HP EliteBook 840 G1HP Elitebook 840 sülearvutist on hetkeseisuga väljas juba viis suurepärast põlvkonda. Kõige uuem G5 põlvkond jõudes poelettidele eelmisel aastal ja G4 põlvkond üle-eelmisel aastal, millest tulenevalt me hetkel nendele veel ei keskendu kuna kasutatud äriklassi sülearvutite turul ja meie müügikanalites teevad ilma eelkõige kolm esimest põlvkonda (G1-G3).

Alustuseks olekski kohane ära märkida, et HP mudeli taga olev G-täht näitab generatsiooni (generation ingl.k) ehk põlvkonda. Kolm põlvkonda ühte postitusse mahutada on üsna tõsine väljakutse aga kuna mäekõrgusi erinevusi nende vahel pole, siis proovime need kolm eeskujulikku äriklassi ultrabooki ühte ülevaatesse ära mahutada.

Nagu nimigi (EliteBook) ütleb, on tegemist HP eliit-mudeliseeriaga, mis on nii hinnalt kui kvaliteedilt üks aste kõrgemal kui HP ProBook, mis on samuti kvaliteetne äriklassi mudeliseeria. HP Elitebook 840 põhikonkurentideks on Lenovo ThinkPad T440s ja Dell Latitude E7440 ning nende järgnevad põlvkonnad, millest olen samuti juba ülevaateid kirjutanud ning mudelinimele klikates saad neid ka pikemalt lugeda.

HP EliteBook 840 on üks atraktiivsemaid äriklassi sülearvuteid, mis lisaks ilusale näolapile on vastupidav ja jõuline. HP EliteBook 840 ultrabookid vastavad MIL-standardile ja on läbinud mitmeid teste, muuhulgas näiteks mahakukkumise 60cm kõrguselt.

Tegemist on siis 14 tollise ekraaniga ultrabookiga, mis sobib ideaalselt arvutikasutajatele, kes 12-13 tolliseid ultrabooke liiga väikeseks ja 15 tolliseid sülearvuteid liiga suureks ning raskeks peavad. HP EliteBook 840 on meeldiv kompromiss – piisavalt suure ekraaniga tõhusaks töötegemiseks ja piisavalt väikese kaaluga mugavaks kaasaskandmiseks.

Põlvkonniti mõõdud ja kaalud natuke kõiguvad, kui esimese kahe generatsiooni kaaluks on ca 1,6 kilogrammi, siis kolmanda generatsiooni kaal on ca 250 grammi väiksem. Samuti on kolmas põlvkond natuke õhem, 21 mm versus 19 mm. Pole küll märkimisväärsed vahed aga tore on näha, et HP on võtnud eesmärgiks liikuda aina õhemate ja kergemate ultrabookide suunas.

Ekraan

HP EliteBook 840 sülearvutitel on 14 tolline mattekraan ja olenevalt põlvkonnast ja konfiguratsioonist on see kas 1366×768 (HD), 1600×900 (HD+), 1920×1080 (FullHD) või 2560×1440 (WQHD) resolutsiooniga.

Rõõmustada võivad ka puutetundliku ekraani fännid, ka see on HP-l kenasti valikus olemas, G1 puhul on selle resolutsiooniks 1600×900 (HD+) ja G2/G3 puhul on selle resolutsiooniks 1920×1080 (FullHD).

Ekraanide pildikvaliteet on üldiselt hea, loomulikult mida suurem resolutsioon, seda rohkem infot mahub ekraanile ja seda teravam pilt on. Tänu ekraani matile pinnale saab sülearvutit edukalt kasutada ka õues ja seda isegi päiksepaisteliste ilmadega kuna tüütud peegeldused praktiliselt puuduvad.

Kui ekraanide puhul miskit ette heita, siis seda, et kolme põlvkonna vältel pole eliit-mudeliseerias täielikult lahti saadud TN ekraanidest, mis pakuvad kehvemat vaatenurka kui IPS ekraanid. Jah FullHD (G1 ja G2 mudelitel) ja WQHD (G3 mudelil) puhul on kasutusel juba IPS paneel aga väiksema resolutsioonide puhul tuleb leppida TN paneeliga.

Graafika

HP EliteBook 840 G1 puhul on kasutusel emalaadile integreeritud graafikakaart HD4400, HP EliteBook 840 G2 puhul HD5500 ja EliteBook 840 G3 puhul HD520.

Kõik eeltoodud graafikakaardid on mõeldud igapäevaseks tavakasutuseks, kuigi iga järgneva põlvkonna integreeritud graafikakaart on eelmisest võimekam. Kui vajad aga natuke enamat, siis pead vaatama sellise konfiguratsiooniga sülearvutite poole, mis tulevad eraldiseisvate graafikakaartidega. Kahel esimesel põlvkonnal see võimalus ka on, HP Elitebook 840 G1 seest võib leida Radeon HD 8750M (1GB) videokaardi ja Elitebook 840 G2 seest Radeon R7 M260X (1GB) graafikakaardi.

Seega ka videotöötlejad kui tagasihoidlikumad arvutimängurid saavad oma vajadused kenasti rahuldatud.

Protsessor

HP Elitebook 840 G1 sees istub Inteli neljanda põlvkonna protsessor, koodnimega Haswell.
HP Elitebook 840 G2 südameks on Inteli viienda põlvkonna protsessor, koodnimega Broadwell.
HP Elitebook 840 G3 äratab ellu Inteli kuuenda põlvkonna protsessor, koodnimega Skylake.

Mida uuema põlvkonna protsessor, seda suurem taktsagedus väiksema voolutarbe juures on saavutatud.

Ultrabookidele kohaselt on kõik protsessorid „U“ (ULV ehk ultra low voltage) tähisega, mis arvutikasutaja jaoks tähendab väiksemat voolutarvet ja sellest tulenevat paremat aku kestvust.

Kuna valikus on nii i3, i5 kui i7 protsessorid, siis saad valiku teha just oma vajadustest lähtuvalt. Siinkohal on abiks lihtne rusikareegel, tavakasutuse puhul vali kas i3 või i5 protsessor ja suuremate nõudmiste puhul i7 protsessor. Arvestada võib ka sellega, et nii i5 kui i7 protsessorid suudavad ennast ajutiselt üle kiirendada kui mõni ressursinõudlikum programm neilt seda nõuab. Aga seda ainult vooluvõrgus olles, mitte akutoitel.

Mälu

Enamasti tulevad meil pakutavad HP EliteBook 840 ultrabookid 4GB või 8GB mäludega. Ainuke vahe on selleks, et esimese (G1) ja teise (G2) põlvkonna sülearvutid kasutavad DDR3 mälusid aga kolmanda (G3) põlvkonna sülearvutid juba DDR4 mälusid, mis on lühidalt kokku võttes kiiremad, madalama voolutarbe ja väiksema latentsusega.

Mainin siinkohal ära, et kõikide põlvkondade sülearvutitel on kasutusel kaks mälupesa ja maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on G1 ja G2 generatsioonil 16GB ning G3 generatsioonil 32GB.

Mälu lisamine on HP Elitebook 840 G1 ja G2 põlvkonnal tehtud väga lihtsaks, selleks pole vaja mitte ühtegi tööriista, põhja all oleva hooldusluugi eemaldamisel saad ligi mõlemale mälupesale aga ka kõvakettale ning M.2 laienduspesale. HP Elitebook 840 G3 põlvkonna puhul on HP paraku lihtsad hooldusluugid ära kaotanud ja appi tuleb võtta kruvikeeraja ja eemaldada põhjakate, et vajalikele asjadele ligi saada.

Kõvaketas

Suurem osa HP Elitebook 840 sülearvutitest on meil müügil kiirete ja töökindlate SSD ketastega aga valikus on ka üks-kaks suurema kõvakettaga isendit.

SSD kettad jäävad nende sülearvutite puhul vahemikku 128 kuni 256GB, millest tavakasutuse juures reeglina piisab. Kui juhul ei piisa, siis on võimalik vahetada olemasolev SSD ketas suurema vastu, lisada täiendav m.2 SSD või siis paigutada vähe kasutust leidvad failid lihtsalt pilve.

Liidesed ja lisad

HP EliteBook 840 on üks rikkalikuma varustusega ultrabooke turul. Olemas on nii täismõõdus DisplayPort, VGA, Gigabit LAN, WIFI, Bluetooth, SD-kaardi lugeja, veebikaamera, sõrmejälje lugeja kui ka mikrofoni/kõrvaklappide pesa.

WIFI osas tooks välja, et toetatud on nii 2,4 GHz kui ka 5 GHz sagedusala, mis tuleb kasuks eriti siis, kui näiteks kortermajas 2,4 GHz sagedusala juba läbu täis on (WIFI võrgud, beebimonitorid, mikrolaineahjud jne). Tänu kasutajate väiksemale hulgale on 5 GHz eeter puhtam ja Sinu ühendus stabiilsem ning kiirem.

USB 3.0 porte on esimesel põlvkonnal (G1) suisa 4, mille arvu järgmistes põlvkondades on vähendatud. Teisel põlvkonnal (G2) on siis 3 porti ja kolmandal (G3) 2 porti. HP EliteBook 840 G3 mudelil on HP kasutusele võtnud lisaks ka ühe esimese generatsiooni USB 3.1 Type-C pordi.

Kui juhul konkreetsel sülearvutil 3G või 4G modemit juba sees pole, siis võimalik on see kerge vaevaga lisada kuna vajalik kaabeldus ja antennid on kõikidel HP EliteBook 840 mudelitel sisse ehitatud. Olemas on lisaks m.2 laienduspesa, kuhu on võimalik soovi korral lisada täiendav SSD ketas.

Kui paljudel konkurentidel on ID-kaardilugeja tihtilugu lisavarustuse nimekirjas, siis HP EliteBook 840’l on see juba standardvarustuses kenasti olemas.

Äriklassi sülearvutile iseloomulikult on olemas ka dokkimisvõimalus aga arvestades liideste/lisade rohkust, on võimalik hakkama saada ka ilma dokita, ühendades vajalikud lisaseadmed otse sülearvuti külge.

Positiivselt võib esile tõsta taustavalgustusega klaviatuuri ja touchpad’i, need on tõesti mugavad kasutada ja annavad kasutajale hea tagasiside/tunnetuse. Kui paljud tootjad on trendiga kaasa läinud ja touchpad’i puhul füüsilised nupud ära kaotanud, siis HP puhul on need õnneks alles ja see teeb arvuti kasutamise ilma välise hiireta oluliselt mugavamaks.

Kokkuvõtteks

HP Elitebook ultrabooke võib hellitavalt kutsuda „näpujälje magnetiteks“, näpujäljed kohe tahavad sinna peale jääda. Pole teab mis suur miinus aga viitab selgelt asjaolule, et sülearvuti ja näpu vahel olev võileib ei käi väga hästi kokku 🙂

Esimese, teise ja kolmanda põlvkonna HP EliteBook 840 sülearvutid on nii väliselt kui sisult üsna sarnased. Loomulikult väikesed erinevused on nagu ülevaates olen välja toonud aga pole ühtegi ülisuurt või mäekõrgust erinevust, seega tavakasutuses pole väga suurt vahet, millise põlvkonna sülearvuti valida.

Kui Sul on ultrabookile konkreetsed nõudmised, siis loomulikult tuleb valiku tegemisel sellega arvestada. Näiteks kui soovid just puutetundlikku FullHD ekraani, siis ainukeseks valikuks on HP EliteBook 840 G1 ja HP EliteBook 840 G2. Kui näiteks soovid tingimata juba DDR4 mälude olemasolu, siis ainukeseks valikuks on HP EliteBook 840 G3 kuna see on kolmest põlvkonnast kõige uuem ja kasutab juba natuke kiiremaid mälusid aga ka protsessorit. Ehk siis kõik oleneb konkreetsetest soovidest aga üldised pildis on nad kõik eeskujulikud ja vastupidavad töövahendid, mis ei jäta Sind hätta.

Töötamine HP EliteBook 840 ultrabookiga olenemata põlvkonnast on väga meeldiv, eriti kui hindad vaikset töövahendit. Kuna äriklassi ultrabookile iseloomulikult on jahutus korralikult läbi mõeldud, siis ventilaator rakendub ainult vajadusel ja isegi siis on müratase olematu, jäädes olenevalt põlvkonnast maksimaalselt 34-37 detsibelli vahele, mis on hea tulemus.

Kokkuvõttes võib HP Elitebook 840 ultrabooki soovitada kõigile, kes vajavad 14 tollise ekraaniga kerget sülearvutit, mis on visuaalselt atraktiivne ja sisult töökindel.

Muide, HP EliteBook 840 G1 oli meil 2017 aastal enimmüüdud sülearvutite pingreas teisel kohal ja HP EliteBook 840 G2 oli 2018 aastal esimesel kohal, seega klientide kindel lemmik juba kaks aastat järjest!

Vaata ka HP EliteBook 840 G1, HP EliteBook 840 G2 ja HP EliteBook 840 G3 sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt