Lenovo T4x0s seeriast on põhjust kirjutada iga aasta, sellel lihtsal põhjusel, et tegu on ühe lemmikarvutiga nii ostjate, kui ka meie vaatest ning igal aastal lisandub nende perre uus mudel, mis ühel hetkel tuleb jällegi peale 2-3 aastast liisingut uuele eluringile kasutatud seadmete turule.

Nüüdseks on Lenovo Thinkpad T490s vähekasutatuna meie IT-seadmete poes oma kindla koha sisse võtnud ning on paras aeg teha väike ülevaade, mis on muutunud eelkõige võrreldes eelmise Lenovo T480s seeriaga. Võib võrrelda ka Lenovo T470s või T460s seadmetega, kuna need töökindlad seadmed on meil endiselt tootevalikus kohapeal ja Elektroonika24 e-poes üleval ja saadaval ning seda aina soodsama hinna eest! Kuid põhi fookus on siiski Lenovo T480s mudelil, kuna suuremad muudatused nii välisilmes, kui ka sisus toimusid selle põlvkonnaga ära, näiteks USB-C dokkimisliides jne. Täpsemalt saad lugeda meie kodulehelt Lenovo T480s blogipostitusest.

Kuid täiendusi konfiguratsioonis ja ilmes ning eelmiste põlvkondade vigade parandusi on siiski piisavalt, nii et oleks jällegi põhjust küsida, et kas nüüd see on kõige parem arvuti tavalisele/keskmisele/professionaalsele kodu või kontorikasutajale? Ilmselt sel ajahetkel see nii ongi, enne, kui uuem ja pisitäiendustega uudisversioon pole välja tulnud. Ehk siis sissejuhatuse lõpetuseks võib öelda, et see arvuti on kindla peale välja minek, nii tagasihoidliku disaini, võimsa sisu, kui ka kasutusmugavuse poolest. Ning tema tähelend kasutatud arvutite turul alles saabub aasta või kahe pärast, kui hind kukub ca. 400-500.- piirimaile, mis on meie kogemuste põhjal samuti oluline kriteerium “rahvaarvutiks” saamisel.

Protsessor, mälu, ssd

Pigem on muudatused seekord väiksemad. Näiteks protsessoritest on saadaval i5-8265U ja i5-8365U, millised on mõlemad 1,6GHz ning i7-8565U 1,8GHz. Ehk siis töösagedused on samad, mis eelmise põlvkonna T480s mudelitel, kuid tõstetud on pisut turbokiirusi, ehk siis mingitel hetkedel, kui on hetkelist jõudu rohkem vaja, siis on protsessor mõnevõrra kiirem.

Mälu tüüp ja kiirused on endiselt samad, ehk siis DDR4 ja 2400MHz, kuid põhiline uudis on see, et niiöelda vahetatav mälu pesa on läinud, ehk siis arvuti on uuena välja tulnud, kas 8, 16 või 32GB mäluga, mis on joodetud otse emaplaadile ja nii ka jääb. Kui kodukasutaja seeriad olid juba ammu sellised, kus enamus asju olid mittevahetatavad, siis ka äriklass, mida on järjest ja järjest õhemaks lihvitud on paraku sinna poole teel, Seega tasub juba ostes silmas pidada, et kui arvutiga on plaanis tõsisemalt plaanis tööle hakkata, siis on mõistlik kohe osta 16GB-ne versioon.

SSD-sid toetab kuni 1TB M2 NVMe, enamasti on meie mudelivalikus 512GB kettaga arvuteid, kuid juba on liikunud ka 1TB-se, kui ka veel 256GB kettaga isendeid, seega soovi korral saab alati kombineerida. Kui sobivat masinat veebipoes hetkel pole, siis tasub alati Elektroonika24 kauplusega ühendust võtta. Elu on näidanud, et pigem leiame sobiva lahenduse!

Ekraan

Lenovo T490s ekraan on 14 tolline ning saadaval on see FullHD resolutsiooniga. Ja teine versioon on samuti FullHD, kuid puutetundlikkusega ning paremate heledusnäitajatega.

FullHD (1920 x 1080) resolutsiooniga ekraani näitajad on suures pildis samad nagu Lenovo T480s mudelite ekraanid, ehk siis üle keskmise kvaliteediga ekraanid äriklassi arvutite segmendis. sRGB näitaja on 94,1% ja Adobe RGB tulemus on 66,2%. Ehk siis professionaalne kujundaja ja fotode töötleja peaks vaatama ikkagi endiselt tööjaamade (näiteks Lenovo P52 või P53 seeria) poole, kuid kõikidele teistele peaks ekraan kenasti sobima.  Suurim erinevus mida välja tuua puutetundliku ekraani võrdluses T480s mudeliga on erinevus valgustugevuses, mis on nüüd 300 cd/m² eelmise põlvkonna 250 cd/m² võrreldes. Kellele ei meeldiks ilus ja selge ekraanipilt!

WQHD (2560 x 1440) resolutsiooniga ekraan mis oli eelmisel mudelil valikus olemas on kahjuks selle seeria puhul välja jäänud, seega kellele meeldib rohkem infot ekraanil, siis pigem võiks samaväärse Lenovo X1 Carboni poole vaadata, mis on meil juba ka 4K paneeliga kenasti olemas.

Graafika

Kasutusel on sama Intel UHD 620 graafikakaart, mis eelmiselgi põlvkonnal. Ning tegelikult neil integreeritud graafikatel olulist arenguruumi polegi, kuna põhimõtteliselt kõigega saab ju arvuti kenasti hakkama, kui välja arvata mängimine (siin räägime ikka neist päris mängudest, mitte Solitaire ja FB mängud) ja ka professionaalne videotöötlus, joonestamine, 3D arvutused jne.

Liidesed ja lisad

Lenovo T490s vasakul küljel asuvad 2 USB-C porti, millest üks on Thunderbolt 3 toega, seega saad seda kasutada ühendamiseks sobiva Thunderbolt USB-C dokiga, mis on meil samuti enamasti müügil olemas ja seejärel ühendada kõikvõimalikud ja vajalikud lisaseadmed dokki. Lisaks leiab sellelt küljelt veel HDMI pordi ning USB 3.1 Type-A pordi ning samuti ka mikrofoni/kõrvaklappide pesa. Pesade vahel on piisavalt ruumi ja on mugav kasutada.

Neile kellele meeldis RJ-45 võrgukaabli pesa on paraku aga halb uudis, kuna täissuuruses pesa on eemaldatud ning asendatud võrgu pesaga, mille kasutusele võrmiseks on vaja lisa adapter. Kuna arvuteid disainitakse järjest õhemaks, voolujoonelisemaks ja kasutajasõbralikumaks, siis vahetevahel tuleb vanematest ja rohkem ruumi võtvastest pesadest loobuda, paraku.

Sülearvuti paremalt küljelt võime leida samuti ühe USB 3.1 Type-A pordi ning kensingtoni luku pesa. Ventilaatori jahutusava on toodud rohkem keskele, seega kui arvutit kasutada süles, siis võiks jahutusprotsess olla teoreetiliselt efektiivsem aga kas see nii on, näitab juba reaalne kasutusviis ja kogemus. Lisavõimalusena nagu peaaegu kõik thinkpad seeria sülearvutid on saadaval ID-kaardilugeja. Kui seda kindlasti vaja, siis on juba mõistlik kohe valida ja osta selline kasutatud sülearvuti, millel see juba sees on.

Lisaks on seadme tagaküljel kaks ühes Micro SD + SIM kaardi pesa. Kuna Micro SD kasutamine on tänapäeval pigem harvaesinev nähtus siis on eelkõige selle pesa otstarve ikkagi SIM- kaardi paigaldus.

Wifi ja Bluetoothi osas on pisut suuremad uudised, kuna kiiruseid on oluliselt tõstetud. Näiteks wifi kaardi mudeliks on Intel® Dual-Band 9560 vPro™ 802.11 AC, mille max kiiruseks on 1,73Gbps, võrreldes eelmise põlvkonna 867Mbps kiirusega. Samuti on kasutusel Bluetooth 5.0, mitte 4.1 nagu vanemal versioonil. Seega RJ-45 pesa kaotati aga tõsteti ühenduskiiruseid, et kasutajad reaalselt aina vähem vajaksid võrgukaabli otsas “rippumist”. 4G modem on samaks jäänud, mis eelmiselgi mudelil.

Aku

Tehnilistes parameetrites lubatakse standardakuga kestvust kuni 20h, kuid nagu ikka reaalses elus tähendab see pigem kuni 8-10 tunnilist akukestvust, juhul kui ekraaniheledus on tõmmatud poole peale ja arvutiga väga palju tööd mitte teha, ehk siis päris suured ebakõlad andmetes! Kuna meie müüme seadet kasutatuna, siis üldjuhul on 2-3 aastase kasutuse käigus aku mahutavusest ca. 15-20% kadunud. Mis maakeeli võiks tähendada seda, et aku kestab tavakasutuse puhul 5h kandis. Tühja aku laeb arvuti täis ca 2 tunniga.

Korpus

Kena, must, voolujooneline, kas tuleb tuttav ette? See on ju ikka Lenovo äriklass, seega jah, muudetakse pisiasju, kuid endiselt jääb Thinkpadi seeria usaldusväärseks ja konservatiivseks. Konkreetsel mudelil on muudetud pisut ekraani ümbritseva plastraami joont ning RJ-45 väljajätmisega ja ventilaatori jahutusava keskele toomisega on ka külje vaade pisut erinev, kuid suures plaanis on tulemus sama nagu T480s mudelil. Põhiline on ju ikkagi see, et arvuti oleks kättevõtmisel ja kasutamisel mugav, töökindel ja kiire ning seda on ta kohe kindlasti! Ahjaa, kuigi arvuti tundub visuaalselt õhem olevat, kui Lenovo T480s, siis anomaalia on selles, et kaal pole seekord vähenenud. Lisandus 50g, kui see on oluline.

Kokkuvõtteks

Tegu on äriklassi sülearvutite lipulaevaga, mis mõeldud igapäevaseks tööks ja meelelahutuseks, ning kaasaskandmine ja vastupidavus pole samuti teemaks, kuna arvuti on kerge ja tugev, seda saab kohe aru, kui arvuti kätte võtta. Seega lisaküsimusteks ja uudistamiseks olete Elektroonika24 kauplusesse oodatud!

 

Lenovo Thinkpad T490s sülearvutid meie e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt