Dell Latitude E7270Kas mäletad, kirjutasin käesoleva aasta veebruaris ülevaate neljanda põlvkonna Dell Latitude E7240 ja viienda põlvkonna Dell Latitude E7250 ultrabookidest, mis tänu oma väikestele mõõtmetele ka kergele kaalule on ideaalsed reisikaaslased? Nüüd on põhjust sama ülevaade veelkord mõttega läbi lugeda kuna juba on meieni jõudnud järgmiste põlvkondade Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 ning väga huvitav oleks teada ja võrrelda, mis järgmiste põlvkondade ultrabookides teistmoodi või paremini on.

Tähelepanelikum lugeja ilmselt juba märkas, et mudelite numeratsioonis on juhtunud nii mõndagi. Nimelt on vahele jäänud E7260 mudel ja 7280 puhul ei kasutata mudelinime ees enam „E“ tähte. Loodame, et need pole ainukesed muudatused ja Dell on panustanud ka sisulise poole peale piisavalt 🙂 Aga seda saame kohe teada, mõlemad sülearvutid on mul juba laua peal ja ülevaatamiseks oma järge ootamas.

Tuletan esmalt meelde, et 7000 mudeliseeriasse kuuluvad siis Dell Latitude lipulaevad, mis on mõeldud kõrget kvaliteeti ostivatele ja nõudlikele arvutikasutajatele ning Dell Latitude E7270 koos Dell Latitude 7280 mudeliga ongi Delli 12,5 tolliste sülearvutite tipus.

Nagu eelkäijate ülevaates sai juba välja toodud, on need ultrabookid mõeldud aktiivselt ringi liikuvatele (äri)inimestele, kes vajavad kompaktset seadet aga samas ei soovi loobuda erinevatest lisa- ja turvafunktsioonidest nagu dokkimivõimalus, mobiilne andmeside, ID-kaardilugeja ja sõrmejäljelugeja.

Alustaks paari sõnaga aga nende ultrabookide välisest ilmsest. Esmapilgul ei jää silma, et Dell Latitude E7270 erineks oluliselt millegi poolest oma eelkäijast Dell Latitude E7250’st, kuid lähemalt silmates on siiski mõned väiksemad kosmeetilised muudatused näha, näiteks korpuse ääred on vähem ümarad ja klaviatuuril pole enam eraldiseisvat raami ümberringi, mis kokkuvõttes teeb disaini minu arvates veelgi elegantsemaks. Dell Latitude 7280 on üldises pildis sarnane Dell Latitude E7270 mudeliga aga toimunud on väga huvitav areng, nimelt on senise kahe ekraanihinge asemel kasutusele võetud üks suur ekraanihing. Uus ekraanihing tundub olevat igati tihe ja ekraan peab veelgi paremini vastu vibratsioonile või järsemale liigutusele kui kahe väiksema hingega. Lisaks on vähendatud ekraani ääri ja sülearvuti on selle võrra pisem/kompaktsem. Seega välised muudatused on minu hinnangul positiivsed.

Ekraan

Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 ultrabooke on toodetud kolme erineva ekraanivalikuga. Valikus on tavaline 1366×768 (HD) resolutsiooniga TN mattekraan ja 1920×1080 (FullHD) resolutsiooniga IPS ekraan nii tavalise kui puutetundlikuna. Mõlema ekraani (nii TN kui IPS) pilt on piisavalt hea kvaliteediga igapäevakasutuseks.

Professionaalsel tasemel fototöötluse jaoks need ekraanid paraku väga head pole, isegi IPS paneelil on mõningaid vajakajäämisi. LG poolt toodetud IPS paneel on küll üldiselt heade näitajatega, värvid on piisavalt erksad ja must on ka suhteliselt tume (kuigi võiks veelgi parem olla) aga suurimaks nõrkuseks on pigem värviruum, kattes ära olenevalt mudelist 59-65% sRGB ja 38-42% AdobeRGB värviruumist. Iseasi kui oluline see 12,5 tollise sülearvuti puhul üldse on kuna vaevalt keegi professionaalsel tasemel fotosid nii väiksel ekraanil redigeerima hakkab. Selle töö jaoks sobivad pigem kvaliteetsed välised monitorid, seega pole tegemist niivõrd miinusega kui lihtsalt tähelepanekuga.

Graafika

Nagu ka eelmiste põlvkondade Dell Latitude E7240 ja E7250 ultrabookides, on ka Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 puhul kasutusel ainult integreeritud graafikakaardid, mis käivad käsikäes protsessoritega.

Dell Latitude E7270 mudelil on graafikakaardiks Inteli HD520 ja Dell Latitude 7280 mudelil HD620. Tegemist on tüüpiliste äriklassi sülearvutites kasutavate graafikakaartidega, mis on piisavad igapäevatööks ja meelelahutuse tarbimiseks. Meelelahutuse all pean silmas eelkõige videote vaatamist, mitte mängimist, kuna selleks otstarbeks need mõeldud ei ole. Kuigi ääremärkusena võib mainida, et vanemad mängud veavad keskmistel sätetel välja küll aga uuemate arvutimängudega jäävad need graafikakaardid juba madalatel sätetel hätta.

Kui nüüd võrrelda HD520 ja HD620 graafikakaarti omavahel, siis viimane on eelmisest ligikaudu 10% võimekam.

Protsessor

Dell Latitude E7270 puhul on kasutusel kuuenda põlvkonna Inteli protsessor (koodnimega Skylake) ja Dell Latitude 7280 puhul seitsmenda põlvkonna protsessor (koodnimega Kaby Lake).

Sarnaselt eelkäijatega on ka nendes sülearvutites kasutusel olevad protsessorid (i3, i5 ja i7) mõeldud spetsiaalselt ultrabookidele. Eeliseks siis väiksem voolutarve ja pikem aku eluiga.

Testides näitavad Skylake protsessorid ca 15% paremaid tulemusi Broadwell protsessoritest, mis olid eelmise põlvkonna Dell Latitude E7250’s kasutusel. Ja Kaby Lake protsessorid on omakorda ca 15% võimekamad Skylake protsessoritest. Seega iga põlvkonnaga lähevad protsessorid aina võimekamaks ja säästlikumaks.

Mälu

Kõik hetkel esinduskaupluses olevad Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 ultrabookid sisaldavad kiireid 8GB DDR4 mälusid, mis on tavakasutuseks igati piisav. Kui aga kasutad ressursinõudlikke rakendusi või soovid lihtsalt enamat, siis võta arvesse, et Dell Latitude E7270 mudelil on emaplaadil kaks mälupesa ja toetatud on maksimaalselt 32GB ning Dell Latitude 7280 mudelil on emaplaadil üks mälupesa ja toetatud on maksimaalselt 16GB operatiivmälu.

Tundub justkui taandareng aga eks me ju oota ultrabookidelt aina väiksemaid mõõtmeid ja kaale ning millegi arvelt see ometi tulema peab. Aga Sa ei pea muretsema, 16GB on enam kui küll 😉

Mälu lisamine pole üldse keeruline, kruvikeeraja abil tuleb lahti keerata 8 kruvi ja eemaldada sülearvuti põhjakate ning saabki mälupesa(de)le ligi. Soovi korral võib mälu juurde lisada meie tehnik, Sinul tuleb oma soovist lihtsalt meile märku anda.

SSD ketas

Kõik Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 ultrabookid saabuvad meile müüki kiirete, vaiksete ja vastupidavate SSD ketastega mahuga vahemikus 128GB kuni 256GB. Kui Sa soovid juhul suurema mahuga uut ja pikema garantiiga SSD ketast, siis anna meile teada ja meie tehnik teeb kõik vajalikud protseduurid.

Liidesed ja lisad

Võrreldes Dell Latitude E7270 liideseid oma eelkäijaga (Dell Latitude E7250), pole eriti midagi muutunud. Põhiliselt on Dell muutnud liideste asukohta. Näiteks Kensington luku pesa on viidud paremalt küljelt vasakule, MiniDisplayPort on viidud paremalt küljelt taha ja SIM-kaardi pesa, mis enne asus aku all, asub nüüd paremal küljel.

Seega Dell Latitude E7270 vasakult küljelt leiame siis Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremalt küljelt kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, USB 3.0 pordi ja SIM-kaardi pesa. Tagaosasse on paigutatud kõik muu s.o Gigabit LAN, HDMI, MiniDisplayPort, kaks USB 3.0 porti ja vooluadapteri pesa.

Dell Latitude 7280 puhul on seevastu kõik teisiti. Seoses eelpoolmainitud uue suure ekraanihingega ja kaane avamise eripäraga, pole tagaküljel ruumi mitte ühegi liidese jaoks. Liidesed on nüüd paigutatud ainult mõlemale küljele, SD-kaardilugeja on asendunud MicroSD-kaardilugejaga, üks täismõõdus USB 3.0 port on asendunud USB Type C (Thunderpolt) pordiga.

Dell Latitude 7280 vasakul küljel on seega vooluadapteri pesa, USB Type C (Thunderpolt) port, HDMI, USB 3.0 port ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad kõrvaklappide pesa, MicroSD-kaardilugejaga, SIM-kaardi pesa, kogu aeg voolu all olev USB 3.0 port, Gigabit LAN ja Kensington luku pesa.

Mõlema mudeli varustuses on veel klaviatuuri taustavalgustus, HD (720p) veebikaamera, sõrmejäljelugeja, Bluetooth, WIFI (2,4GHz ja 5GHz) ja NFC. Olenevalt varustusastmest võib olla ka 4G modem, millega WIFI võrkudest eemal olles saab internetti nautida.

Kui ülevaate alguses mainisin, et Dell Latitude 7280 puhul on „E“ täht mudelinimest jooksu pannud, siis see ei ole pelgalt pisike kosmeetiline muudatus. Selle taga on tegelikult väga suur muudatus, mis paljud Latitude fännid ilmselt kurvaks teeb. Selle mudeli puhul pole enam võimalik kasutada dokkimisvõimalust, mis oli kümmekond aastat ühine kõigi E-seeria mudelite puhul. Dokkimisvõimalus pole loomulikult kuhugi kadunud aga aeg on edasi läinud ja dokkimine käib nüüd läbi USB-C pordi ja WD15 doki. Dell Latitude E7270 mudeliga on võimalik veel E-seeria dokki kasutada, millele viitab ka „E“ täht mudelinime ees.

Kokkuvõte

Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 on sarnaselt eelkäijatele jätkuvalt väga hea valik 12,5 tolliste äriklassi sülearvutite seas. Seda on ideaalne kaasas kanda ja kontoris/kodus dokis kasutada. Iga järgnev põlvkond on eelnevast mõnevõrra võimekam tänu protsessorite ja integreeritud graafikakaartide kiirele arengule, mis on loomulikult igati positiivne. Mõlemad täna vaatluse all olevad mudelid on lisaks jõudlusele läbinud mitmeid kosmeetilisi muudatusi võrreldes nii eelkäijatega kui ka omavahel ja tuleb tunnistada, et need muudatused on toimunud õiges suunas.

Üks suurimaid sisulisi muudatusi Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 vahel on erineva dokkimissüsteemi kasutamine. Vana hea E-seeria dokid on asendunud tänapäevasema USB-C standardil baseeruvate dokkidega. Kas see on nüüd positiivne või negatiivne areng, oleneb kelle mätta otsast vaadata – E-seeria dokki omavate ja austavate arvutikasutajate silmis ilmselt pigem negatiivne kuna uue doki soetamine on lisakulu, teiste silmis ilmselt positiivne kuna tegemist arengu loomuliku osaga.

Ka kaal läheb iga põlvkonnaga aina kergemaks, kui Dell Latitude E7270 on oma eelkäijaga veel enamvähem sama kaaluga (ca 1,4 kg), siis Dell Latitude 7280 on juba 80 grammi jagu Dell Latitude E7270’st kergem.

Kui oled nüüd kahevahel, emba-kumba mudelit valida, siis esimese asjana soovitangi lähtuda sellest, kas sul on varasemalt E-seeria dokk kasutusel või mitte. Kui jah, siis vali pigem Dell Latitude E7270, saad veel aastaid sama dokki kasutada. Kui mitte, siis lähtu konkreetse mudeli hinnast, kasutusel olevast protsessorist, ekraani resolutsioonist jne. Ära unusta vaadata ka eelmiste põlvkondade Dell Latitude E7240 ja Dell Latitude E7250 ultrabooke, mis on endiselt müügil ja väga heade hindadega.

Kui aga tunned, et Dell Latitude E7270 või Dell Latitude 7280 pole Sinu jaoks, siis soovitan vaadata selliseid konkurente nagu Lenovo ThinkPad X260, Lenovo ThinkPad X270, HP EliteBook 820 G3, HP EliteBook 820 G4 aga miks mitte ka Dell XPS 13, mis on küll 13,3 tollise ekraaniga aga tänu kitsamatele raamidele ekraani ümber, on üldmõõtmed vaat et väiksemadki.

Vaata ka Dell Latitude E7270 ja Dell Latitude 7280 sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt