Küll aeg jookseb ikka kiiresti 😊 Olen aja jooksul juba neljast eelnevast HP EliteBook 840 põlvkonnast meie blogis ülevaate teinud ja täna on järg juba viienda põlvkonna käes. HP EliteBook 840 G5 on läbinud mitmeid suuri muudatusi nii tehnilise kui visuaalse poole pealt, mistõttu tasub enne ostu antud ülevaade kindlasti läbi lugeda 😉

14 tollise ekraaniga HP EliteBook 840 ultrabookid on läbi aastate väga populaarsed olnud ja seda eriti arvutikasutajate hulgas, kes soovivad endale visuaalselt atraktiivset ja õhukest ultrabooki, mida oleks mõnus kasutada nii siseruumides kui liikvel olles.

Mina olen igal juhul väga elevil kuna enamasti põlvkondade vahetusel nii suuri muudatusi tootjatel ette ei tule ja selliseid muudatusterohkeid ülevaateid on alati hästi põnev Sinuni tuua.

Korpus

HP EliteBook 840 G5 elegantne hõbedane alumiiniumist korpus on võrreldes neljanda põlvkonnaga läbinud suure uuenduskuuri. Kaane ülaosas olev kontrastne serv ja uus kaldkriipsudega HP logo rõhutavad elegantset disaini. Viienda põlvkonna HP EliteBook 840 G5 näeb kahtlemata välja nurgelisem kuna korpuse tagaosa ümarad nurgad on kadunud. On näha, et HP on uuele välimusele väga palju rõhku pööranud.

Võib öelda, et uuenduskuuriga on konstruktsioon veelgi stabiilsemaks ja paremaks tehtud, mitte, et varasemalt oleks selles osas midagi ette heita olnud. Sülearvuti korpus ja kaas väändele ega survele ei allu ning pildimoonutusi esile kutsuda ei õnnestu. Suurepärast koostekvaliteeti ilmestab sarnaselt eelmistele põlvkondadele vastavus militaarstandardile MIL-STD-810 – sülearvuti on läbinud erinevad äärmuslikud vibratsiooni, põrutuste, temperatuuri, tolmu, niiskuse jms testid.

Ekraan

HP EliteBook 840 G5 ultrabookid on alati olnud 14 tolliste ekraanidega ja erandiks pole ka käesolev mudel. 14 tollisele ekraanile viitabki kusjuures mudelinimetuses olev number neli. Suurimaks erinevuseks eelmise põlvkonnaga võrreldes on see, et enam pole valikus mitte ühtegi TN-paneeliga ja mitte ühtegi HD (1366×768) resolutsiooniga ekraani. Lõpuks ometi väga õige samm HP poolt, no ei sobi mainitud ekraanid kõrge kvaliteediga äriklassi ultrabookile 😊

Valikusse on jäänud siis ainult parimad IPS-paneeliga ekraanid, mis pakuvad suurepäraseid vaatenurki ja teravat pilti. Ekraanide valik on kusjuures üsna kirju, kasutusel olev ekraan oleneb konkreetsest sülearvutist ja selle varustusastmest:

1) FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 220 cd/m² ja mis katab 45% sRGB värviruumist. See ekraan on saadaval ka puutetundliku ekraanina.

2) Ümbritseva valguse anduriga varustatud FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 400 cd/m² ja mis katab 72% sRGB värviruumist.

3) FullHD (1920×1080) resolutsiooniga HP SureView privaatsusekraan, mille heledusnäitaja on suisa 700 cd/m² ja mis katab 72% sRGB värviruumist. See ekraan on mõeldud eelkõige ärikasutajatele, kes käsitlevad sageli tundlikku teavet ja soovivad kaitsta ekraani sisu juhuslike pilkude eest (näiteks lennukis, rongis, bussis jne). See ekraan on samuti saadaval ka puutetundliku ekraanina.

4) Ümbritseva valguse anduriga varustatud 4K (3840×2160) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 400 cd/m² ja mis katab 72% sRGB värviruumist.

Kõik väljatoodud ekraanid sobivad suurepäraselt kontoritööks aga mitte eriti profitasemel graafikatööks kuna värviruumi katvus on selleks liialt tagasihoidlik. Disaineritel ja fototöötlejatel jt graafilise töö tegijatel on otstarbekas kasutada koos HP EliteBook 840 G5 ultrabookiga eraldiseisvaid ja suuremaid profimonitore.

Heledusnäitajate osas selgituseks, et 220 cd/m² sobib eelkõige kontoritingimustesse aga 400 cd/m² puhul saab ka õues hakkama, rääkimata 700 cd/m² heledustugevusega ekraanist.

Graafika

Graafika eest kannab enamike HP EliteBook 840 G5 ultrabookide puhul hoolt Inteli integreeritud graafikakaart UHD620 aga vahel harva liigub järelturul ka eraldiseisva graafikakaardiga isendeid. Sellisel juhul on eraldiseisvaks graafikakaardiks AMD Radeon R59.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik riiulis olevad mudelid varustatud integreeritud graafikakaardiga, mis sobivad suurepäraselt eelkõige kontoritööks või multimeedia tarbimiseks. Mõnes mõttes isegi üllatav antud ultrabooki ja sihtgruppi arvesse võttes, et HP üldse eraldiseisvat graafikakaarti sellele pakub aga samas koos neljatuumalise protsessoriga ja piisava hulga operatiivmäluga annab see tagasihoidlikuma mobiilse tööjaama mõõdu välja küll, millega mõnevõrra ressursimahukamaid 3D programme või mänge jooksutada 😊

Protsessor

HP Elitebook 840 G5 on varustatud väga vingete protsessoritega. Kui eelmise põlvkonna HP Elitebook 840 G4 oli varustatud Inteli seitsmenda põlvkonna kahetuumalise protsessoriga, siis vaatluse all olev mudel on varustatud Inteli kaheksanda põlvkonna neljatuumalise protsessoriga. See voolusäästlik U-tähisega protsessor teeb eelmisele põlvkonnale silmad ette kuna sel on kaks korda rohkem tuumasid. Lihtsalt siinkohal võrdluseks, et varem said neljatuumalisi protsessoreid nautida ainult mobiilsete tööjaamade omanikud aga alates Inteli kaheksandast põlvkonnast on neljatuumalised protsessorid esindatud enamikes äriklassi sülearvutites ja ultrabookides.

Olenevalt konfiguratsioonist on HP Elitebook 840 G5 ultrabook varustatud kas neljatuumalise Core i5 või Core i7 protsessoriga, mis koostöös piisava hulga operatiivmäluga ja kiire SSD kettaga teeb sellest ultrabookist nauditava kaaslase igale arvutikasutajale.

Core i5 ja i7 protsessor on jätkuvalt võimelised tänu Turbo Boost tehnoloogiale oma taktsagedust vajadusel tõstma aga akutoitel on see funktsioon vaikimisi välja lülitatud. Selle funktsiooni saad soovi korral sisse lülitada arvuti BIOS sätetest, tuleb lihtsalt aktiveerida valik „Enable Turbo Boost on DC“.

Mälu

Kui paljud asjad on HP Elitebook 840 G5 ultrabookil võrreldes eelmise põlvkonnaga muutunud, siis rõõm on tõdeda, et operatiivmälu osas on jäänud kõik samaks. Kõikide tootjate ultrabookid liiguvad paraku vaikselt selles suunas, kus mälupesade arvu kas vähendatakse või kaotatakse sootuks st operatiivmälu on joodetud otse emaplaadile. Eeldasin ülevaadet tegema asudes, et ju on sama teed läinud ka HP antud mudeliga aga minu ja kõikide teiste arvutikasutajate rõõmuks see nõnda pole. HP Elitebook 840 G5 ultrabookil on alles kaks füüsilist mälupesa ja maksimaalseks kasutatavaks operatiivmälu mahuks on 32GB (2 x 16GB).

Seega kui tunned mingil ajahetkel, et operatiivmälu oleks juurde vaja, siis pole muud kui operatiivmälu juurde osta ja lisada. Mälu lisamine on imelihtne ja sellest pikemalt juba ülejärgmises peatükis.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik HP Elitebook 840 G5 ultrabookid varustatud meil kas 8GB või 16GB DDR4 operatiivmäluga, millest tavakasutuse puhul piisab kenasti.

SSD

HP EliteBook 840 G5 ultrabookid on varustatud kiirete ja töökindlate M.2 SSD ketastega. Ülevaate kirjutamise hetkel on ultrabookid varustatud SSD ketastega vahemikus 256GB-512GB. Jääb väheks? Soovi korral paigaldab meie kuldsete kätega tehnik suurema SSD ketta ja teeb kõik sellega kaasnevad toimingud.

Liidesed ja lisad

HP EliteBook 840 G5 varustusaste on väga hea ja muudatusi võrreldes eelmiste põlvkonnaga esineb siingi. Olulisemaks muudatuseks ja eeliseks on USB-C port, mis nüüd lõpuks on kauaoodatud Thunderpolt protokolli toega. USB-C port oli ka eelmise põlvkonna HP EliteBook 840 G4 mudelil olemas, kuid paraku oli tegemist tavapärase USB-C pordiga, millel Thunderpolt tugi puudus. Multifunktsionaalne Thunderpolt 3 toega USB-C port võimaldab edastada andmeid, voolu, heli ja videopilti ning on sellest tulenevalt suurepärane lisa igale äriklassi sülearvutile. Ühtlasi on põlvkonnavahetusel VGA asendunud HDMI’ga, mis samuti kõigile arvutikasutajatele meeltmööda peaks olema.

Kui eeltoodud on ääretult positiivsed muudatused, siis negatiivse poole pealt tooks välja SD-kaardilugeja puudumise kuna mingil põhjusel HP insenerid arvasid, et seda pole enam vaja. Oleks võinud kasvõi MicroSD-kaardilugejagi jätta, kui juhul uus konstruktsioon täismõõdus SD-kaardilugejat ei võimaldanud aga ju see on taas suund, kuhupoole ultrabookid liiguvad. Ei ole HP esimene, kes SD-kaardilugeja oma ultrabookilt kaotanud on ja tõenäoliselt ei jää ka viimaseks.

Kui nüüd HP EliteBook 840 G5 liideseid lähemalt vaadata, siis vasakult küljelt leiame Kensington luku pesa, USB 3.1 pordi ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on Micro-SIM (4G modemi olemasolul), kõrvaklappide/mikrofoni pesa, USB 3.1 port, HDMI, Gigabit LAN, dokkimisport, USB-C (Thunderpolt) ja vooluadapteri pesa. Siinkohal mainin ära, et Gigabit LAN on vaatamata sülearvuti õhukestele mõõtmetele täissuuruses (nö volditav versioon) ja ID-kaardilugeja, mida oleme harjunud nägema paljudes äriklassi sülearvutites lisavarustus, on antud sülearvutis jätkuvalt standardvarustuses.

Juhtmevaba side näol on olemas veel Bluetooth (4.2) ja kahesageduslik WIFI (2,4 ja 5 GHz), mis pakub eelmisest põlvkonnast veelgi paremat ja stabiilsemat edastuskiirust. Olemas on mõistagi veel sõrmejäljelugeja, libistava katikuga HD veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist infrapunakaamera, mis toetab autentimist näotuvastuse kaudu ja võimaldab arvutisse mugavalt sisse logida. Turvalisuse poole pealt on veel kasutusel tarkvaralised rakendused HP SureStat ja HP Client Security, mis võimaldavad hallata paroole ja sõrmejälgi ning krüpteerida SSD ketast.

Uue põlvkonna HP EliteBook 840 G5 klaviatuur on samuti läbinud uuenduskuuri. Klahvid on ideaalse suurusega (16 x 15 mm) ja nende matt pind pakub kiireks trükkimiseks piisavalt haaret. Klahvikäik on täpselt paras ja pakub trükkimisel head tagasisidet. Kui Sa oled valdavalt kasutanud Lenovo või Delli äriklassi sülearvuteid, mille klahvid on enamasti nõgusad, siis võivad HP lamedad klahvid olla esmalt natuke harjumatud aga sellega harjub kiiresti ära. HP klaviatuuride eripäraks on endiselt väiksemad vertikaalsed nooleklahvid, mida Lenovo või Delli pealt tulles on esmalt keeruline kasutada aga sellegagi harjub üllatavalt kiiresti ära. Seega üldises pildis võib uue klaviatuuriga rahule jääda. Plusspunktid loomulikult kaheastmelise klaviatuuri taustavalgustuse ja pritsmekindluse eest.

Puuteplaat on vaatluse all oleval mudelil kõrgem ja laiem kui eelkäijal, olles nüüd mõõtudega 11 x 6 cm. Selle suuruse saavutamiseks on HP vabanenud puuteplaadi alumistest füüsilistest klahvidest, millest tulenevalt on tegemist nüüd ClickPad’iga ehk teisisõnu nupud on integreeritud puuteplaadi sisse. Kas see on õige või vale otsus, jäägu igaühe enda otsustada. Laias laastus jagunevad arvutikasutajad pooleks, osadele meeldivad füüsilised nupud, osadele aga integreeritud nupud. Ühesõnaga maitseasi 😊 Küll on HP alles jätnud puuteplaadi ülemises ääres olevad füüsilised nupud, mida on mõnus kasutada kiireks navigeerimiseks koos PointStick’iga. Eks see vajab muidugi omajagu harjutamist kuna kohe esimesel korral ei pruugi sellega navigeerimine ideaalselt välja tulla. Puuteplaat ise on sile ja reageerib puudetele ja mitmikpuudetele suurepäraselt, isegi nurkades. Igal juhul on tegemist antud ultrabookile väärilise puuteplaadiga.

HP EliteBook 840 G5 puhul tooks esile veel üllatavalt head Bang & Olufseni kõlarid, mis annavad välja oluliselt rohkem bassisagedusi, kui sülearvutist oodanud oleks.

Olgugi, et hooldusluuke pole neil ultrabookidel põhja all juba pikemat aega, on hooldamine ja upgrade’imine sellegipoolest lihtne. Põhjakatte eemaldamine pole ülemäära keeruline ja seda tehes pääsebki ligi kõikidele olulistele komponentidele (SSD, mälupesad, WIFI moodul, 4G modem, ventilaator, aku). Nagu eespool mainisin, on HP EliteBook 840 G5 üks väheseid ultrabooke millel on alles jäänud kaks füüsilist mälupesa ja põhjakatte eemaldamisel on täiendava operatiivmälu lisamine ääretult lihtne. Samuti on lihtne lisada 4G modem, kui see juhul ostuhetkel puudub kuna kõik vajalikud juhtmed ja antennid on juba tehases ette ära veetud.

Kaal ja mõõtmed

Võrreldes eelmise põlvkonnaga on HP EliteBook 840 G5 ultrabook muutunud veelgi saledamaks ja väiksemaks, samas kaal on jäänud samaks.

Mõõtmeks on 32,6 x 23,4 x 1,79 cm (laius x sügavus x kõrgus) ja kaaluks 1,48 kilogrammi, mis 14 tollise ultrabooki kohta on head näitajad. Kui haarad liikvel olles kaasa lisaks arvutile tavalaadija, siis pead arvestama ca 330 grammise lisakaaluga.

Kokkuvõtteks

HP EliteBook 840 G5 on igas mõttes äge 14 tolline ultrabook. Juba neli eelmist põlvkonda olid head ultrabookid aga viienda põlvkonna kohta julgeks öelda lihtsalt suurepärane. Senised suurimad nõrkused nagu näiteks TN-paneeliga ja madala resolutsiooniga ekraanid ning Thunderpolt puudumine on nüüdseks minevik. Ja alles on jäänud ainult pikk nimekiri erinevatest tugevustest. Eeskujulik koostekvaliteet, selge pildi ja hea resolutsiooniga IPS-paneeliga ekraanid, võimsad neljatuumalised protsessorid, lai valik liideseid ning hea upgrade’imise võimalus eeskätt operatiivmälu osas, on kõige olulisemad tugevused kogu ülevaadet kokku võttes.

Antud ultrabook on lisaks disainilt esteetiline ja sobib ideaalselt igale trenditeadlikule arvutikasutajale. See püüab pilke nii kontoris, koolis kui liikvel olles. Ja liikvel olla on sellega ääretult tore kuna mõõtmed on väikesed ja kaalu kõigest 1,48 kg.

HP pole vaatluse all oleva mudeli osas ilmselgelt mingeid järeleandmisi teinud, kahtlemata on tegemist vinge disaini ja sisuga ultrabookiga, mida julgeb soovitada.

HP EliteBook 840 G5 pole tipus üldse üksi ja valikut on ka neile, kelle maitsele antud sülearvuti ei vasta. Üks olulisemaid ja väärikamaid rivaale on kindlasti Lenovo ThinkPad T480s, mis on konservatiivsema disainiga. Samuti tasub vaadata Dell Latitude 7490 ja Fujitsu Lifebook U748 poole, mis eeltoodud mudelitest sammugi maha ei jää.

Ja kusjuures ülevaate kirjutamise hetkel on valikus veel ka mõned eelnevate põlvkondade HP EliteBook 840 mudelid, mis tänu heale hinnale samuti atraktiivsed valikud on.

Järgmise ülevaateni!

HP EliteBook 840 G5 ultrabookid e-poes

 

%
335,00 
Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt