HP Elitebook 850 G4Ja ongi kohe-kohe on see mõnevõrra keeruline aasta läbi saamas ja terendamas uus aasta, mis loodetavasti tuleb ikka parem 😊

Aasta lõpetuseks toon Sinuni veel ühe ülevaate ja täpsemalt võtan vaatluse alla HP EliteBook 850 G4 sülearvuti, mis on juba neljas põlvkond sellest populaarsest sülearvuti mudelist. Eelnevat kolme põlvkond vaatasime lähemalt umbes aasta tagasi ja selle ülevaate leiad soovi korral lugemiseks siit.

Tegemist on siis jätkuvalt 15,6 tollise ekraaniga sülearvutiga, mis sobib suurepäraselt nii kontorisse ärikasutajale kui koju kodukasutajale. Ja etteruttavalt mainin ära, et seda on suure ekraaniga sülearvuti kohta ka mõnus kaasas kanda kuna teeb kaalu ja mõõtmete osas silmad ette mitmetele konkurentidele.

HP EliteBook mudeliseeria ilmselgelt pikemat tutvustamist ei vaja, see on läbi aastate olnud preemiumklassi sülearvutite sünonüüm sarnaselt konkurentide Dell Latitude ja Lenovo ThinkPad mudeliseeriatele.

Kuna aastavahetus on peagi käes, siis pikka juttu ei tee, käärime käised üles ja laseme nobedatel näppudel klaviatuuril käia 😊

Korpus

HP on antud juhul lähtunud vist põhimõttest, et kui asi pole katki, siis pole mõtet seda ka parandada. Sellest tulenevalt pole korpuse osas mitte midagi uut ja põnevat esile tuua, HP EliteBook 850 G4 näeb täpselt samasugune välja nagu kolm eelmist põlvkonda. Sel on endiselt tugevalt ümardatud nurgad, värvitoonideks must ja hõbe, millest viimane ilmselgelt domineerib. Ehk siis randmetugi ja ekraani kaas on hõbedased ning põhi, klaviatuur ja ekraani raamid mustad.

Vaatamata suhteliselt õhukesele korpusele tundub sülearvuti väga vastupidav ja seda loomulikult tänu kasutatud kergsulamitele. Kui randmetugi ja ekraani kaas on valmistatud alumiiniumist, siis põhi magneesiumist. Tavapärasest plastikust on valmistatud ainult ekraani raamid. Kogu sülearvutist kiirgab head koostekvaliteeti ja esmaklassilist vastupidavust.

Testides suurema surve all klaviatuur küll paindub vähesel määral läbi aga tavapärase kasutuse ja trükkimise ajal seda ei juhtu. Sarnane lugu on ka õhukese kaanega, suurte mõõtmete tõttu on võimalik selle tagaküljele survet avaldades pilti vähesel määral mõjutada aga see on ainult testimise eesmärgil st tavapärase kasutuse juures keegi ekraani nõnda ei survesta.

Ekraani hinged on head, avatavad ka ühe käega aga ekraani avanemisnurk on piiratud 140 kraadiga.

Ekraan

HP EliteBook 850 G4 sülearvutil on 15,6 tolline ekraan nagu eespool juba mainitud sai. Spetsifikatsioonide järgi pakub HP suisa nelja erinevat ekraani, kuigi kõiki versioone järelturul ei liigu.

  • HD (1366×768) resolutsiooniga mattekraan, mis on varustatud TN-paneeliga.
  • FullHD (1920×1020) resolutsiooniga mattekraan, samuti varustatud TN-paneeliga.
  • FullHD (1920×1020) resolutsiooniga puutetundlik läikega ekraan, mis on varustatud TN-paneeliga.
  • UHD (3840×2160) resolutsiooniga mattekraan, mis on varustatud IPS-paneeliga.

HD resolutsiooniga ekraani antud sülearvuti puhul ei soovita kuna 15,6 tollise ekraani puhul on see resolutsioon mannetu ja õnneks selle resolutsiooniga ekraane eriti tihti ei kohta, kui me räägime vähekasutatud äriklassi sülearvutitest.

Enimlevinud ekraaniks on loetelus teine ekraan, millega on varustatud ka meil hetkel müügil olevad mudelid. Seetõttu keskendukski eelkõige selle ekraani tehnilistele näitajatele. Heledustugevus on antud ekraanil väga hea, täpsemalt 350 cd/m², mis võimaldab tööd teha ka valgusküllases keskkonnas (nt välitingimustes). Kontrastsus seevastu on kesisem, jäädes 400:1 juurde. sRGB värviruumi katvus on 85% ja AdobeRGB värviruumi katvus 60%, mis viitavad sellele, et see ekraan pole küll mõeldud professionaalsel tasemel pilditöötluseks aga siiski on tegemist üllatavalt heade näitajatega. Kokkuvõttes on tegemist tavapärase äriklassi sülearvuti ekraaniga, mis pakub head pilti.

Protsessor

HP EliteBook 850 G4 sülearvutid on olenevalt konfiguratsioonist varustatud Inteli seitsmenda põlvkonna (koodnimega Kaby Lake) Core i3, Core i5 või Core i7 protsessoriga. Spetsifikatsioonide järgi on valikus suisa 5 erineva võimsusega kahetuumalist protsessorit. Kõik need on voolusäästlikud U-tähisega protsessorid ja madalam voolutarve tähendab mõistagi arvuitkasutaja jaoks pikemat akukestvust.

Core i5 ja i7 protsessorid on varustatud Turbo-Boost tehnoloogiaga, mis tõstab ressursimahukate tegevuste puhul protsessori taktsageduse kõrgemaks. Paraku see tehnoloogia toimib vaikimisi ainult vooluvõrgus olles aga BIOS sätetes on võimalik see aktiveerida ka akutoitel töötades.

Kui nüüd võrrelda eelmise põlvkonna HP EliteBook 850 G3 sülearvutite, kus oli kasutusel Inteli kuuenda põlvkonna protsessorid ja HP EliteBook 850 G4 sülearvutite jõudlust, siis viimastel on ca 15% võimekamad protsessorid. Seega kui Sul on juba kasutusel HP EliteBook 850 G3 sülearvuti, siis pole otseselt mõtet seda HP EliteBook 850 G4 sülearvuti vastu välja vahetada kuna jõudluse vahe pole mäekõrgune ja tavakasutuse juures eriti tuntav.

Graafika

HP EliteBook 850 kõigi põlvkondade puhul saab juttu teha ka eraldiseisvatest graafikakaartidest ja see on ääretult tore.  Siin pole erand ka HP EliteBook 850 G4 sülearvuti kuna olenevalt konfiguratsioonist on see varustatud kas Inteli integreeritud graafikakaardiga HD620 või eraldiseisva AMD graafikakaardiga Radeon R7 M465 koos 2GB DDR5 mäluga. Üks selline on meil muide hetkel ka riiulis aga ilmselgelt väga kaua see seal ei püsi 😉

Kui integreeritud graafikakaart sobib kontoritööks ja multimeedia tarbimiseks, siis see eraldiseisev graafikakaart saab hakkama ressursinõudlike programmidega, videotöötlusega aga ka erinevate mängudega, mida pärast väsitavat töö- või koolipäeva mõnus pelada on.

Mälu

HP EliteBook 850 G4 juures on tore see, et kasutusel on jätkuvalt kaks mälupesa ja mõlemasse on võimalik maksimaalselt sisestada 16GB DDR4 mälupulk. Ehk siis teisisõnu on maksmaalseks kasutatavaks mälumahuks suisa 32GB, mida on väga palju.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad mudelid varustatud küll 8GB operatiivmäluga, millest tavakasutuse juures piisab kenasti aga nagu äsja mainisin, on soovi korral võimalik mälu veel kamaluga lisada ja saame siin abiks olla, kui meile oma soovist ostu hetkel teada annad.

Mälu lisamine paraku väga lihtne ja meeldiv protseduur pole kuna HP on põhjakatte eemaldamise teinud antud mudelil võimalikult ebamugavaks suure arvu kruvide ja lihtsalt murduvate plastikust klambritega, mis oskamatul käsitlemisel võivad kergesti murduda. Aga sellest pikemalt natuke hiljem, kui räägime liidestest ja lisadest.

SSD

Kõik HP Elitebook 850 G4 sülearvutid on varustatud kiirete ja vastupidavate SSD ketastega. SSD maht oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga ülevaate kirjutamise hetkel on kõik sülearvutid varustatud 256GB ketastega, mis üldjuhul on igati piisav.

Kui juhul tunned, et sülearvutis olev SSD ketas pole Sinu vajaduste jaoks piisav, siis anna meile teada ja saame Sulle pakkuda suuremat ketast koos vahetusega ja vajalike seadistustega.

Liidesed ja lisad

Nagu äriklassi sülearvutid ikka, pakub HP EliteBook 850 G4 laia valikut erinevaid liideseid, mida eelkõige ärikasutajatel aga ka nõudlikel kodukasutajatel vaja võib minna. Nagu korpuse juures sai juba mainitud, pole võrreldes eelmise põlvkonnaga midagi muutunud ja ka liideste osas on seis täpselt sama. HP EliteBook 850 G4 sülearvutil on täpselt samad liidesed ja täpselt samades asukohtades nagu põlvkond varasemal HP EliteBook 850 G3 mudelil. Et Sa ei peaks minema nüüd varasemat ülevaadet lugema, siis toon siinkohal kõik liidesed ja lisad siiski välja.

HP EliteBook 850 G4 vasakul küljel on Kensington luku pesa, VGA, USB 3.0 port ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on USB-C port, DisplayPort, SD-kaardilugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, USB 3.0 port, Gigabit LAN, dokkimisliides, SIM-kaardi pesa (olenevalt konfiguratsioonist) ja vooluadapteri pesa.

Seega liideste valik on endiselt muljetavaldav aga sellest on küll natuke kahju, et USB-C port pole Thunderpolt 3 toega, mis annaks sellele pordile olulisemalt laiemad kasutusvõimalused.

Lisaks on sülearvuti varustatud mõistagi kahesagedusliku WIFI’ga (2,4 GHz ja 5 GHz), bluetooth’iga, kaheastmelise klaviatuuri taustavalgustusega, sõrmejäljelugejaga ja 720p veebikaameraga. Lisavarustusena ehk olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvutil olla ka 4G modem. Kui juhul pole aga suur soov oleks see saada, siis modemi lisamine on lihtne kuna vajalikud antennid koos kaabeldusega on juba sisse ehitatud. Soovi korral võid oma soovist meile teada anda ja meie tehnik lisab ka sobiva 4G modemi.

Klaviatuur on täpselt sama, mis eelmisel põlvkonnal. Tegemist on endiselt kuuerealise pritsmekindla chiclet-stiilis klaviatuuriga, millel on paremas ääres täissuuruses numbriklahvistik. Esimese ja teise põlvkonna mudeltel see numbriklahvistik kusjuures puudus, mis oli toona päris suur miinus. Enamik klahve on standardsuuruses aga HP’le iseloomulikult on Enter-klahv endiselt väike ja vertikaalsed nooleklahvid kohe väga väikesed ja kokku pressitud. Klahvide pinnad on veidi karestatud ja annavad meeldiva tunde. HP enda sõnul on klahvid rasvakindlad isegi pärast pikaajalist kasutamist aga selle pika rasvase testi jätan seekord küll vahele 😊 Igal juhul HP nimetab neid klahve DuraKey klahvideks ja loodetavasti nende väide rasvakindlusest peab paika.

Klaviatuuri kasutusmugavusega võib igati rahule jääda. Ei saa öelda, et see oleks nüüd maailma parim klaviatuur aga kindlasti saab hindeks hea. Loomulikult ei puudu sellel ka taustavalgustus, mis vaikimisi kustub kui 12 sekundi pärast, kui mingit tegevust ei toimu aga süttib taas pärast suvalist klahvivajutust. Kelle jaoks on see tüütu, siis seda saab hõlpsasti muuta sülearvuti BIOS seadistusest.

Puuteplaat on mõnusalt suur ja kõik toimib suurepäraselt sh mitmikpuuted. Ka HP EliteBook 850 G4 sülearvuti puhul on HP truuks jäänud füüsilistele nuppudele nii puuteplaadi üleval kui allääres. Ülemised nupud on siis mõeldud kasutamiseks PointStick’iga, mis asub B-G-H klahvide vahel.

Kõlarid, mis asuvad HP EliteBook 850 G4 puhul klaviatuuri ja hingede vahel on üle keskmise head. Tavaliselt sülearvutite kõlarid kriitikat ei kannata aga kasutusel olevad Bang & Olufseni kõlarid liigitaks pigem heaks. Loomulikult audiofiilide kõrvade jaoks tuleb soetada kvaliteetsed kõlarid või kõrvaklapid aga tavakasutaja vajadused peaks need sisseehitatud kõlarid küll ära katma.

Hooldamise ja võimaliku upgrade’imise osas tasub ära mainida või isegi hoiatada, et põhjakatte eemaldamiseks tuleb lahti keerata 11 kruvi, mis on kummikorkide alla peidus. Lisaks on põhjakate kinni pisikeste plastikust klambritega, mille avanemine võib kogenematule kasutajatele parajat peavalu põhjustada kuna need kipuvad lihtsalt murdma. Pigem soovitaks pöörduda tehniku poole, kes õigete töövõtetega põhjakatte eemaldab ja vajalikud hooldustööd või upgrade’imise teostab. Kui põhjakate alt, siis saab kenasti ligi SSD kettale, kahele operatiivmälu pesale, akule, 4G modemile ja soovi korral saab ventilaatorisamuti ära puhastada.

Mõõdud ja kaal

Neljanda põlvkonna HP EliteBook 850 G4 mõõtmeteks on 383,6 x 257,7 x 20.8 mm (laius x sügavus x kõrgus) ja kaaluks 1,88 kg. Selle kaaluga on antud mudel muide kergem kui kaks põhilist konkurenti, milleks on Lenovo ThinkPad T570 ja Dell Latitude E5570. Ja mitte ainult kergem aga ka õhem.

Eelkõige mõõtmed ja kaal teevadki selles sülearvutist meeldiva kaaslase liikvel olles kuna 15,6 tollise ekraaniga sülearvuti kohta on need näitajad päris head.

Kokkuvõtteks

Kui vajad suure 15,6 tollise ekraaniga kvaliteetset, töökindlat ja vaikset sülearvutit, mis näeb ühtlasi stiilne välja, siis tasub HP EliteBook 850 G4 mudelit kindlasti kaaluda. Vastupidavust, head koostekvaliteeti ja töökindlust ilmestab suurepäraselt vastavus militaarstandardile MIL-STD-810G.

HP EliteBook 850 G4 sülearvuti on üllatavalt vaikne, ventilaator on suurema osa ajast igapäevase töökoormuse juures välja lülitatud aga ka koormuse all on ventilaator hääl pigem vaikne. Kiidusõnu võib öelda ka temperatuuri kohta, tavapärasel kasutamisel jääb sülearvuti jahedaks ja isegi koormuse all ei lähe sülearvuti liialt kuumaks. Kõik see viitab suurepärasele ja läbimõeldud konstruktsioonile ja jahutussüsteemile.

Sülearvuti on väga võimekas, pakkudes suisa viit erinevat protsessorit, kuni 32GB operatiivmälu ja kirsiks tordil eraldiseisvat graafikakaarti neile, kel eriti suured nõudmised.

Liideste valik on eeskujulik nii kodu- kui ärikasutajale ja kui üldse liideste koha pealt millegi üle nuriseda, siis mina oleks oodanud USB-C pordi puhul Thunderpolt 3 tuge.

HP EliteBook 850 G4 põhilisteks rivaalideks on Lenovo ThinkPad T570, Fujitsu Lifebook U757 ja Dell Latitude E5570. Kõik need sülearvutid on samuti meie tootevalikus kenasti olemas ja kui HP EliteBook 850 G4 pole mingil põhjusel Sinu maitse, siis soovitame just nende mudelite poole vaadata.

Kuna käesoleva ülevaate näol on tegemist ühtlasi viimase postitusega sel aastal meie blogis, siis soovin Sulle meie tiimi poolt meeleolukat aastavahetust ja kordaminekuid uuel aastal!

HP EliteBook 850 G4 sülearvutid e-poes