Dell Latitude 7480Dell Latitude 74×0 mudeliseerias on alati olnud muljetavaldavad masinad ja tänases ülevaates tutvustan Sulle hea meelega järgmist mudelit selles mudeliseerias. Varasemalt olen ülevaated kirjutanud Dell E7440, Dell E7450, Dell E7470 ja Dell 7480 mudelist ning täna on siis järjekord Dell 7490 käes.

Nagu loetelust näed, on sealt puudu Dell E7460 aga see pole jäänud vahele minu laiskusest tulenevalt vaid seetõttu, et Dell otsustas sellise numeratsiooniga mudeli lihtsalt vahele jätta.

Dell Latitude sülearvutid on alati väga populaarsed olnud nii ettevõtetes, asutustes, koolides ja kodudes kuna selle koostekvaliteet, head sisendseadmed ja lai liideste valik on teada-tuntud kõigile. Nende sülearvutite suurt populaarsust ilmestab hästi ka nende läbimüük. Näiteks 2021 aastal oli eelmise põlvkonna Dell 7480 sülearvuti meil läbimüügi TOP’is teisel kohal. Ja aasta varem oli teisel kohal üle-eelmise põlvkonna Dell E7470. Olen kindel, et samasuguse kõrge müügiedu vähekasutatud sülearvutite järelturul saavutab ka täna vaatluse all olev Dell Latitude 7490.

Aga vaatame siis lähemalt, mida Dell 7490 meile pakub.

Korpus

Dell 7490 korpuse puhul on säilinud eelmise põlvkonna disain ja visuaalselt ega ülesehituslikult mingeid täiendusi tehtud ei ole. Ja olgem ausad, head asja polegi mõtet tingimata ümber teha. Ütleks, et Dell 7490 meenutab natuke Delli enda XPS-sarja, nähes välja atraktiivne ja kallis. Korpuse pind on puudutusel siidine ja esmaklassiline, kuid sellised pinnad tõmbavad paraku ka rohkem sõrmejälgi ja tolmu ligi.

Korpus ise on väga jäik ja sama võib väita ka süsinikkiust ja magneesiumsulamist sülearvuti kaane kohta, mis on üsna paks ja vastupidav. Siinkohal täpsustuseks, et kui sülearvuti on varustatud puutetundliku ekraaniga, siis on sülearvuti kaas valmistatud süsinikkiust, kui on varustatud tavalise ekraaniga, siis magneesiumsulamist.

Sarnaselt eelmise põlvkonna Dell 7480 mudelile on ka vaatluse alla oleval mudelil üks pikk ekraanihind, mis hoiab sülearvuti kaant kindlalt paigas. Võibolla isegi liiga kindlalt kuna ühe käega on seda üsna võimatu avada.

Kokkuvõttes on koostekvaliteet suurepärane ja seda iseloomustab hästi vastavus militaarstandardile MIL-STD810G.

Ekraan

Dell 7490 sülearvutid on olenevalt konfiguratsioonist varustatud kas puutetundliku või tavalise FullHD (1920×1080) ekraaniga või harvem esineva WQHD (2560×1440) ekraaniga.

FullHD resolutsiooniga (1920×1080) puutetundlik ekraan on varustatud IPS-paneeliga, mis pakub suurepäraseid vaatenurki. Ekraan on üsna hele, täpsemalt 310 cd/m² ja seda kogu paneeli ulatuses. Kontrastsus on 900:1, mis on seevastu üsna keskpärane. sRGB värviruumi katvus on sel ekraanil 90% ja AdobeRGB värviruumi katvus 60%, mis viitavad sellele, et harrastaja tasemel video- ja fotograafiatööks need ekraanid sobivad aga profitasemel pildi- ja videotöötluseks mitte. Ühesõnaga tüüpiline äriklassi sülearvuti ekraan.

FullHD resolutsiooniga (1920×1080) mittepuutetundlik ekraan on samuti IPS-paneeliga ja väga heade vaatenurkadega. Heledusnäitaja on küll natuke alla 300 cd/m² aga mitte oluliselt. Seevastu kontrastsuse suhe on võrreldes puutetundliku ekraaniga parem, täpsemalt siis 1300:1. Värviruumi katvus jääb samadesse suurusjärkudesse nagu puutetundlikul ekraanil, millest tulenevalt ei sobi ka see ekraan profitasemel foto- ja videotöötluseks. See loomulikult ei tähenda, et nende sülearvutitega pole võimalik profitasemel foto- ja videotöötlust teha. Ikka on aga selleks oleks vaja profitasemel välist monitori, mis annab parema värviruumi katvuse ja on ühtlasi mõõtudelt suurem ning võimaldab seetõttu mugavamalt seda tööd teha.

WQHD resolutsiooniga (2560×1440) ekraan on samuti väga heade heledus- ja kontrastsusnäitajatega aga selle ekraaniga mudeleid liigub järelturul harva, mistõttu sellel hetkel pikemalt ei peatuks.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Dell 7490 sülearvutid varustatud tavaliste ehk mittepuutetundlike FullHD mattekraanidega aga kuna tooted vahetuvad kiiresti, siis tasub valikul jooksvalt silma peal hoida, juhuks kui soovid eelkõige puutetundlikku FullHD ekraani.

Graafika

Sarnaselt teiste sama aastakäigu äriklassi sülearvutitega on Dell 7490 varustatud integreeritud Intel UHD620 graafikakaardiga, mis ei ole mõeldud küll suure graafilise töökoormuse jaoks, kuid katab vabalt ära enamike äri- ja kodukasutajate igapäevased vajadused.

Protsessor

Suurima muudatuse põlvkonnavahetusel on läbi teinud protsessor. Dell 7490 on varustatud Inteli kaheksanda põlvkonna ULV-protsessoriga, millel on nüüd kaks korda rohkem tuumasid kui eelkäijal. Kui seitsmenda põlvkonna Inteli ULV-protsessorid olid kahetuumalised, siis nüüd on need suisa neljatuumalised. Pole paha eks, eriti arvestades asjaolu, et varem olid neljatuumaliste protsessoritega varustatud ainult võimsad mobiilsed tööjaamad. Täiendavad tuumad tõstavad protsessori jõudlust olulisel määral ja see annab veelgi mõnusama kasutamiskogemuse.

Protsessoritest on valikus ainult parimad, täpsemalt siis Core i5 ja Core i7, mis suudavad ennast vajadusel tänu Turbo Boost tehnoloogiale üle kiirendada.

Ülevaate kirjutamise hetkel on valikus nii Core i5 kui Core i7 protsessoritega mudeleid.

Operatiivmälu

Väga paljudes sülearvutite ülevaadetes olen pidanud paraku nentima, et operatiivmälu on joodetud otse emaplaadile või parimal juhul on tootja alles jätnud ainult ühe füüsilise operatiivmälu pesa. Siinkohal on hea meel tõdeda, et sarnaselt eelmisele põlvkonnale on Dell otsustanud alles jätta kaks operatiivmälu pesa, mis võimaldavad kasutada kuni 32GB (2 x 16GB) operatiivmälu.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad Dell 7490 mudelid varustatud operatiivmäluga vahemikus 8GB-16GB. Nii 8GB kui 16GB võimaldavad jooksutada samaaegselt mitmeid rakendusi ja tegeleda multitasking’uga, muretsemata, et sülearvutil hing kinni jääb. Loomulikult on siin eelis 16GB operatiivmälul aga nagu mainitud sai, on sel mudelil võimalik operatiivmälu igal ajahetkel lisada kuni 32GB välja.

Täiendava mälu lisamine on imelihtne kuna selleks tuleb eemaldada vaid põhjakate, mis on kinnitatud 8 kruviga. Antud sülearvuti puhul saab operatiivmälu lisamisega hakkama põhimõtteliselt igaüks aga loomulikult on alati abiks ka meie kuldsete kätega tehnik.

SSD

Dell 7490 sülearvutid on varustatud olenevalt konfiguratsioonist kas kiirete M.2 SSD ketastega või välkkiirete NVMe SSD ketastega. Mõlemad SSD kettad on kahtlemata väga töökindlad ja olenevalt konfiguratsioonist mahuga vahemikus 256GB kuni 512GB. Soovid suurema mahuga SSD ketast? Ikka saab, anna lihtsalt enne ostu meile oma soovist teada ja me pakume Sulle tuttuue SSD ketta just sellise mahuga nagu soovid ja loomulikult koos vahetusega.

Liidesed ja lisad

Kuni Dell E7470 mudelini olid sellel mudeliseerial enamik liideseid tagaküljel. Eelmise põlvkonna Dell 7480 ja käesoleva põlvkonna Dell 7490 mudelil on liidesed ära jaotatud vasakule ja paremale küljele. Esi- ja tagakülg on jäetud liidestest täiesti vabaks.

Dell 7490 vasakult küljelt leiame vooluadapteri pesa, USB-C (Thunderpolt 3) pordi, HDMI (1.4), kaks USB 3.1 porti ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, MicroSD-kaardilugeja, SIM-kaardi pesa, USB 3.1 port, Gigabit LAN ja Nobel Wedge luku pesa.

Dell 7490 sülearvutil on mõistagi olemas veel kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) WIFI, Bluetooth, 720p veebikaamera ning olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja ja 4G modem. Sarnaselt eelmisele põlvkonnale jääb ka antud mudeli puhul silma suurepärane WIFI levikvaliteet, mis teeb enamikele konkurentidele silmad ette ja on selles osas kindel turuliider. Dell 7490 kasutab Delli uut Active Steering Antenna tehnoloogiat ja tundub, et see tehnoloogia toimib lihtsalt suurepäraselt.

Vaatluse all oleva sülearvuti üks tugevamaid külgi on kindlasti klaviatuur. Klahvide käik on ca 2mm ja trükkimisel saadav tagasiside hea. Kahtlemata mugav ja ergonoomiline klaviatuur ka pikemaid tekste trükkides. Klaviatuuril on olemas lisaks ere ja selge taustavalgustus, mis teeb hämaras töötamise meeldivaks. Ainuke, mis mind isiklikult natuke häirib, on klaviatuuri nooleklahvide väiksus aga see on tõenäoliselt harjumise asi.

Puuteplaat on samuti eeskujulik, puutepinna tekstuur tundub käe all mõnus ja näpud libisevad sellel hästi. Puuted ja žestid registreeritakse korrektselt ja siin tuleb ilmselgelt tänusõnad öelda Windows Precision draiveritele. Puuteplaadi ja tühikuklahvi vahel on füüsilised hiirenupud ning need on mõeldud kasutamiseks koos klaviatuuri keskel oleva Trackpoint’iga. Ära ehmu kui Sul Trackpointi kasutamine koheselt välja ei tule ja kursor mööda ekraani kiirelt jooksu paneb kuna vaikimisi on Delli Trackpoint jube tundlik aga seda tundlikkust saab sätetest edukalt maha keerata ja see teeb edasise navigeerimise tunduvalt lihtsamaks.

Dell 7490 ventilaator on hästi häälestatud ja on üsna vaikne. Tühikäigul on süsteem hiirvaikne, ventilaator kas üldse ei tööta või pöörleb nii aeglaselt, et seda kõrvaga ei tuvasta. Koormuse all on ventilaatori keskmine helitugevus 32 dB(A), mis on umbes kontoris ümbritseva müra tasemel. Isegi äärmuslike koormuste korral ei ületa helitugevus 41 dB(A), mis on pigem mahe sumin kui suur lärm.

Hooldus ja upgrade’imine on sel mudelil ääretult lihtne, tuleb vaid eemaldada kaheksa kruviga kinnitatud põhjakate ja ongi kogu sülearvuti sisemus näha. Põhjakatte kruvid jäävad muide põhjakatte külge, seega ära neid sealt jõuga eemaldama hakka. Põhjakatte eemaldamisel saab ligi kahele operatiivmälu pesale, WIFI moodulile, SSD kettale ja akule. Vajadusel on võimalik eemaldada jahutusradiaator, kui soov näiteks uus termopasta peale kanda.

Kaal ja mõõtmed

Dell 7490 mõõtmed ja kaal on identsed eelmise põlvkonnaga ning see pole üllatav kuna korpus jäi põlvkonna vahetusel ju samaks. Täpsemalt on antud mudeli mõõtmeteks 33,1 x 22,09 x 1,79 cm (laius x sügavus x kõrgus). Kaalu on sel sülearvutil 1,56 kilgrammi.

Kui konkurentidega võrrelda, siis on Dell 7490 mõõtmed sarnased Lenovo T480s mõõtmetega.

Kokkuvõtteks

Dell on kahtlemata teinud suurepärast tööd ja mitte ainult Dell 7490 osas vaid juba eelmise põlvkonna Dell 7480 osas kuna võrreldes eelmise põlvkonnaga on suurem osa sülearvutist jäänud samaks. Küll on kasutusele võetud uus mootor ja mootori all pean silmas siis loomulikult uut neljatuumalist protsessorit, mis Dell 7490 mudeli oma eelkäijast oluliselt võimekamaks teeb. Eriti hästi tuleb nelja tuuma eelis välja just ressursimahukate ülesannete ja multitaskingu puhul. Need vinged protsessorid koos kiirete SSD ketastega ja piisaval hulgal operatiivmäluga teevad Dell 7490 sülearvutitest suurepärased kaaslased nii kooli, koju kui kontorisse.

Dell 7000 mudeliseerias on alati  olnud väga hea ehituskvaliteediga ja varustusega sülearvutid ning erandiks pole siinkohal kindlasti ka Dell 7490.

Dell 7490 on kindlasti usaldusvääne kaaslane kõigile nendele arvutikasutajatele, kellel on sülearvutile kõrged ootused.

Kui Dell 7490 pole Sinu maitse, siis soovitan Sul lähemalt vaadata selliseid väärilisi konkurente nagu Lenovo ThinkPad T480s ja HP EliteBook 840 G5. Aga ära ei tasu unustada ka eelmiste põlvkondade Dell 7470 ja Dell 7480 mudeleid, mis jätkuvalt hea hinnaga saadaval on.

Dell 7490 sülearvutid e-poes

%
290,00 
%
290,00 
Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt