Arvutimonitorid ja nende sisendite kirju maailmKuna ilmad on ülikuumad, siis võta kõrvale üks jahe jook ja tule veeda mõni minut meie seltsis.

Täna kirjutan jätkupostituse monitoride teemal. Nüüd kus oleme üle vaadanud monitoride erinevad paneelid ja parameetrid, mis mängivad monitori valikul olulist rolli, võtame ette erinevad sisendid ehk ühendamisvõimalused, mis pole grammigi vähemolulised.

Tänapäevased arvutimonitorid võivad sisaldada mitmesuguseid sisendeid ja hea oleks nendes orienteeruda.

Vastasel juhul võib tekkida olukord, kus ostad poest monitori aga see ei sobi näiteks Sinu lauaarvutiga või sülearvutiga (lisamonitorina) ning tuleb poodi uue järgi minna. Või kui ühendumisvõimalusi on mitmeid, siis millist täpsemalt tuleks nendest eelistada?

VGA (D-SUB)

VGA kaabelÜks vanimaid arvutist monitori pildi edastamise standardeid, mis pole ilmselt võõras kellelegi meist. Enamikel arvutimonitoridel on see liides ka tänasel päeval küljes.

Edastab analoog videosignaali ja see ütleb juba kõik, siit väga head kvaliteeti pole oodata ja see standard hakkab vaikselt hääbuma. Kui tõesti muud valikut pole, siis võib ju seda vanakooli sisendit kasutada aga arvestades kui palju häid alternatiive valikus on, võiks vaadata juba kvaliteetsema digitaalse videosignaali poole.

Kõik järgmised videosisendid edastavad digitaalset videosignaali, mis tähendab seda et pildikvaliteet on neil kõigil sama hea, küll võib erineda piiranguid maksimaalse resolutsiooni näol, mida üks või teine sisend võimaldab. Näiteks FullHD pilt üle DVI on täpselt sama hea kui üle HDMI, loomulikult eeldusel et monitoride sätted on samad ja kasutusel on kvaliteetsed ja mõistliku pikkusega kaablid.

Aga vaatame digitaalseid videosignaali sisendeid siis lähemalt. Mitmed neist (HDMI, DisplayPort) suudavad edasta ka heli aga kuna arvutimonitoridel enamasti kõlareid külje või sisse ehitatud pole, siis siinkohal audiol pikemalt ei peatu. Ja kui monitoril isegi on kõlarid sisse ehitatud, siis paraku kõlarielementide väiksuse tõttu sealt head helikvaliteeti loota pole.

DVI

DVI kaabelDVI videosignaal on põhimõtteliselt sama mis HDMI puhul, lihtsalt ilma audiota.

Kasutades „single link“ (ühekordne ühendus) kaablit toetab kuni 1920×1200 pikslist resolutsiooni ja „dual-link“ (kahekordne ühendus) kaablid resolutsiooni kuni 2560×1600 pikslit. Maksimaalne kaadrisagedus sealjuures on 144Hz.

Kui oled mängur või Sinu töö iseloom nõuab suurema resolutsiooniga 4K ekraani, siis peaksid vaatama pigem arvutimonitoride poole, millel on HDMI või DisplayPort sisend.

HDMI

HDMI kaabelHDMI sisend on paljudele tuttav kodustelt laiatarbe elektroonikaseadmetelt nagu televiisorid, mängukonsoolid, videokaamerad ja nende omavaheliseks ühendamiseks see algselt ka loodud oli. Tänasel päeval leiab HDMI pesa ka paljudelt lauaarvutitelt, sülearvutitelt ning arvutimonitoridelt.

HDMI puhul tasub mainimist, et HDMI versioon 1.4 toetab kuni 4K resolutsiooni (3820×2160 pikslit) 30Hz juures ja HDMI versioon 2.0 4K resolutsiooni 60Hz juures.

Kohe-kohe astub uksest sisse ka HDMI versioon 2.1, mis teeb tõsise hüppe, nimelt lubatakse suisa kuni 10K resolutsiooni. Elame-näeme.

DisplayPort

Displayport kaabelErinevalt HDMI’st on DisplayPort standard loodud juba algselt arvutite ja arvutimonitoride ühendamiseks, pakkumaks suurepärast pildikvaliteeti.

Vanem DisplayPort versioon 1.2 võimaldab 4K (3820×2160 pikslit) resolutsiooni kaadrisagedusega 60Hz või FullHD (1920×1080 pikslit) resolutsiooni 144Hz juures. 2014 aastal välja tulnud 1.3 versioon võimaldab 8K (7680×4320 pikslit) resolutsiooni 60Hz juures või 4K resolutsiooni 120Hz juures. Ja värskeim 1.4 versioon on suuteline edastama 8K signaali 60Hz juures või 4K signaali 120Hz juures.

DisplayPort suureks eeliseks on mitme monitori tugi ühe kaabliga, kasutades vastavat adapterit või kasutades monitore, mis toetavad „daisy chain“ funktsionaalsust. See teeb DisplayPort’ist minu vaieldamatu lemmiku ja kasutan ka ise oma monitoride puhul just seda sisendit.

USB Type-C

USB-C kaabelUusim universaalne audio, video, andmeside ja toite sisend, mis tõenäoliselt saadab lähitulevikus paljud senituntud sisendid ära pensionile. Ei imesta kui paljud spetsiifilised sisendid kaovad ja arvutil/sülearvutil/monitoril ongi kasutusel ainult multifunktsionaalne USB-C liides.

Muud sisendid

Lisaks videosisenditele võib tihtilugu arvutimonitoride küljest leida USB pesa(d), kuhu on mugav mälupulk pista, et ei peaks laua alla arvuti juurde kummardama. Toimimise eelduseks on siis loomulikult ühendus arvuti/sülearvuti ja arvutimonitoride vahel USB kaabli vahendusel.

Samuti võib mõnelt monitorilt leida 3,5mm audiopesa kõrvaklappide ühendamiseks ja ka sel juhul on vajalik vastav kaabel arvuti ja monitori vahel.

 

Kokkuvõtvalt, enne monitori soetamist vaata üle oma arvuti või sülearvuti ühendused. Kindlasti on arvutil või sülearvutil olemas vähemalt üks eelpoolnimetatud digitaalse videosignaali edastamise võimalus. Tavakasutaja puhul sobivad kõik sisendid, küll peaksid rohkem tähelepanu pöörama siis, kui vajadus suurema resolutsiooni järele või plaanis kasutada korraga mitut monitori.

Mõnusat suve jätku!

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt