Fujitsu LifeBook U747Ilmad on küll viimastel päevadel heitlikud, pakkudes vahelduva eduga nii päikest kui vihma, nii sooja kui jahedat, kuid kindlasti pole kaugel aeg, kui ilmad jäävadki mõnusalt soojaks. Ja ilusate ilmadega on kontoris istumine eriti tüütu, tahaks sülearvuti lihtsalt kaenlasse haarata ja väljas murumätta peal tööd teha. Eks seda ringiliikumist tuleb algaval suvel kõigil rohkem ette, mistõttu mõtlesingi tutvustada Sulle täna üht ägedat ultrabooki, mida on mugav alati kaasas kanda. Täpsemalt teeks juttu Fujitsu LifeBook U748 sülearvutist, mis on Fujitsu LifeBook U747 järeltulija. Fujitsu U-seerias on õhukesed ja nobedad ultrabookid, mis on mõeldud eelkõige ärikasutajatele, kes vajavad usaldusäärset töövahendit nii kontoris kui liikvel olles. Loomulikult sobivad need suurepäraselt ka kodukasutajatele ja õppuritele, kes vajavad töökindlat ja kergekaalulist sülearvutit.

Kusjuures polegi ammu ühestki Fujitsu sülearvutist ülevaadet teinud, viimati sai Fujitsu toodangust kirjutatud enam kui pool aastat tagasi, mistõttu sobib Fujitsu LifeBook U748 ülevaade tänasesse päeva väga hästi.

Tõenäoliselt olen mõnes varasemas ülevaates juba maininud, et Fujitsu on Jaapani bränd, mis ongi keskendunud äriklassi sülearvutite tootmisele. See tähendab seda, et odavklassi sülearvuteid tänasel päeval Fujitsu tootevalikust enam ei leia. Kogu nende energia läheb äriklassi seadmete arendusse, nende kvaliteedi ja töökindluse tõstmisse. Ja Fujitsu on oma töös väga hea kuna nende tooteid satub garantiisse protsentuaalselt vähem kui konkurentide tooteid.

Aga vaatame siis antud ultrabooki lähemalt, kas Fujitsu on midagi eelmise põlvkonna mudeliga võrreldes totaalselt muutnud või piirdunud seekord pigem pisikeste muudatustega.

Korpus

Fujitsu LifeBook U748 korpus on küll identne eelmise põlvkonna korpusega. Samas on see igati arusaadav kuna eelmine põlvkond läbis üsna suure muudatuse võrreldes üle-eelmise põlvkonnaga ja eeldada oli, et antud põlvkonna vahetusel suuri muudatusi korpuse disainis Fujitsu ei tee. Sarnaselt eelmise põlvkonnaga on Fujitsu LifeBook U748 korpus tumehalli/musta tooniga, millele annab särtsu juurde klaviatuuri allosas asuv punane riba. See punane riba on iseloomulik kõikidele viimaste aastate Fujitsu LifeBook sülearvutitele ja tuleb tunnistada, et see näeb äge ja stiilne välja.

Sarnaselt eelmisele põlvkonnale paistab Jaapani kõrge koostekvaliteet välja kõikjalt. Nii korpuses kasutavast materjalist, mis teeb sülearvuti põhiosa tugevaks ja vastupidavaks, kui ka tasemel ekraanihingedest, mis hoiavad 14 tollist ekraani kindlalt paigal.

Ekraan avaneb selle põlvkonna mudelil samuti 180 kraadi ja seda on võimalik lauale täies ulatuses laiali laotada.

Väga meeldiva ja kvaliteetse mulje jätab harjatud alumiiniumist randmetugi aga sellel on ka väike miinus, nimelt jäävad näpujäljed sellele pinnale liiga kergesti peale.

Ekraan

Fujitsu LifeBook U748 ultrabook on olenevalt konfiguratsioonist varustatud kas 14 tollise HD (1366×768), FullHD (1920×1080) või puutetundliku FullHD (1920×1080) ekraaniga.

HD resolutsiooniga ekraani heledustugevus on 220 cd/m² ja kontrastsus 350:1, mis äriklassi kontekstis on napilt keskpärased. Antud ekraaniga sülearvuti sobib küll siseruumides töötamiseks, kuid väljaspool töötamiseks, nt valgusküllastes välitingimustes on heledustugevus liialt madal. Madal on ka värviruumi katvus, jäädes kõigest 45% kanti sRGB värviruumist. Mul on natuke keeruline mõista, miks äriklassi sülearvutile, mis peab vastama eriti kõrgetele ootustele, on pandud nii madala resolutsiooniga ja näitajatega TN-paneeliga ekraan.

FullHD resolutsiooniga ekraani heledustugevus on ametlikel andmetel 260 cd/m², kuid tegelik keskmine mõõdetud heledustugevus jääb 310 cd/m² kanti. Tegelik heledustugevus koos kontrastsusnäitajaga 800:1 on igati viisakad näitajad. sRGB värviruumi katvus on FullHD ekraanil 91% ja AdobeRGB värviruumi katvus 65%, mis tähendab seda, et harrastaja tasemel video- ja fotograafiatööks need ekraanid sobivad aga profitasemel pildi- ja videotöötluseks mitte. Ehk siis tüüpilised äriklassi ekraanid, mis on mõeldud eelkõige kontoritööks. FullHD resolutsiooniga ekraan on IPS-paneeliga, mis tagab ühtlasi väga head vaatenurgad.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik riiulis olevad Fujitsu LifeBook U748 ultrabookid varustatud parimate FullHD ekraanidega ja õnnetuid HD resolutsiooniga ekraane valikus pole 😊

Graafika

Kui eelmise põlvkonna Fujitsu LifeBook U747 ultrabookid olid varustatud Inteli integreeritud graafikakaardiga HD620, siis vaatluse all olev Fujitsu LifeBook U748 on varustatud Inteli graafikakaardiga UHD620. Antud graafikakaart ei erine omaduste poolest erilisel määral eelmise põlvkonna Intel HD620 graafikakaardist. See on piisavalt võimekas ja saab vabalt hakkama kõigi keskmise arvutikasutaja poolt kasutatavate kontori- ja multimeediaprogrammidega.

Protsessor

Suurim ja kõige olulisem muudatus võrreldes eelmise põlvkonnaga on kahtlemata protsessor. Kui eelmise põlvkonna mudel oli varustatud Inteli seitsmenda generatsiooni kahetuumalise protsessoriga, siis Fujitsu LifeBook U748 sees tiksub Inteli kaheksanda põlvkonna neljatuumaline protsessor 😊 Protsessor ise on endiselt voolusäästlik ja U-tähisega, kuid jõudluse osas on protsessor teinud korraliku hüppe edasi. Võid kindel olla, et Sinu arvuti on igas olukorras väga nobe, nii alglaadimine kui multitasking ei tekita arvuti töös mingeid viivitusi. Kõik toimib mõnusalt kiirelt ja suisa lust on sellist ultrabooki kasutada.

Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist on see varustatud kas Intel Core i5 või Core i7 protsessoriga, mis lisaks neljale tuumale omavad Turbo Boost tehnoloogiat. Nimetatud tehnoloogia tõstab eriti ressursimahukate tegevuste puhul protsessori taktsageduse kõrgemaks.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil valikus nii Intel Core i5 kui Core i7 protsessoriga mudeleid.

Mälu

Fujitsu LifeBook U748 on sarnaselt eelmisele põlvkonnale varustatud kiirete ja madala latentsusega DDR4 operatiivmäludega. Rõõm on tõdeda, et operatiivmälude osas erineb Fujitsu teistest ultrabooke tootvatest konkurentidest kuna tänapäevastest ultrabookidest naljalt kahte eraldiseisvat mälupesa enam ei leia. Antud ultrabookil on kaks mälupesa täitsa olemas ja maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on suisa 32GB.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil müügil olevad mudelid varustatud 8GB mäludega, mida on võimalik soovi korral laiendada siis kuni 32GB. Operatiivmälu lisamisega saab hakkama igaüks kuna sülearvuti põhja all on eraldi hooldusluuk, mille eemaldamisel saab mõlemale mälupesale hõlpsasti ligi.

SSD

Fujitsu LifeBook U748 ultrabookid on varustatud kiirete ja töökindlate NVMe SSD ketastega, mis istuvad sülearvuti ainukeses M.2-2280 pesas. NVMe (Non-Volatile Memory Express) on tarkvaraliides, mis võimaldab SSD ketastel töötamist otse PCIe füüsilise ühenduse kaudu, mis on ühendatud otse arvuti protsessoriga. NVMe on alternatiiv SATA liidesele, mis loodi salvestusseadme ühendamiseks arvuti emaplaadiga ehk teisisõnu otsest ühendust arvuti protsessoriga pole. Seetõttu teevad NVMe SSD kettad oma muljetavaldavate kiirustega silmad ette SATA SSD ketastele.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil müügil olevad Fujitsu LifeBook U748 ultrabookid varustatud SSD ketastega vahemikus 256GB-512GB.

Sarnaselt operatiivmälule on siingi võimalik asendada olemasolev SSD ketas suuremaga. Tuleb lihtsalt enne ostu meile oma soovist teada anda ja meie kuldsete kätega tehnik teeb kõik vajalikud toimingud ära. Siinkohal mainin ära, et maksimaalseks toetatud mahuks on 1TB.

Liidesed ja lisad

Fujitsu LifeBook U748 liidesed paistavad olevat täpselt samad nagu eelkäijal. Fujitsu LifeBook U748 vasakul küljel on vooluadapteri pesa, VGA, USB-C port, USB 3.0 port ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad kõrvaklappide/mikrofoni pesa, USB 3.0 port, DisplayPort, Gigabit LAN ja Kensington luku pesa. Esiküljele on jäänud SD kaardilugeja ja staatuste tulukesed nagu teistelgi Fujitsu äriklassi sülearvutitel.

Kõik on üldises pildis kena, sest kõik eluks vajalikud liidesed on olemas. Kui aga natuke nuriseda, siis USB-C port oleks võinud olla juba Thunderport 3 toega ja vanakooli VGA võinuks väljateenitud puhkusele saata, eriti ultrabooki puhul 😊

Fujitsu LifeBook U7478 pakub arvutikasutajatele veel kahesageduslikku (2,4GHz ja 5GHz) WIFI’t, bluetooth’i, HD veebikaamerat, sõrmejäljelugejat ja olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist 4G modemit. Loomulikult ei puudu antud sülearvutil ka dokkimisvõimalus. Klassikaline dokkimisliides asub sülearvuti põhja all ja mobiilne dokkimine on võimalik USB-C porti käiva dokiga.

Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvuti olla varustatud sõrmejäljelugeja asemel biomeetrilise autentimissüsteemiga, mida Fujitsu kutsub nimega PalmSecure. See autentimislahendus põhineb arvutikasutaja peopesas olevate veenide tuvastamisel ja on oluliselt turvalisem, kui tavapärane sõrmejäljelugeja.

Klaviatuur on jäänud põlvkonnavahetusel samaks, see on pritsmekindel ja kaheastmelise taustavalgustusega. Mattpinnaga klahvid on standardsuurusega, paraja klahvikäiguga ja tuntava survepunktiga. Täitsa mugav on selle klaviatuuriga kirjutada ka pikemaid tekste, seega nuriseda ei tohiks klaviatuuri osas küll keegi. Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist võib klaviatuuri keskel olemas olla ka TrackPoint. Kui TrackPoint on Sinu jaoks oluline, siis soovitame enne ostu teostamist selle olemasolu üle küsida kuna see on valikuline lisa ja igal sülearvutil seda pole.

Puuteplaat on samuti eelmise põlvkonna Fujitsu LifeBook U747 ultrabookilt üle tulnud. Positiivse poole pealt võib välja tuua puuteplaadi allosas olevad füüsilised nupud, mida tänasel päeval enam tihti ei näe, kuid need kipuvad siiski töökindlamad olema kui integreeritud nupud. Kui kasutad tihtilugu välist hiirt, siis Fujitsu on mõelnud ilmselgelt Sinu peale, nimelt saab puuteplaadi soovi korral Fn-klahvi abil mugavalt välja lülitada.

Hoolduse ja upgrade’imise osas on Fujitsu LifeBook U748 pigem sarnane traditsioonilisele äriklassi sülearvutile, mitte ultrabookile kuna sellel on kaks operatiivmälupesa, väline aku ja hooldusluugid põhja all. Hooldusluugi eemaldamisel saab hõlpsasti ligi mälupesadele, M.2 pesas olevale SSD kettale ja 4G modemile.

Kaal ja mõõtmed

Kuna Fujitsu LifeBook U748 korpuses ja liidestes põlvkonna vahetumisel muudatusi polnud, siis on kaal ja mõõtmed jäänud eelmise põlvkonnaga võrreldes samaks. Antud ultrabook kaalub ca 1,44 kilogrammi ja mõõtmed on 332,6 x 234 x 19 mm (pikkus x sügavus x kõrgus). Erandiks on puutetundliku ekraaniga mudel, mis on ca 160 grammi raskem.

Kokkuvõtteks

Fujitsu LifeBook U748 on kvaliteetne ultrabook ja sobib suurepäraselt nii kontorisse, kooli kui koju. Antud ultrabook pakub stiilset disaini, head koostekvaliteeti ja suurt töökindlust, täpselt nagu eelminegi põlvkond.

Suurim erinevus ja areng on toimunud protsessori osas kuna eelmise põlvkonna kahetuumaline protsessor on asendunud oluliselt võimekama neljatuumalise protsessoriga. Jõudluse vahe on tuntav, Fujitsu LifeBook U748 on igas olukorras välkkiire. Suurepärasele kiirusele ja kasutusmugavusele aitavad veel kaasa kiire NVMe SSD ketas ja madala latentsusega DDR4 operatiivmälud.

Ainuke mida soovitaks Fujitsu LifeBook U748 puhul vältida, on madala resolutsiooni ja heledusnäitajatega HD ekraan kuna see ei paku äriklassile iseloomulikku kasutajakogemust. Seevastu FullHD ekraan on suurepärane nii tavalise kui puutetundliku versioonina ning sobib hästi kasutamiseks nii sise- kui välitingimustes. Meil kusjuures ühtegi HD ekraaniga mudelit pakkuda polegi, seega võid kindel olla, et saadki antud ultrabooki parima võimaliku ekraaniga.

Mõnevõrra on kahju, et kasutusel olev USB-C port ei toeta veel Thunderpolt 3 protokolli aga tõenäoliselt saab see tugi olema järgmise põlvkonna sülearvutil. Samas võimaldab USB-C port sülearvuti laadimist, mis on igati positiivne.

Kui Fujitsu LifeBook U748 ultrabook pole Sinu maitse, siis soovitan vaadata selliste rivaalide poole nagu Lenovo ThinkPad T480s, Dell Latitude 7490 ja HP EliteBook 840 G5. Kõik nimetatud Fujitsu konkurendid on meil samuti tootevalikus olemas ja samuti leiad meie bloginurgast ülevaated kõikidest nimetatud sülearvutitest.

Fujitsu LifeBook U748 ultrabookid e-poes

 

%
250,00 
%
285,00 
Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt