Dell Latitude E5550Vaatasin täna otsiva pilguga meie esinduskaupluses ringi ja mõtlesin, et millisest kasutatud äriklassi sülearvutist võiks sel nädalal kirjutada ja järsku turgatas pähe, et ma pole ju mitte ühestki 15,6 tollise ekraaniga sülearvutist ülevaadet teinud.

Kuna mul endal pole kunagi ühtegi nii suure ekraaniga sülearvutit kasutuses olnud, siis ongi hea võimalus paari lähemalt vaadata ja välja selgitada, kas tegemist on ikka hea sülearvutiga.

Tänases ülevaates vaatame lähemalt Dell Latitude E5540 sülearvutit ja tema järeltulijat ehk järgmist põlvkonda, milleks on Dell Latitude E5550.

Nagu juba mainisin, on antud sülearvutid 15,6 tollise ekraaniga ja mõeldud on need kontorisse või koju. Dell Latitude E5540 ja E5550 on loodud produktiivsust silmas pidades ja antud ekraanisuurus viitab, et sellega kannatab igapäevaselt tööd teha ka ilma välist monitori lisamata.

Kui Dell Latitude 7000 mudeliseerias on stiilsed ultrabookid, 6000 mudeliseerias suurema jõudlusega töömasinad, 3000 mudeliseerias odavamad äriklassi sülearvutid, siis 5000 mudeliseeria jääb kahe viimase vahele oma keskmise hinna ja piisava võimsusega.

Dell Latitude E5540 ja E5550 on üsna erinevad, põlvkonna vahetusega muutus mõnevõrra nii sülearvuti disain kui ka ekraanide valik. Üldine disain on mõlemal põlvkonnal sarnane – ümarad nurgad, silmapaistvad ekraanihinged ja musta värvi korpus on põhilised märksõnad, mis disaini iseloomustavad. Aga mis siis on erinev? Dell Latitude E5550 mudelil on pensionile saadetud optiline seade (DVD-kirjutaja), mis on teinud sülearvuti 6 mm õhemaks ja andnud sülearvutile modernsema väljanägemise. Ka kaalu osas on E5550 saanud saledamaks, kui Dell Latitude E5540 kaaluks on ca 2,4 kg, siis E5550 kaalub 2,14 kg, mis on päris hea tulemus 15,6 tollise ekraaniga sülearvuti kohta.

Domineerivaks materjaliks on kvaliteetne plastik, mille pealispind on libisemiskindel ja tundub käe/sõrmede all väga mõnus. Kui Dell Latitude E5540 puhul saab kaant mingil määral väänata, siis Dell Latitude E5550 puhul on kaan kvaliteetsem kui eelkäijal.

Ekraan

Madalama resolutsiooniga ekraanid on mõlemal mudelil samaväärsed, nimelt on kasutusel 1366×768 pikslise (HD) resolutsiooniga TN ekraanid, mis ei paista silma otseselt millegagi. Sellised täiesti tavapärased, ütleme harju keskmised ja sobivad hästi kontoris kasutamiseks, kus ekraani heledus ei mängi väga suurt rolli.

Kõrgema resolutsiooniga ekraanid on vaatluse all olevatel mudelitel aga erinevad. Kui Dell Latitude E5540 kasutab 15,6 tollist TN mattekraani, mille resolutsiooniks on 1920×1080 pikslit (FullHD), siis Dell Latitude E5550 puhul on Dell astunud suure sammu edasi ja võtnud kasutusele sama suure resolutsiooniga IPS paneeliga ekraani.

Kui TN ekraani puhul on vaatenurgad, heledus ja kontrastsus keskpärased, siis IPS ekraani osas ei oska ega taha ühtegi halba sõna öelda. Suurepärane pildikvaliteet!

Graafika

Dell Latitude E5540 sülearvutist leiame integreeritud graafikakaardi HD4400, mis saab hakkama kõigi vajalike graafiliste ülesannetega kuni väga-väga tagasihoidlike mängudeni välja. Sama lugu on ka HD5500 graafikakaardiga, millega on varustatud Dell Latitude E5550 mudel.

Siinkohal ei tohi unustada, et tegemist on siiski äriklassi töövahenditega, mitte mänguriarvutitega ja seetõttu ongi need varustatud väga tagasihoidlike graafikakaartidega. Jah nendega saab mängitud brauseripõhised mängud ja vähe ressurssi nõudvad mängud madalatel sätetel aga paraku enamat antud graafikakaardid ei suuda ja selleks pole ka vajadust.

Protsessor

Huvitaval kombel ei kasuta Dell kummagi põlvkonna sülearvutis tavapäraste pingetega protsessoreid vaid hoopis energiatõhusamaid „U“ tähisega (ULV e. ultra low voltage) protsessoreid, mida tavaliselt leiab ainult ultrabookide seest. Need pakuvad piisavalt jõudlust tavapäraseks kontoritööks ja säästavad samal ajal energiat ja akut.

Dell Latitude E5540 sees on neljanda põlvkonna Inteli protsessor (koodnimega Haswell) ja Dell Latitude E5550 sees viienda põlvkonna protsessor (koodnimega Broadwell).

Valikus on i3, i5 ja i7 protsessorid, seega saab sobiva protsessori valida nii tavakasutaja kui nõudlikum arvutikasutaja. Siinjuures on hea teada, et i5 ja i7 protsessorid on võimelises ennast ajutiselt üle kiirendama kui selleks vajadus on.

Eks väike erinevus erinevate põlvkondade protsessoritel muidugi on, viiendal põlvkonnal on suurem taktsagedus väiksema voolutarbe juures aga see vahe pole mäekõrgune ja on tavakasutuses vähemärgatav.

Mälu

Operatiivmäludena on mõlema põlvkonna sülearvutites kasutusel kiired DDR3 mälud. Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist, on meil müügil olevates Dell Latitude E5540 ja Dell Latitude E5550 sülearvutites mälu vahemikus 4-8GB.

Mõlemal mudelil on olemas kaks mälupesa, mis annab võimaluse mälumahtu suurendada ja sülearvuti näitajaid parandada, kui juhul olemasolevast mälumahust Sulle väheks jääb.

Põhjakatte saab eemaldada üpris lihtsalt, tuleb kruvida mõned kruvid lahti ja saabki ligi mõlemale kõrvuti asetsevatele mälupesadele aga ka kõvakettale või SSD kettale.

Kõvaketas

Dell Latitude E5540 ja E5550 sülearvutid on meil müügil valdavalt SSD ketastega aga leiab mõned mudelid ka tavapäraste kõvaketastega (HDD). Kui soovid suuremat mahtu, siis tavaline kõvaketas just seda pakubki aga kui soovid kiirust ja töökindlust, siis soovitan vaadata SSD poole.

Fakt on see, et HDD hakkab vaikselt sülearvutite seest ära kaduma ja enamus sülearvuteid, mis meile täna ja edaspidi müügile tulevad, sisaldavadki juba erineva mahuga SSD kettaid.

Mida aeg edasi, seda odavamaks SSD kettad muutuvad ja enne kui arugi saame, ongi 1TB SSD ketas sülearvutites tavapärane nähtus. Seniks kui SSD ketaste hinnad langevad, on tavapäraseks SSD ketta mahuks 128 kuni 256GB, mis katab reeglina iga tavakasutaja vajadused.

Kodukasutajatel on reeglina käepärast võtta mõni pilvelahendus ja kontoritöötajatel kas server või samuti ühine pilvelahendus, kus saab kõiki mahukaid faile hoida, mis enam oma SSD kettale ära ei mahu.

Liidesed ja lisad

Dell Latitude E5540 küljest leiab 4 USB porti, milles kaks on USB 2.0 ja teised kaks USB 3.0. Dell Latitude E5550 puhul on Dell USB 2.0 pordid õigustatult pensionile ära saatnud ja võtnud kasutusele ainult USB 3.0 pordid, mille arvu on küll ühe võrra vähendatud. Seega E5550 küljest leiab täpselt 3 USB 3.0 porti.

Nagu ülevaate alguses mainisin, on Dell Latitude E5540 küljes ka DVD-kirjutaja, mis järgmise põlvkonna Dell Latitude E5540 küljest on eemaldatud. Eemaldatud on Dell Latitude E5550 mudelilt lisaks Express-kaardi pesa ja füüsiline WIFI lüliti, mis Dell Latitude E5540 puhul veel olemas on.

See-eest on Dell Latitude E5550 mudelil olemas NFC toega ID-kaardilugeja, mis lisaks tavalisele ID-kaardile on võimeline lugema kontaktivabu kaarte.

Küll ei puudu mõlemad põlvkonna varustusest SD-kaardilugejaga, WIFI (a/b/g/n), Gigabit LAN, Bluetooth, sõrmejälje lugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, veebikaamera, HDMI ja VGA. Kõik eelpool väljatoodud liidesed asuvad vasakul, paremal ja tagaküljel. Dell Latitude E5540 ja E5550 esikülg on kasutusmugavuse huvides jäetud tühjaks, sealt ei leia ühtegi liidest.

Olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib aga ei pruugi sülearvutil olla ka 3G või 4G tugi.

Äriklassi sülearvutitele iseloomulikult on olemas dokkimisvõimalus ja see on ühine kõigi Dell Latitude E-seeria mudelite puhul.

Kui mõne sõnaga iseloomustada klaviatuuri, siis Dell Latitude E5540 puhul tundub klaviatuur natuke läbipainduv ja nupud pigem raske käiguga, mis ei pruugi kõigile meeldida aga klahvikäigu pikkus on täpselt paras, pole liiga lühike ega liiga pikk. Dell Latitude E5550 klaviatuur meeldib mulle rohkem, on natuke kergema käiguga aga samas annab piisavalt hea tagasiside ja teeb trükkimise igati mugavaks.

Klaviatuuril on ka nelja erineva valgusastmega taustavalgustus, mis on väga tänuväärt lisa. Füüsiliste nuppudega touchpad’i võib samuti kiita, väga mõnus ja täpne. Kui Dell Latitude E5540 puhul on touchpad’i läbimõõduks ca 9 cm siis Dell Latitude E5550 puhul ca 11 cm, mis on positiivne edasiminek. Samas välise hiire kasutajates see ilmselt mingeid emotsiooni ei tekita 🙂

Kokkuvõte

Disainilt on Dell Latitude E5540 ja E5550 sülearvutid lihtsad ja tagasihoidlikud aga samas stiilsed. Mulle isiklikult meeldib Dell Latitude E5550 rohkem kuna tundub eelkäijaga võrreldes disainilt tänapäevasem ja Dell on ära parandanud mõned eelmise põlvkonna nõrkused.

Kui Sa aga soovid erakordse või silmapaistva disainiga sülearvutit, siis pead küll paraku vaatama mõne teise mudeli poole kuna midagi erakordset nende sülearvutite disainis pole. Samas mida rohkem ma neid siin vaatan ja testin, seda rohkem nende lihtsus mulle meeldib.

Mina, kes ma eelistan üldjuhul väiksemaid sülearvuteid ja kasutan neid vajadusel koos doki ja lisamonitori(de)ga, olen üsna positiivselt üllatunud mõlemas 15,6 tollises äriklassi sülearvutis. Mõlemad mudelid on kontoris toimetades mõnusalt vaiksed, jäädes maksimaalse koormuse all vahemiku 33.5-37 detsibelli vahele. Klahvidest juba eespool rääkisin aga kui jutt juba vaikuse peale läks, siis siinkohal on paslik mainida, et klahvikäik on ka mõnusalt vaikne ja kontoris oma töökaaslasi Sa trükkimisega kindlasti ei häiri.

Seega kokkuvõtvalt on tegemist kvaliteetsete ja töökindlate töövahenditega, mis sobivad nii koju kui kontorisse. Igapäevaseks kaasaskandmiseks ei pruugi just kõige parem valik olla kuna ekraani suurusest tulenevalt on mõõdud üsna suured ja kaalult raskevõitu aga kui seda harva teha, siis pole üldse hullu. Saabki tugevaks! 😉

Vaata ka Dell Latitude E5540 ja Dell Latitude E5550 sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt