Lenovo Thinkpad T480Vahepealsed päikselised ja soojad ilmad on taas asendunud jahedama kraadi ja sademetega aga loodame, et soojad ilmad pole enam mägede taga. Samas rõõmu teeb see, et peagi on oodata piirangute leevendumist ja juba varsti saamegi taas uksed avada kõikidele huvilistele, kes meid külastada soovivad. Ootame juba pikisilmi Sind külla, et tutvustada Sulle kõiki neid ägedaid tooteid, mis oleme sellel keerulisel perioodil oma riiulitele valmis pannud.

Üheks selliseks tooteks on Lenovo T480, mida järjest enam ja enam hakkab Skandinaavia suurtest liisingfirmadest meie riiulitele jõudma ning just seetõttu otsustasingi täna sellest pikema ülevaate teha.

14 tollised Lenovo T4xx sülearvutid on läbi aastate olnud ülimenukad ja aastate jooksul on Lenovo inseneridel olnud tohutult aega ja võimalusi lihvida seda aina täiuslikumaks. Kas nüüd Lenovo T480 sülearvuti on ideaalne või esineb sellel mingeid puudusi, seda vaatamegi juba tänases ülevaates ja võrdleme antud mudelit ühtlasi eelmise põlvkonna Lenovo T470 mudeliga.

Korpus

Lenovo T480 korpus on täiesti identne eelmise põlvkonna Lenovo T470 korpusega, mis tänu süsinikkiuga tugevdatud plastikule teeb sellest väga vastupidava ja tugeva sülearvuti. Head koostekvaliteeti ilmestab hästi ka vastavus militaarstandardile MIL-STD-810, mis tähendab seda, et see mudel on piltlikult läbi käinud tulest ja veest. Kas just nii ekstreemselt aga testitud on seda äärmuslike temperatuuride, niiskuse, tolmu ja vibratsiooni osas kindlasti.

Sülearvuti kaas on väga õhuke ja näeb seetõttu suurepärane välja. Loomulikult tuleb see mõnevõrra jäikuse arvelt ja kaas allub teatud määral väänetele ning väänamisel esineb ekraani nurkades moonutusi pildis. Aga igapäevaselt ja tavapärase kasutuse käigus keegi kaant loomulikult nõnda ei vääna ega survesta, teen seda ainult testimise ja ülevaate kirjutamise eesmärgil.

Kaant kaunistab ühes nurgas olev ThinkPad logo, mille i-tähe täpp on ühtlasi LED tuli, mis süttib sülearvuti sisselülitamisel.

180 kraadi avanevad ekraani hinged on väga kvaliteetsed ja tihked ning hoiavad ekraani soovitud asendis ka siis kui imiteerida künklikul teel autoga sõitmist 😊

Mainimisväärt on veel see, et Lenovo T480 sülearvutil on võimalik lisaks sisemisele akule lisada juurde väline aku. See muudab paraku õhukese seadme küll 1cm võrra kõrgemaks aga võimalus kui selline on olemas eelkõige neile, kes vajavad teel olles võimalikult pikka aku kestvust.

Ekraan

Lenovo T480 võib olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist olla varustatud nelja erineva 14 tollise mattekraaniga, kui arvestada, et FullHD ekraan on saadaval nii tavalise kui puutetundlikuna.

1366×768 (HD) resolutsiooniga ekraan pakub lisaks tagasihoidlikule resolutsioonile ka tagasihoidlikku heledustugevust (220 cd/m²) ja kontrastust (400:1), seega tegemist on sellise keskpärase kontoriarvuti ekraaniga. Ja kuna kasutusel on TN-paneel, siis pole ka vaatenurgad nii head kui allpool olevatel IPS-paneeliga ekraanidel.

1920×1080 (FullHD) resolutsiooniga ekraan on juba parem. Esiteks see resolutsioon sobib suurepäraselt 14 tollisele ekraanile ja teiseks ekraani heledustugevus (250 cd/m²) ning kontrastsus (700:1) on parem.

2560×1440 (WQHD) resolutsiooniga ekraan on päris kõrge resolutsiooniga, mis tähendab seda, et ekraanile mahub korraga rohkem infot. Kuigi tuleb tunnistada, et mulle endale meeldib 14 tollise ekraani puhul kasutada pigem FullHD resolutsiooni. WQHD ekraani kontrastus on samuti 700:1 aga heledustugevus juba 300 cd/m², mis pakub eredat pilti ka ülevalgustatud ruumides või õues päevavalguse käes.

Värviruumi katvuse protsente ei hakka ma seekord igal ekraanil eraldi välja tooma kuna sRGB värviruumi katvus jääb nende ekraanide puhul kõigest 50-70 protsendi vahele ja AdobeRGB värviruumi katvus veelgi allapoole. Ühesõnaga professionaalsel tasemel foto- ja videotöötluseks need ekraanid ei sobi ja graafilise töö tegijad peaksid kindlasti sobivat välist monitori oma tööks kasutama aga tõenäoliselt teeksid nad seda ka siis, kui protsendid läheneksid 100-le kuna suure välise ekraani peal on alati oluliselt mõnusam seda tööd teha kui 14 tollise ekraani peal. Küll aga sobivad kõik need ekraanid hästi tavapäraseks kontoritööks, mis on põhiline.

Välise ekraani kasutajatele ühtlasi infoks, et Lenovo T480 Thunderpolt 3 suudab väljastada ka 4K sisu kaadrisagedusega kuni 60 fps ja HDMI port suudab samuti väljastada 4K sisu aga poole väiksema kaadrisagedusega ehk 30 fps.

Postituse kirjutamise hetkel meil ühtegi HD resolutsiooniga mudelit riiulitel polegi, kõik Lenovo T480 mudelid on varustatud kas FullHD või WQHD ekraaniga 😊

Graafika

Lenovo T480 pakub rõõmu nii integreeritud kui eraldiseisva graafikakaardi austajatele kuna olenevalt konfiguratsioonist on valikus mõlemad.

Integreeritud graafikakaardiks on antud sülearvutil Intel UHD 620 ja eraldiseisvaks graafikakaardiks Nvidia GeForce MX150 (2GB DDR5), mis võtab koheselt integreeritud graafikakaardilt ohjad üle, kui kasutad graafiliselt intensiivseid rakendusi.

Integreeritud graafikakaarti ja eraldiseisvat graafikakaarti pole otstarbekas isegi võrrelda kuna need erinevad üksteisest nagu öö ja päev. Olgugi, et integreeritud UHD 620 graafikakaart jääb igas mõttes GeForce MX150 graafikakaardile alla, on sellest enam kui piisav, kui me räägime tavapärasest kontoritööst või multimeedia tarbimisest. Eraldiseisvat graafikakaarti soovitan neile, kes jooksutavad spetsiifilisemaid 3D graafikaprogramme ja/või soovivad aegajalt mõne 3D mängu mängida. See graafikakaart ei võimalda küll mängida kõige uuemaid mänge kõrgetel sätetel aga saadaval on nii palju mõne aasta taguseid põnevaid mänge, mida see graafikakaart kenasti jooksutab.

Kui Sa ei kasuta 3D graafikaprogramme ega mängi 3D mänge, siis võid rahuliku südamega valida integreeritud graafikakaardiga mudeli kuna tegelikult on ka sellel omad eelised. Eelisteks on madalam temperatuur ja väiksem voolutarve, mis teel olles vägagi oluline on.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil valikus nii integreeritud kui eraldiseisva graafikakaardiga Lenovo T480 sülearvutid, seega igale maitsele midagi.

Protsessor

Lenovo T480 südameks on Inteli kaheksanda põlvkonna protsessor, mis kannab koodnime Kaby Lake. Kõik kasutusel olevad protsessorid (Core i3, Core i5, Core i7) on U-tähisega (ULV ehk Ultra Low Voltage), mille leiab enamike äriklassi sülearvutite ja ultrabookide seest kuna tegemist on voolusäästlike, samas piisavalt võimekate protsessoritega.

Kui üldiselt pole põlvkondade vahetumisel protsessorite vahe olnud väga tuntav, siis seitsmenda ja kaheksanda põlvkonna erinevus on küll mainimisväärt. Kui seitsmenda põlvkonna protsessoritel oli kasutusel kaks tuuma, siis kaheksanda põlvkonna protsessorid on juba neljatuumalised. Välja arvatud Core i3 protsessor, mis on jätkuvalt kahetuumaline.

Lisaks eeltoodule on hea teada, et i5 ja i7 protsessorid suudavad tänu Turbo Boost tehnoloogiale tõsta oma taktsagedust, juhul kui mõni rakendus peaks rohkemat ressurssi vajama.

Kindel on see, et Lenovo T480 kaheksanda põlvkonna protsessori ja piisava hulga operatiivmäluga on väga võimekas sülearvuti ning pakub suurepärast kasutuskogemust igale arvutikasutajale.

Mälu

Sarnaselt eelmisele põlvkonnale võib siingi rõõmu tunda selle üle, et Lenovo pole kasutanud emaplaadile joodetud mälusid ega pole kärpinud mälupesade arvu, mis viimasel ajal kõigi tootjate seas populaarseks tegevuseks on osutunud. Kohati tundub, et käib võidujooks, et kes kõige kiiremini füüsilistest mälupesadest lahti saab 😊 Aga tõenäoliselt tulevik just selline ongi, et vajalik kogus operatiivmälu on joodetud otse emaplaadile ja kui king pigistama hakkab, siis tuleb lihtsalt soetada järgmine sülearvuti, kus operatiivmälu kogus suurem.

Lenovo T480 sülearvutil on vähemalt hetkel veel kõik täpselt nii nagu olla võiks st sellel on kaks mälupesa ja maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks suisa 32GB. Siin küll king niipea pigistama ei hakka.

Hetkel meil müügil olevate Lenovo T480 sülearvutite operatiivmälu mahud on olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist vahemikus 8GB-16GB ja tegemist on kiirete ning madala latentsusega DDR4 mäludega. Jääb väheks? Anna meile enne ostu teada, paneme juurde 😉

SSD

SSD ketta suurus oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga ülevaate kirjutamise hetkel on kõik Lenovo T480 mudelid varustatud kiirete ja töökindlate 512GB SSD ketastega. Kui olemasolev ketas jääb väikseks, siis on alati võimalik asendada see suurema SSD kettaga või lisada täiendav SSD ketas M.2 pessa juhul, kui pole vajadust 4G modemi järele.

Liidesed ja lisad

Kuigi Lenovo T480 ja Lenovo T470 on visuaalselt peaaegu identsed, siis liideste ja lisade osas mõned erinevused eksisteerivad. Kui Lenovo T470 sülearvutil oli veel kasutusel vanakooli dokkimisport, mis asus põhja all, siis Lenovo T480 mudelil on see toodud paremale küljele. Ja sellega kahanes ühtlasi vaatluse all oleval sülearvutil täismõõdus USB portide arv kolmelt kahele. Samuti ei leia sellelt sülearvutilt enam eraldi vooluadapteri pesa kuna laadimine käib nüüd USB-C pordi kaudu.

Toon siinkohal välja, mis liidesed täpsemalt olemas on ja kus üks või teine liides asub. Lenovo T480 vasakul küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kaks USB 3.0 porti (millest üks alaliselt voolu all), HDMI, LAN, SD-kaardilugeja ja Kensington luku pesa. Paremal küljel asuvad USB-C port (mille kaudu käib ühtlasi arvuti laadimine), dokkimisport (Thunderpolt 3) ja ID-kaardilugeja. Esi- ja tagaküljel ei asu ühtegi liidest.

Thunderpolt 3 on juba tavapärane nähtus selle ja eelmise põlvkonna äriklassi sülearvutitel ja kui Sa juhul veel kursis pole, siis selle pordi kaudu on võimalik edastada voolu, heli, videopilti, andmeid ja seda viimast isegi kuni 10Gbit sekundis.

Eeltooduga loetelu ei lõpe, olemas on veel kahesageduslik WIFI, Bluetooth, HD veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja olenevalt konfiguratsioonist 4G modem. Isegi kui modemit ostu hetkel sülearvuti varustuses pole, siis on võimalik see hõlpsasti hiljem juurde lisada kuna vajalikud antennid ja kaabeldused on tehases juba ära veetud. Veebikaamera kohta infoks, et selle eraldusvõime ja kvaliteet on täpselt sama nagu eelmise põlvkonna mudelil. Kõikidele nendele arvutikasutajatele, kes on harjunud sülearvuti veebikaamerat kinni teipima, on mul siinkohal hea uudis. Enam ei pea Sa seda tegema kuna veebikaamera on varustatud ThinkShutter katikuga, mis võimaldab privaatsuse huvides veebikaamera lihtsa liigutusega kinni katta. Nüüd võib teibituuningu ja kleepuvad pinnad ära unustada 😊

Lenovo T480 üheks suureks eeliseks konkurentide ees on välise aku kasutamise võimalus, mida ma postituse alguses põgusalt mainisin. Kihvt on see, et välist akut saab vahetada käigu pealt (ingl.k. hot swap), seega varuaku olemasolul on selle vahetamine ääretult lihtne ja selleks ei pea isegi sülearvutit välja lülitama. See on eriti mugav näiteks pikemal reisil olles, kui vooluvõrku käepärast pole aga seevastu üks või mitu tagavaraakut kotis on.

Lenovo T480 klaviatuur on täpselt sama, mis eelmise põlvkonna sülearvutil ja see on jätkuvalt parim, mis äriklassi sülearvutitel saada on. Kergelt nõgusad klahvid ja täpselt paras klahvikäik sobib ideaalselt nii lühemate kui pikemate tekstide trükkimiseks. Klaviatuur on väga vaikne, ainult suurematele klahvidele (enter, tühik) vajutamine on natuke rohkem kuulda. Olenevalt konfiguratsioonist on klaviatuur kas taustavalgustusega või ilma, kuigi enamasti on järelturul liikvel taustavalgustusega versioonid.

Ka puuteplaadi osas pole võrreldes eelmise põlvkonnaga midagi muutunud. Puuteplaadi mõõdud on endiselt 10 x 7 cm ja koostekvaliteet suurepärane. Sõrmed libisevad pinnal väga hästi, puuted ja žestid tuvastatakse kiirelt ja korrektselt. Puuteplaadi alumised nupud on integreeritud ja ülemised nupud eraldiseisvad, mida on mugav kasutada koos TrackPointiga.

Lenovo T480 põhja alt hooldusluuke ei leia nagu eelkäijalgi. Hooldustöödeks ja upgrade’imiseks tuleb eemaldada kogu põhjakate, mis on kinnitatud kuue kruviga. Positiivne on see, et kruvide lahtikeeramisel jäävad nad oma pessa ja ei kuku välja. Seega pole seda hirmu, et kruvid ära kaoks. Kui põhjakate on edukalt eemaldatud, siis saab ligi kahele operatiivmälu pesale, SSD kettale, sisemisele akule, ventilaatorile ja M.2 pesale, kuhu saab soovi korral lisada kas täiendava SSD või 4G modemi. Eelkõige ongi see pesa mõeldud 4G modemi jaoks kuna pesa on üsna lühike. Kõik M.2 SSD kettad sinna pikkuselt mahtuda ei pruugi, seega tasub enne SSD ostu veenduda, kas see antud pessa ikka mahub. Silma järgi mahuvad sinna ainult 2242 märkega SSD kettad, mis on siis mõõtudega 22×42 mm.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo T480 on sarnase kaalu ja mõõtmega nagu tema eelkäija Lenovo T470. Sellel on kaalu 1,7 kilogrammi ja mõõtmed 337 x 233 x 20 mm (laius x sügavus x kõrgus).

Kui lisada juurde väline aku, siis loomulikult eeltoodud mõõtmed ja kaal muutuvad. Nagu ülevaate alguses mainisin, kasvab sülearvuti kõrgus sellisel juhul ca sentimeetri võrra ja kaal ca 300 grammi jagu.

Kokkuvõtteks

Üheltpoolt võib öelda, et Lenovo T480 on väga sarnane eelmise põlvkonna Lenovo T470 sülearvutiga aga teiseltpoolt mõneski mõttes parem. Lenovo T480 suurimaks eeliseks on kaheksanda põlvkonna neljatuumaline protsessor, mis teeb eelmise põlvkonna kahetuumalisele protsessorile kerge vaevaga tuule alla. Parem on ka see, et taas on valikus eraldiseisev graafikakaart, mida eelmise põlvkonna mudeli puhul valikus polnud.

Muus osas on Lenovo T480 üpris sarnane oma eelkäijaga ja kui Sinus eraldiseisev graafikakaart või võimekam neljatuumaline protsessor erilisi emotsioone ei tekita, siis võid vabalt vaadata Lenovo ThinkPad T470 poole, mis meil samuti kenasti valikus olemas on.

Kellele Lenovo T480 sobib? Ma ütleks, et absoluutselt kõigile ja selle ostuga juba alt ei lähe. See sobib suurepäraselt kontorisse, kodukontorisse, kooli, koduõppeks, müügimehele ja reisisellile kaasaskandmiseks jne. See sobib kõigile, kes vajavad 14 tollist ekraani ja usaldusväärset/kvaliteetset töövahendit.

Kusjuures Lenovo T480 sülearvutist on olemas veel kaks versiooni, täpsemalt siis Lenovo T480s ja Lenovo T480p, millest kirjutan pikemalt juba siis, kui neid meile suuremas koguses müügile jõuab.

Lenovo T480 on aastatepikkuse töö tulemus ja selle vastu suudavad konkureerida ainult käputäis sülearvuteid ja nendeks on HP Elitebook 840 G5, Dell Latitude 7490 ja Fujitsu Lifebook U748. Ka neid sülearvuteid alles hakkab meie tootevalikusse järjest juurde tulema. Samas üksikud mudelid juba valikus on ja väärivad kaalumist, kui juhul konservatiivse disainiga Lenovo T480 sülearvuti pole Sinu maitse.

Ja kui läheb nii nagu plaanitud ja piiranguid leevendatakse, siis ootame Sind taas külla aadressile Sõpruse pst 2, Tallinnas, kus saad ise kõiki tooteid lähemalt vaadata ja kus saame nõu ja jõuga Sulle abiks olla.

Peatse kohtumiseni!

Lenovo T480 sülearvutid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt