Hea lugeja, loodetavasti möödusid jõulupühad Sul rahulikult ja aastavahetus meeleolukalt 🙂 Mina võtsin sel aastal perega pühad ja aastavahetuse vastu palmi all, mis on ka omamoodi äge ja teistmoodi kogemus kui tavaliselt. Igal juhul olen nüüd tagasi, natuke jumekam kui enne ja olen valmis Sinuni tooma huvitavaid ülevaateid erinevatest kasutatud äriklassi toodetest ja vingeid postitusi meie tegemistest.

Käesoleva rotiaasta esimese ülevaate teeksin HP EliteBook 850 sülearvutist ja vaataks korraga lähemalt kolme põlvkonda G1-G3. See G-täht mudelinime taga näitabki siis generatsiooni (generation ingl.k) ehk põlvkonda. Tegemist on suure 15,6 tollise ekraaniga sülearvutiga, mis ei tohiks külmaks jätta ühtegi arvutikasutajat, kes soovib/vajab sülearvutilt eelkõige suurt ekraani ega soovi samas järeleandmisi teha koostekvaliteedilt.

Olen varasemalt kirjutanud ülevaated HP EliteBook 820 G2-G4 ja HP EliteBook 840 G1-G3 mudelistest, mis on siis vastavalt 12,5 tollise ja 14 tollise ekraaniga, seega täna on siis järg kõige suurema venna käes.

Ma ei tea kas keegi enam mäletab aga algselt olid HP EliteBook 15,6 tollised sülearvutid üsna kohmakad ja rasked nagu ka paljude teiste tootjate mudelid aga värskemaid mudeleid on vaatamata suure ekraaniga kaasnevatele mõõtudele vägagi mõnus kasutada ja kaasas kanda. Samas siis oli aeg, kus sülearvuti mobiilsus polnud nii oluline kui selle stabiilsus ja töökindlus. Viimaste aastatega on aga palju muutunud ja isegi suurema ekraaniga sülearvutitelt ja tööjaamadelt ootavad arvutikasutajad kergemat kaalu, mistõttu peavad tootjad järjest ja järjest enam panustama mobiilsusesse. Seetõttu ei leia ka antud mudelitelt enam meediamängijat ega mitmeid liideseid, mis eelkäijal HP EliteBook 8570p veel olemas oli. Ääremärkusena mainin ära, et postituse kirjutamise hetkel on meil veel paar HP EliteBook 8570p mudelit müügis väga hea hinnaga, juhuks kui Sind huvitavad liidesed (nt Firewire, eSata, ExpressCard, Serial Port), mida uuematelt sülearvutitelt enam ei leia.

Nagu teisedki sülearvutid EliteBook mudeliseerias, vastavad ka HP EliteBook 850 G1-G3 mudelid militaarstandardile MIL-STD-810G, mis näitab ilmekalt antud mudelite vastupidavust ja töökindlust.

Sarnaselt väiksematele vendadele (HP EliteBook 820 ja HP EliteBook 840) on ka antud mudel visuaalselt väga atraktiivne, olemuselt vastupidav ja sisult võimekas.

Aga vaatame siis lähemalt, mida need nibin-nabin alla kahe kilo kaaluvad, meeldivalt õhukesed ja ilusa näolapiga isendid meile täpsemalt pakuvad.

Ekraan

Nagu mainitud sai, on HP EliteBook 850 sülearvutitel 15,6 tolline ekraan, mida hoiavad kindlalt paigas kaks massiivset hinge. Olgugi, et sülearvuti kaan on vabalt avatav ühe käega, hoiavad hinged avatud ekraani kindlalt paigal isegi sülearvutit nö väristades.

Olenevalt konfiguratsioonist on valikus kas WXGA (1366×768) või FullHD (1920×1080) TN-paneeliga mattekraan.

Nii suure diagonaaliga ekraani puhul on minu hinnangul kasutamiseks ideaalne just FullHD ekraan, kuna selle pilt on teravam ja see mahutab ühtlasi rohkem informatsiooni ekraanile. Piltlikult öeldes on FullHD ekraani tööpind pea kaks korda suurem kui WXGA ekraanil. Samas kui silmanägemine pole enam see mis noorusaegadel ja eelistadki suuremaid ikoone/teksti, siis võid kaaluda ka WXGA resolutsiooniga mudeli soetamist.

Ekraanid on muidu piisavalt eredad ja võimaldavad töötamist ka hästivalgustatud ruumides või väljas, kui just päike otse ekraanile peale ei paista.

Kui veel rohkem detailidesse minna, siis osade ekraanide puhul on kasutusel standardse vaatenurgaga (SVA) paneelid ja osade puhul laia vaatenurgaga (WVA) paneelid.

Kusjuures liigub ka puutetundliku ekraaniga mudeleid aga selle märgime alati mudelinimes ära märksõnaga „touch“. Postituse kirjutamise hetkel paraku ühtegi puutetundlikku mudelit meil riiulil pole aga uut kaupa tuleb iganädalaselt, seega võib ka mõni puutetundliku ekraaniga mudel tulevikus valikusse sattuda.

Graafika

Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist on kasutusel kas integreeritud või eraldiseisev graafikakaart.

Kui kasutusel on integreeritud graafikakaart, siis HP EliteBook 850 G1 puhul on selleks Inteli HD4400,  HP EliteBook 850 G2 puhul HD5500 ja EliteBook 850 G3 puhul HD520. Olgugi, et iga järgneva põlvkonna integreeritud graafikakaart on eelmisest mõnevõrra võimekam, on kõik need graafikakaardid mõeldud igapäevaseks tavakasutuseks – kontoritööks, multimeedia tarbimiseks, sotsiaalmeedia kasutamiseks jne.

Aga kõiki neid sülearvuteid liigub ka eraldiseisvate graafikakaartidega, mis võimaldavad teostada ka ressursimahukamaid toiminguid nagu mängimine ja videotöötlus.

HP EliteBook 850 G1 puhul on eraldiseisvaks graafikakaardiks AMD Radeon HD 8750M (1GB), HP EliteBook 850 G2 puhul AMD Radeon R7 M260X ja HP EliteBook 850 G3 puhul AMD Radeon R7 M365X (1GB).

Postituse kirjutamise hetkel on meil tootevalikus nii integreeritud kui eraldiseisvate graafikakaartidega mudeleid 😉

Protsessor

Kuna HP ise liigitab Elitebook 850 G1-G3 mudelid ultrabookideks, siis on ultrabookidele iseloomulikult kasutusel voolusäästlikud „U“ (ULV ehk ultra low voltage) tähisega protsessorid, mis tähendavad arvutikasutaja jaoks pikemat akukestvust.

Vaatluse all olevates mudelites on kasutusel järgmiste põlvkondade protsessorid:

HP Elitebook 850 G1 – Inteli neljanda põlvkonna protsessor, koodnimega Haswell.
HP Elitebook 850 G2 – Inteli viienda põlvkonna protsessor, koodnimega Broadwell.
HP Elitebook 850 G3 – Inteli kuuenda põlvkonna protsessor, koodnimega Skylake.

Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist on kasutusel kas i3, i5 või i7 protsessor. i5 ja i7 protsessorid on varustatud turbo-boost tehnoloogiaga, mis tõstab ressursimahukate tegevuste puhul taktsageduse kõrgemaks. See tehnoloogia toimib vaikimisi paraku ainult vooluvõrgus olles. Kui sõna „BIOS“ pole Sulle võõras, siis saad seal sisse lülitada valiku „Enable Turbo Boost on DC“, mis võimaldab võtta protsessorist viimast ka akutoitel olles aga loomulikult pead sellisel juhul arvestama kiiremalt tühjeneva akuga.

Olen seda juba korduvalt ülevaadetes maininud aga juhuks kui oled esmakordselt lugemas, siis tasub teada, et iga uuema põlvkonna protsessor on eelmisest mõnevõrra võimekam. Vahe on ca 15% uuema põlvkonna kasuks.

Mälu

Enamik hetkel müügil HP EliteBook 850 G1-G3 sülearvuteid on meil 8GB operatiivmäluga, millest tavakasutajale reeglina piisab (ka multitasking’uks). Vajadusel saab alati mälu juurde lisada ja kusjuures mõnel sülearvutil on 16GB mälu juba sees ka olemas, kui müügil olevaid mudeleid lähemalt silmata.

Mälude puhul tooks veel välja, et HP EliteBook 850 G1-G2 kasutab DDR3 mälusid ja HP EliteBook 850 G3 juba mõnevõrra kiiremaid, voolusäästlikumaid ja madalama latentsusega DDR4 mälusid. Kõikidel nendel mudelitel on kaks mälupesa ja maksimaalseks toetatud mahuks on esimesel kahel põlvkonnal 16GB ja kolmandal põlvkonnal 32GB.

Täpselt nagu HP EliteBook 840 G1-G2 puhul, on ka HP EliteBook 850 G1-G2 tehtud mälu lisamine imelihtsaks. Sul pole isegi kruvikeerajat vaja, et mälupesadele ligi saada. Piisab põhja all oleva hooldusluugi eemaldamisest ja juba saadki ligi nii mälupesadele (2 tk) kui SSD kettale. HP Elitebook 850 G3 sülearvutil on hooldusluugid paraku ära kaotatud, täpselt nagu 14 tollisel HP Elitebook 840 G3 mudelil nagu selle mudeli ülevaates kirjutasin. Siin läheb küll kruvikeerajat vaja ja eemaldada tuleb kogu põhjakate. Üheltpoolt tüütu aga teiseltpoolt on võimalus tänu sellele ligi pääseda ühtlasi akule (kinnitatud kahe kruviga) ning ventilaatorile, mis teeb selle puhastamise oluliselt lihtsamaks.

Kõvaketas

Kõik HP Elitebook 850 G1-G3 sülearvutid meie tootevalikus on müügil kiirete ja vastupidavate SSD ketastega. Üldiselt jäävad SSD kettad vahemikku 128GB-256GB aga kuna see oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist, siis võid valikust leida ka suurema SSD kettaga isendeid.

Kui tunned, et 128GB või 256GB ei kata Sinu vajadusi ära, siis anna meile julgelt enne ostu teada. Saame pakkuda hea hinnaga suuremaid SSD kettaid ja meie tehnik teeb ka vajaliku vahetuse koos seadistusega Sinu eest.

Kui Sinu jaoks on oluline kõrge turvalisus, siis saad soovi korral SSD kettal olevad andmed AES krüpteeringuga kaitsta.

Liidesed ja lisad

HP EliteBook 850 G1-G3 varustusaste on igati hea. Olgugi, et võrreldes eelkäijaga (HP EliteBook 8570p) on nimekiri lühem st ära on kadunud või õigem on öelda, et ajaloohõlma on vajunud Firewire, eSata, ExpressCard, Serial Port liidesed ning modem ja DVD kirjutaja. Aga tänasel päeval pole nendega suurt miskit peale ka hakata, seega pole põhjust neid taga nutta.

Kuna liideste arv ja asukoht on põlvkonniti erinev, siis toon need siin eraldi välja.

HP EliteBook 850 G1 ja HP EliteBook 850 G2 vasakul küljel on Kensington luku pesa, VGA, kaks USB 3.0 porti ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, DisplayPort, SD-kaardilugeja, kaks USB 3.0 porti, Gigabit LAN, dokkimisliides ja vooluadapteri pesa.

HP EliteBook 850 G3 vasakul küljel on Kensington luku pesa, VGA, USB 3.0 port ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on USB Type C port, DisplayPort, SD-kaardilugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, USB 3.0 port, Gigabit LAN, dokkimisliides, SIM-kaardi pesa (olenevalt konfiguratsioonist) ja vooluadapteri pesa.

Lisaks eelnevale ei puudu loomulikult WIFI, mis on kahesageduslik (2,4 GHz ja 5 GHz) ja see tuleb kasuks eelkõige siis, kui kortermajas on 2,4 GHz sagedusala juba niivõrd umbes, et ainukeseks lahenduseks on puhtama eetriga 5 GHz kasutuselevõtt. Selle tulemusel on Sinu internetiühendus kiirem ja ühtlasi stabiilsem.

Standardvarustuses on olemas veel Bluetooth, kaheastmeline klaviatuuri taustavalgustus, sõrmejäljelugeja ja tagasihoidliku kvaliteediga veebikaamera. Lisavarustusena ehk olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvutil olla ka 3G või 4G modem. Ja kui isegi pole, siis modemi lisamine pole väga keeruline kuna vajalikud antennid koos kaabeldusega on juba sisse ehitatud.

Klaviatuur on üldiselt mugav, klahvid on lühikese käiguga ja annavad hea tagasiside/tunnetuse. Erinevalt HP EliteBook 850 G1-G2 mudelist on HP EliteBook 850 G3 mudeli klaviatuuril paremal pool täissuuruses numbriklahvistik. Neile, kes oma (õppe)töös numbreid tihti kasutavad, on see kindlasti teretulnud lisa. Sellest tulenevalt on klaviatuuril mõned klahvid mõnevõrra väiksemad (enter, tühik ja parempoolne shift). Samas tuleb tunnistada, et mulle endale tundub Lenovo ThinkPad’ide klaviatuur mõnevõrra parem või mugavam kasutada aga siin mängib kindlasti rolli ka harjumus kuna olen viimased 6 aastat näppe just ThinkPad klaveril kulutanud. Seega see pole etteheide vaid pigem isiklik eelistus või harjumus.

Mitmikpuute toega touchpad on igati tip-top, mõnusalt suur ala pakub piisavalt ruumi navigeerimiseks. Ja mulle on alati meelt mööda need füüsilised puuteplaadi nupud, mis teevad kasutamise minu hinnangul mugavamaks.

Kokkuvõtteks

HP EliteBook 850 sülearvutitega astus HP suure sammu mobiilsuse poole võrreldes eelkäijaga HP EliteBook 8570p. Kuna kasutatud on kergeid materjale (alumiinium ja magneesium) ja ära on kaotatud tänapäevases mõistes mittevajalikud liidesed ja lisad, siis on HP EliteBook 850 G1-G3 oma suure ekraani juures kergekaaluline, jäädes natuke alla 2 kilogrammi.

Kas see kaal on nüüd piisavalt väike igapäevaseks kaasaskandmiseks või mitte, see jäägu igaühe enda otsustada või hinnata. Aga kohe kindlasti on HP EliteBook 850 G1-G3 tänu oma suurele ekraanile ja võimekusele ideaalne lauaarvuti asendaja, mida on hea aegajalt maale või külla minnes kaasa haarata.

Visuaalselt on vaatluse all olevad kolm põlvkonda üsna sarnased ja ega sisultki pole ühelgi väga suurt eelist teise ees kui võrrelda sarnaste näitajatega mudeleid. Loomulikult on iga järgmine põlvkond eelmisest natuke võimekam nagu protsessorite, graafikakaardi ja mälu alajaotuses välja tõin aga tavakasutajana võid julgelt valida endale sobiva sülearvuti ükskõik millisest kolmest põlvkonnast ja olen kindel, et jääd oma uue sõbraga väga rahule. Valiku tegemisel soovitan pöörata pigem tähelepanu konkreetse sülearvuti konfiguratsioonile, kas vajad madalama või kõrgema resolutsiooniga ekraani, kas vajad madalama (i3) või kõrgema (i5, i7) taktsagedusega protsessorit, integreeritud või eraldiseisvat graafikakaarti, tavalist või eraldi numbriklahvidega klaviatuuri jne.

Üldiselt, kui vajad suure 15,6 tollise ekraaniga kvaliteetset, töökindlat ja vaikset äriklassi sülearvutit, mis näeb ühtlasi väga stiilne välja, siis tasub kindlasti HP EliteBook 850 G1-G3 mudeleid kaaluda.

Vaata ka HP EliteBook 850 G1, HP EliteBook 850 G2 ja HP EliteBook 850 G3 sülearvuteid e-poes

%
255,00 
Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt