Dell Latitude 14 Rugged 5404Praegust kehva suusailma vaadates tuli mõte, et täna võiks lähemalt tutvustada sülearvuteid, mis on mõeldud eelkõige välitöödeks ja heitlikesse ilmastikutingimustesse. On ju palju erinevaid töökohti, kus päevad ei möödu kontoris istudes ja kohvi rüübates nagu paljudel meist vaid kummikutega mehiselt mudas sumbates või kiivrit kandes ehitusobjektil toimetades. Heitlikud ilmastiku- ja töötingimused vajavad üheltpoolt vastavat riietust ja teiseltpoolt ka vastavaid töövahendeid. Ja just selliseid veekindlaid ja põrutuskindla korpusega sülearvuteid me täna lähemalt ka vaatame.

Dellil on selleks Rugged-seeria, kuhu on koondatud need kõige vastupidavamad ja tugevamad mudelid. Ja täna võtame vaatluse alla kahe järjestikuse põlvkonna Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja Dell Latitude 14 Rugged 5414 sülearvutid.

Kui enamasti pole seadmed (sülearvutid, tahvelarvutid, nutitelefonid) rasketes oludes eriti vastupidavad ja liiv, tolm, vedelikud, külm, kuum võivad kiiresti põhjustada ebameeldivaid tagajärgi, siis Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja 5414 on teisest puust.

Lisaks militaarstandardile MIL-STD-810G, millest on meil varasemates ülevaadetes korduvalt juttu olnud, vastavad need sülearvutid lisaks ka IEC 60529 standardile, mis näitab vee- ja tolmukindlust. Selle sertifikaadid saamiseks peavad kõik liidesed olema suletud klappide taga ja täpselt nõnda see nende mudelite puhul ka on. Isegi aku ja veebikaamera on katte taha peidetud.

Mõlema põlvkonna futuristliku kujundusega korpused on identsed ja jätavad juba kaugelt väga tugeva mulje ja seda suuresti tänu korpuse servades asuvatele kummist patjatele. Mis mulle nende sülearvutite välise osas juures aga eriti meeldib, on robustne käepide, millest on sülearvuti transportimiseks mõnus kinni haarata (isegi sülearvutikotti pole vaja). Soovi korra on võimalik käepide ka eemaldada aga see on nii ehe selle sülearvuti küljes 🙂

Ekraan

Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja 5414 mudelil on kasutusel 14 tolline ekraan, mis olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist on kas 1366×768 (HD) või 1920×1080 (FullHD) resolutsiooniga.

HD resolutsiooniga ekraan on TN-paneeliga ja FullHD ekraan IPS-paneeliga.

TN-paneeliga ekraani värvitoonide täpsus ja mustade toonide sügavus jätavad natuke soovida aga antud mudelite puhul pole need ka primaarsed. Kõige olulisem näitaja on heledus kuna enamasti kasutatakse sülearvutit just välitingimustes ja päikese käes.

Kui kontoriarvutite puhul on heleduse tavapäraseks näitajaks ca 230-240 cd/m2 , siis nendel mudelitel on selleks näitajaks pea 700 cd/m2. Seega ekraan on väga ere ja sobib suurepäraselt ka päikesepaistelise ilmaga töötamiseks.

Kuna HD resolutsiooni puhul on tegemist TN-paneeliga, siis vaatenurgad pole kõige paremad ja ekraani kallutamisel moonduvad nii värvid kui heledus. Samas tänu hästi sätitavale ekraani kaldenurgale on alati võimalik leida sobiv tööasend.

IPS-paneeliga ekraanil on värvitoonide täpsus ja mustade toonide sügavus parem. Heleduse näitaja on veelgi kõrgem, küündides kuni 1060 cd/m2. Seega lisaks heale väga heale vaatenurgale, mis kaasneb IPS-tehnoloogiaga, on ka eredus suurepärane välitingimustes kasutamiseks.

Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja 5414 on saadaval ka puutetundliku ekraaniga ja puutepliiatsiga, mis võimaldab ka töökinnastega sülearvutit kasutada. Postituse kirjutamise hetkel ühtegi puutetundliku ekraaniga mudelit meil paraku laos pole kuna viimane osteti äsja ära aga loodame, et mõni puutetundliku ekraaniga mudel taas meie riiulitele jõuab.

Graafika

Dell Latitude 14 Rugged 5404 seest leiame Inteli integreeritud graafikakaardi HD4400 ja Dell Latitude 14 Rugged 5414 seest kaks põlvkonda värskema HD520.

Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvutil olla ka eraldiseisev graafikakaart. Dell Latitude 14 Rugged 5404 mudeli puhul on selleks graafikakaardiks Nvidia GeForce GT 720M. Järgmise põlvkonna Dell Latitude 14 Rugged 5414 mudelis Dell loobus Nvidia toodangust ja asendas selle AMD Radeon R7 M360 graafikakaardiga. Kui nüüd tootjate erinevused välja jätta ja keskenduda ainult kaartidele, siis Radeon R7 M360 pakub oluliselt rohkem jõudlust kui GeForce GT 720M.

Seega on Dell mõelnud ka neile, kes tööalaselt peavad jooksutama head graafikakaarti nõudvaid rakendusi.

Protsessor

Dell Latitude 14 Rugged 5404 sülearvutist leiame neljanda põlvkonna Inteli protsessorid (koodnimega Haswell) ja Dell Latitude 14 Rugged 5414 seest Inteli kuuenda põlvkonna protsessorid (koodnimega Skylake).

Mõlema põlvkonna sülearvuteid liigub nii i3, i5 kui i7 protsessoritega ja kõik need protsessorid on tähisega „U“, mis tähendab siis väiksemat voolutarvet (ULV e. ultra low voltage) ja väiksem voolutarve kulub objektil või põllul olles ju alati marjaks ära 😉

Kuna Intel panustab protsessorite arendusse päris usinalt, siis iga uus põlvkond on eelmisest mõnevõrra parem. Kui üldiselt kahe järjestikuse põlvkonna vahe pole mäekõrgune siis antud juhul on Dell Latitude 14 Rugged 5414 sülearvutis kasutusele võetud mitte järgmise vaid ülejärgmise põlvkonna protsessorid, mille vahe on juba tuntav. Kuuenda põlvkonna Inteli protsessorite taktsagedus on üksjagu suurem ja voolutarve on väiksem kui neljanda põlvkonna protsessoritel.

Erinevalt i3 protsessorist suudavad mõlema põlvkonna i5 ja i7 protsessorid ennast lühiajaliselt ka üle kiirendada (Turbo-Boost tehnoloogia) kui mõni rakendus neilt rohkem arvutusjõudlust nõuab.

Mälu

Postituse kirjutamise hetkel on kõik müügis olevad Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja 5414 mudelid 8GB operatiivmäluga.

Kuna neil sülearvutitel on kaks mälupesa, siis on võimalik laiendada operatiivmälu maksimaalselt 16GB peale (8GB + 8GB). Seega kui Sinu tööülesanded vajavad operatiivmälu enam kui 8GB, siis anna meile enne ostu teada, teeme hinnapakkumise ja tehnik võtab mälu vahetamisega kaasneva suure kruvimistöö enda peale.

HDD/SSD

Olgugi, et olenevalt konfiguratsioonist liigub neid sülearvuteid veel ka vanakooli kõvaketastega (HDD), on meil müügil olevad sülearvutid varustatud ainult töökindlate SSD ketastega. Kõvakettaid antud sülearvutitesse ei soovitakski kuna kõvakettad äärmuslikesse tingimustesse ei sobi ja neile põrutused kohe mitte ei meeldi. Kuna SSD sees liikuvad osad puuduvad, siis sobivad need sellisesse vastupidavuse etaloni sisse suurepäraselt.

Postituse kirjutamise hetkel on mõlema mudeli sees 256GB SSD kettad aga olenevalt partiist ja konfiguratsioonist võib esineda ja väiksema/suurema mahuga SSD kettaid.

Ja loomulikult saame soovi korral asendada olemasoleva ketta just Sulle sobiva mahuga SSD ketta vastu.

Liidesed ja lisad

Nagu ma postituse alguses juba mainisin, asuvad kõik Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja 5414 liidesed klappide taga, sealhulgas veebikaamera 🙂 Liidesed asuvad kolmes küljes, ainult esikülg on liidestest vaba kuna seal asub käepide.

Tagaküljelt leiab Kensington luku pesa, LAN pesa, USB 2.0 pordi, COM pordi, VGA liidese ja vooluadapteri pesa.

Vasakul küljel on kõrvaklappide/mikrofoni pesa, HDMI, USB 3.0 port, aku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa.

Paremale küljele on jäänud SSD pesa, USB 3.0 port, USB 2.0 port, optiline seade, SD-kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja.

Mõlemas sülearvutil on kahesageduslik (2,4GHZ ja 5GHz) WIFI, bluetooth, kolmeastmeline klaviatuuri taustavalgustus, 720p veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja, 4G ja GPS-moodul. Loomulikult ei puudu ka dokkimise võimalus, kui on vajadus objektilt kontorisse paberitööd tegema minna.

Klaviatuuril klahvikäik on pehme ja sügav ning trükkimine seega igati mugav. Nagu eespool mainitud sai, on klaviatuuril ka kolmeastmeline taustavalgustus, mis võimaldab pimedas edukalt tööd teha.

Mitmikpuute toega touchpad on piisavalt suur ja toimis testimise käigus kenasti. Selline Harju keskmine, pole midagi ette heita aga pole ka midagi esile tuua.

Mis mind positiivselt üllatasid, on kõlarid. Kui üldiselt on sülearvutite kõlarid nii ja naa, siis antud mudelite puhul on need küll üle keskmise head.

Komponentide vahetusega ja upgrade’imisega saavad ise hakkama kõik need, kes on suutelised 29 kruvi lahti keerama. Hooldusluuke nendel sülearvutitel arusaadavatel põhjustel pole ja kõigele ligipääsemiseks tuleb natuke vaeva näha.

Kaal

Kogu see vastupidavus kajastub väga hästi ka kaalus, mida on suisa 3,7 kilogrammi. Aga need sülearvutid polegi mõeldud nõrkadele 😉 Asi see 3,7 kilogrammi ära ei ole kui isegi põhikooli vanema astme õpilase koolikott kaalub kuni 4,5 kilogrammi.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks võib tõdeda, Delli insenerid on Dell Latitude Rugged mudeliseeria hästi läbi mõelnud ja  turule toonud igati vastupidavad ja töökindlad sülearvutid. Need on sülearvutid, mis sobivad ideaalselt kasutamiseks sõjaväelistes- või julgeolekustruktuurides, samuti ehitusplatsidel, tööstuses ja kõikvõimalikel välitöödel. Ühesõnaga kõikjal, kus on ekstreemsemad olud kui kontoriseinte vahel.

Nende sülearvutite puhul ei pea muretsema kriimude pärast. Arvestades nende sülearvutite sihtrühma, siis transpordil või kasutuse käigus saadavad kriimud ei loe absoluutselt midagi ja funktsionaalsust/toimimist see mingil määral ei mõjuta. Pigem näitab see, et töövahendit kasutatakse sihtotstarbeliselt 🙂

Ekraani osas on Dell keskendunud enamasti välitingimustes kasutamise peale ja sellega on suurepäraselt hakkama saadud, olgugi, et sellega kaasnevad mõningad kaod kontrastis ja värvitoonides.

Mõlemad sülearvutid on sisult piisavalt võimekad ja ei jätta välitööd tegevat arvutikasutajad kunagi hätta. Samade näitajate puhul on väike eelis Dell Latitude 14 Rugged 5414 mudelil kuna kasutusel on kaks põlvkonda värskem protsessor ja graafikakaart.

Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja 5414 suurimaks miinuseks on hinnasilt, mis uuena on kahjuks väga krõbe. See on ka üks põhjus, miks uuena on need pigem nišitooted ja mistõttu paljud välitööd tegevad arvutikasutajad eelistavad soodsamaid (samas vähem vastupidavaid) sülearvuteid. Aga vähekasutatuna on hinnad meeldivalt taskukohased ja tasub kindlasti nende ostu kaaluda kui eriti vastupidavat sülearvutit vaja on.

Vaata ka Dell Latitude 14 Rugged 5404 ja Dell Latitude 14 Rugged 5414 sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt