teha kuna monitoride puhul on päris mitmeid näitajaid, millele võiks tähelepanu pöörata. Veedame igapäevaselt tunde ekraani ees ja valikut tehes ei tahaks ju eksida.

Seetõttu toongi Sinuni postituste seeria monitoridest, alustades monitori paneelidest käesolevas postituses.

Kindlasti oled tähele pannud, et nii meie poes kui ka teistes poodides osade monitoride juures on märge IPS, osade juures mitte.

IPS monitorid on monitorid, millel on IPS (in plane switch) paneel. See on LCD TFT ekraanitüüp, mille arendas välja Hitachi juba paarkümmend aastat tagasi ja on tänasel päeval laialdaselt kasutusel. IPS monitoride vaatenurk on väga suur ja värvide täpsus erinevate nurkade alt vaadatuna ei muutu. Sellest tulenevalt sobib IPS paneeliga monitor ideaalselt foto- või videotöötlejatele või disaineritele.

TN (twisted nematic) paneeliga monitorid on enimlevinud monitorid, mille vaatenurk on oluliselt väiksem ja värviedastus oluliselt tagasihoidlikum kui IPS monitoridel. Küll on ka TN monitoridel omad plussid, nimelt on TN paneeli reageerimisaeg reeglina kiirem ja seda kiirust oskavad hinnata eelkõige arvutimängurid kuna arvutimängudes mängib reageerimisaeg ja kaadrisagedus suurt rolli. Lisaks on TN monitoride eeliseks soodsam hind uuena, mis on ju paljude tavakasutajate jaoks igati teretulnud.

VA (vertical alignment) paneeliga monitorid jäävad IPS monitoride ja TN monitoride vahele. Vaatenurk ja värviedastus on küll parem kui TN monitoridel, kuid reageerimisaeg on neist kolmest kõige aeglasem. Esile võib tuua antud monitoride head kontrastsust, must värv on tõesti väga must! Ka hinnaklassilt jäävad VA monitorid uuena TN monitoride ja IPS monitoride vahele.

Seega kokkuvõtteks võib öelda, et igal paneelitehnoloogial on omad plussid ja omad miinused.

IPS monitoride plussid:

 • Väga hea vaatenurk
 • Tõetruud värvid iga nurga alt vaadatuna

IPS monitoride miinused:

 • Kõrgem hind uuena
 • Tagasihoidlikum reageerimisaeg

TN monitoride plussid:

 • Soodne hind uuena
 • Kiire reageerimisaeg
 • Madal energiakulu

TN monitoride miinused:

 • Kehv vaatenurk
 • Tagasihoidlik värviedastus
 • Tagasihoidlik maksimaalne ekraaniheledus

VA monitoride plussid:

 • Üsna täpsed värvid
 • Hea maksimaalne ekraaniheledus
 • Rahuldavad vaatenurgad

VA monitoride miinused:

 • Kehv reageerimisaeg

Samas tuleb tõdeda, et erinevused pole tänasel päeval enam nii suured kui aastaid tagasi ja vahed erinevate paneelitehnoloogiate vahel vähenevad ilmselt veelgi, näiteks IPS monitoride reageerimisaeg on järjest paranenud jne.

Kuna mina suurem asi arvutimängur pole ja kasutan monitori valdavalt kontori- ja disainitööks, siis minu jaoks on oluline suurepärased värvid ja hea vaatenurk ning vähemoluline reageerimisaeg ning just seetõttu olengi valinud kaaslaseks IPS monitorid. Jah mitmuses, nimelt laual on korraga kaks IPS monitori, mille taga antud postituse kirjutamine ja igapäevane multitasking on puhas rõõm.

Loodetavasti aitab eeltoodu Sul valida just Sinu vajadustest lähtuvalt õige paneeliga monitor.

Järgmistes monitoride postitustes räägime juba ekraani suurusest ja resolutsioonist, kaadrisagedusest, reageerimisajast, sisenditest ja kõigest muust huvitavast monitoride kirjus maailmas.

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt