Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen5Suvi on juba praktiliselt kohal, ilusad ilmad kohe kutsuvad aktiivselt ringi liikuma ja kaunist kodumaad avastama ning välisriikidessegi reisimine on taas paljude jaoks aktuaalne. Kas poleks tore kui sellistel kohalikel või kaugematel reisidel oleks kaasas võimalikult kerge ja vastupidav ultrabook, mis võimaldaks nii meelt lahutada kui tööasjad käigu pealt korda ajada? Eks tegelikult ongi täna vaatluse all olev Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen.5 mõeldud eelkõige mobiilsele ärikasutajale aga vähekasutatuna sobib hinnaklassilt suurepäraselt ka nõudlikule kodukasutajale, kes saab seda igal ajahetkel endaga kõikjale kaasa võtta.

Lenovo X1 Carbon Gen.5 on juba viies põlvkond sellest ülipopulaarsest sülearvutist ja see läheb iga põlvkonnaga aina paremaks ja kergemaks. Mina olen üsna veendunud, et minu järgmiseks tööarvutiks saabki Lenovo X1 Carbon 😊 Kas just täna vaatluse alla olev mudel või järgmise või ülejärgmise põlvkonna mudel, seda ma veel ei tea kuna praegu minu kasutuses olev äriklassi sülearvuti on mind teeninud juba pikki aastaid ja mingeid väsimuse märke peale aku kestvuse pole siiamaani täheldanud ja vatti saab see arvuti kindlasti keskmiselt rohkem. Nende aastate jooksul oleks mul tõenäoliselt kulunud 2-3 odavklassi sülearvutit aga äriklass pole mitte suusoojaks öelduna kvaliteetne vaid päriselt väga vastupidav ja töökindel. Äriklassi arvuti vahetataksegi enamasti välja ainult sellepärast, et tahaks lihtsalt vaheldust 😊 Arvutid ise kestavad nii kaua, et mitte ei jõua nende lagunemist ära oodata.

Tänases ülevaates vaatame lähemalt, mida see äärmiselt kerge ja õhuke viienda generatsiooni Lenovo X1 Carbon endast kujutab, mida head pakub ja mis on teisiti võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen.4 mudeliga, millest olen samuti varasemalt ülevaate kirjutanud ja mis meil endiselt tootevalikus on.

Korpus

Juba neljanda põlvkonna Lenovo X1 Carbon oli üks kompaktsemaid ja kergemaid ultrabooke turul ja positiivne on näha, et Lenovo insenerid pole püssi nurka visanud ja on viienda põlvkonna Lenovo X1 Carbon mudeli teinud veelgi kergemaks ja õhemaks – laiust ja sügavust on vähendatud suisa 1cm jagu ja kaalu on kõigest 1,1 kg kanti. Ja tuletan siinkohal meelde, et tegemist on 14 tollise sülearvutiga 😊 Selle saavutamiseks on Lenovo insenerid teinud korpuse konstuktsioonile suure uuenduskuuri. Korpus on endiselt valmistatud hübriidmagneesiumsulamist, kõik on äärmiselt jäik ja vastupidav. Kaas on valmistatud süsinikkiuga tugevdatud plastist, mis ei jää palju maha korpuse tugevusest kuna ekraani väänates ei ole võimalik esile kutsuda pildimoonutusi.

Välise disaini osas uuenduskuur suuri muudatusi toonud pole, küll aga mõned väiksemad nagu näiteks muutunud on mõnevõrra puuteplaadi ehitus. Enam pole puuteplaadi ja ülemiste füüsiliste nuppude vahel tarbetut riba, mis annab visuaalsele poolele palju juurde. Muudetud on ka ekraani hingede konstruktsiooni ja sedagi paremuse poole. Kaant saab nüüd hõlpsasti ühe käega avada ja ekraan fikseeritakse igas asendis kindlalt. Maksimaalne ekraani avanemisnurk on aga endiselt 180 kraadi.

Loomulikult vastab Lenovo X1 Carbon Gen.5 jätkuvalt militaarstandardile MIL-SDT-810G, mis annab aimu kõrgest koostekvaliteedist ja vastupidamisest.

Ekraan

Nagu eespool mainitud sai, on Lenovo X1 Carbon Gen.5 ultrabook varustatud 14 tollise ekraaniga ja valikus on kaks erinevat resolutsiooni – 1920×1080 (FullHD) või 2560×1440 (WQHD). Mõlema ekraani paneelid on mattpinnaga ja põhinevad IPS-tehnoloogial, mis pakuvad suurepäraseid vaatenurki.

Kindlasti väärib siinkohal mainimist, et ekraani ümber olev raam on hästi kitsas, mis üheltpoolt võimaldab pakkuda 14 tollise sülearvuti kohta väikseid mõõtmeid ja teiseltpoolt pakub ka silmailu.

FullHD ja WQHD ekraanid on sarnased eelmise põlvkonna ekraanidega, pakkudes mõlemad 300 cd/m² heledustugevust ja 700:1 kontrastsust. Kusjuures akutoitel olles heledust ei vähendada nagu osade sülearvutite puhul seda tehakse, seega selle hea heledusnäitajaga kannatab tööd teha ka õues valgemates tingimustes (mitte küll otsese päikesevalguse käes).

Värviruumi pigem tagasihoidlik katvus (sRGB 85%, AdobeRGB 56%) viitab sellele, et tegemist on eelkõige kontoritööks mõeldud ekraanidega. Professionaalsel tasemel graafiliseks tööks, kus on vaja suurt värvitäpsust, tuleks kasutada kindlasti välist profimonitori.

Graafika

Lenovo X1 Carbon Gen.5 on kergekaaluline õhuke ultrabook, mis on mõistagi varustatud integreeritud graafikakaardiga. Täpsemalt siis Intel HD620 graafikakaardiga, mille võimekus on enam kui piisav igapäevaste ülesannete täitmiseks ja multimeedia tarbimiseks. Mis kõige olulisem, see on võimeline rauas dekodeerima H.265 / HVEC / VP9 videosid.

Mänguhuvilised võivad arvestada, et kaasaegsete 3D mängude jooksutamine selle ultrabookiga ei tule kõne allagi kuna see graafikakaart pole lihtsalt selleks mõeldud. Kui on suur nälg mängimise järele, siis mitmete vanemate ja vähem ressurssi nõudvate mängudega saab see graafikakaart hakkama näiteks madalatel või keskmistel sätetel. Samas tänud Thunderpolt 3 pordile on võimalik kasutada välist graafikakaarti ja see annab juba mängude valikul vabamad käed 😉

Protsessor

Lenovo X1 Carbon Gen.5 ultrabook on varustatud Inteli seitsmenda põlvkonna protsessoritega, mis kannavad koodnime Kaby Lake. Olenevalt konfiguratsioonist on sülearvutis kas kahetuumaline Core i5 või Core i7 protsessor, mis ongi spetsiaalselt ultrabookile mõeldud. Sellised protsessorid tunneb ära U-tähe (Ultra Low Voltage) järgi protsessori mudelinimes. Need protsessorid on hea kombinatsioon voolusäästlikkusest ja jõudlusest, mis ongi ultrabookide puhul kõige olulisem. Koos kiire SSD kettaga ja piisava hulga operatiivmäluga saab see ultrabook hõlpsasti hakkama igapäevaste töödega, mis Sinu teele ette satuvad.

Core i5 ja Core i7 protsessorid omavad muuhulgas Turbo-Boost tehnoloogiat, mis võimaldab protsessorit ajutiselt üle kiirendada kui mõni rakendus suuremat arvutusjõudlust vajab.

Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo X1 Carbon Gen.4 ultrabookiga pole vaatluse all oleva Lenovo X1 Carbon Gen.5 ulrabooki jõudlus küll mäekõrguselt üle aga ca 10-15% jõudluse kasv on testide põhjal täitsa olemas.

Mälu

Kuna Lenovo X1 Carbon Gen.5 ultrabooki puhul on operatiivmälu emaplaadile joodetud ja seda vahetada/lisada ei saa, siis tuleks juba ostu hetkel selle informatsiooniga arvestada ja valida endale sobiva operatiivmälu mahuga mudel.

Kõik vähekasutatud Lenovo X1 Carbon Gen.5 ultrabookid meie riiulitel on varustatud kas 8GB või 16GB operatiivmäludega. 16GB ongi ühtlasi maksimaalne mälumaht, millega neid ultrabooke liigub.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil valikus mõlema mälumahuga mudeleid, seega kiirematel on valikuvõimalus 😊 Üldjuhul piisab 8GB operatiivmälust tavapäraseks kontoritööks kenasti, kui aga kasutad mingeid spetsiifilisi rakendusi, mis vajavad rohkemat mälu, siis oleks mõistlik valida 16GB mäluga varustatud mudel. Näiteks minu sülearvutis on hetkel 8GB mäluklots ja ma pole veel tundnud, et king kusagilt pigistaks tavakasutuse puhul.

SSD

Lenovo X1 Carbon Gen.5 kasutab kiiret, kompaktset ja töökindlat M.2 SSD ketast, mis olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist jääb vahemikku 256GB-512GB.

Loomulikult on võimalik kasutusele võtta veelgi suurem SSD ketas aga selleks tuleb olemasolev ketas asendada uuega kuna SSD jaoks on ette nähtud ainult üks pesa. Olgugi, et sülearvuti seest leiab ka teise M.2 pesa, mis on mõeldud 4G modemi jaoks, ei sobi see tootja andmetel täiendava SSD ketta kasutamiseks. Seega kui juhul soovid suuremat SSD ketast, siis anna enne ostu meile lihtsalt teada ja meie tehnik teeb kõik vajalikud toimingud (vahetab ketta, installeerib operatsioonisüsteemi jne) ning seda mõistagi taskukohase hinnaga.

Liidesed ja lisad

Liideste puhul on suurimaks ja positiivseimaks uudiseks kahtlemata Thunderpolt 3 pordi olemasolu, mida eelmisel põlvkonnal veel ei olnud. Ja mitte ainult üks, vaid suisa kaks Thunderpolt 3 porti on sel ultrabookil nüüd olemas. Kuna Thunderpolt 3 suudab edastada lisaks andmetele ka voolu, heli ja videopilti, siis on Lenovo sellelt mudelilt vastukaaluks ära kaotatud MiniDisplayPorti ja OneLink dokkimispordi. Ka sülearvuti laadimine toimub USB-C (Thunderpolt 3) pordi vahendusel ja olgugi, et laadimissümbol on märgitud ainult tagumise USB-C pordi juurde, sobivad tegelikkuses laadimiseks mõlemad USB-C pordid.

Vasakul pool ongi siis kaks USB-C (Thunderpolt 3) porti, USB 3.0 port, HDMI ja Mini-LAN pesa. Paremal pool on mikrofoni/kõrvaklapipesa (3,5mm), USB 3.0 port ja Kensington luku pesa. Tagaküljel on ühe kaane all peidus pesa nii MicroSD kui Micro-SIM kaartide jaoks. Nendele pääseb ligi ainult siis, kui ekraani kaas on suletud olekus.

Loomulikult on Lenovo X1 Carbon Gen.5 varustuses olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5GHz), Bluetooth, 720p veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist 4G modem. Kui mitmetel Lenovo äriklassi sülearvutitel on olemas 4G valmidus ka modemi puudumisel st antennid on ära veetud, siis Lenovo X1 Carbon Gen.5 puhul tagantjärgi 4G võimekust lisada pole võimalik. Seega kui Sul on tingimata 4G võimekust vaja, siis tasub valida kohe sellise konfiguratsiooniga mudel, kus 4G modem koos kaabeldusega on juba olemas.

Viienda põlvkonna Lenovo X1 Carbon klaviatuur näeb identne välja neljanda põlvkonna klaviatuuriga, mille mehaanilised omadused olid juba enne suurepärased aga antud klaviatuuril trükkides jääb mulje, et Lenovo on suutnud klaviatuuri veelgi täisulikumaks muuta. Klahvikäik tundub nüüd natuke pikem, nõgusa pinnaga klahvidelt saadav tagasiside veelgi täpsem ja trükkides tekkiv klahviklõbin vaiksem. Hea töö Lenovo, raudpolt üks parimaid klaviatuure mida kasutanud olen! Klaviatuuril on kaheastmeline taustavalgustus ja siinkohal küll natuke noriks, sest minule meeldiks veelgi heledam taustavalgus (kolmas aste).

Puuteplaat on samuti kiiduväärt, pakkudes häid libisemisomadusi ja täpseid (mitmik)puudete registreerimist. Puuteplaadi mõõtmeteks on 10 x 5,8 cm, mis pole küll ülemäära suur aga igati piisav. Puuteplaadi alumised integreeritud nupud, ülemised füüsilised nupud ja klaviatuuri keskel asuv TrackPoint toimivad kõik laitmatult.

Vaatluse all oleva sülearvuti komponentidele on üsna lihtne ligi saada. Selleks tuleb eemaldada põhjakate, mis on kinnitatud viie kruviga ja juba pääsebki ligi ventilaatorile, jahutusradiaatorile, akule M.2 pesas oleva SSD kettale, WIFI moodulile ja M.2 pesas olevale 4G modemile selle olemasolul. Paraku sarnaselt eelmisele põlvkonnale ei saa siingi vahetada/lisada operatiivmälu kuna see on joodetud otse emaplaadile. Seega kui ostu hetkel on Lenovo X1 Carbon Gen.5 varustatud 8GB või 16GB operatiivmälu hulgaga, siis nii on ja nii jääbki.

Mõõtmed ja kaal

Üks suurimaid Lenovo X1 Carbon Gen.5 eeliseid oma konkurentide ees on väiksed mõõtmed ja kerge kaal. Antud ultrabook on olematu kaaluga, seda on kõigest 1,1 kg, mis on 100 grammi vähem kui eelkäijal.

Lenovo X1 Carbon Gen.5 laius on 32,3 cm, sügavus 21,7 cm ja kõrgus 15,9 cm. Nii laius kui sügavus on vähenenud ca 1 cm võrra võrreldes eelmise põlvkonna mudeliga.

Seda ultrabooki on suisa lust kõikjale kaasa võtta kuna mahub kõikjale ja kaal on olematu.

Kokkuvõtteks

Lenovo X1 Carbon Gen.5 on äärmiselt kvaliteetne ja suurepärase koostekvaliteediga ultrabook. See on ilmselgelt mõeldud mobiilsele arvutikasutajale kuna kaalub napilt üle 1 kg. Seega palju ringiliikuvale ärikasutajale või nüüd suveperioodil aktiivsele puhkajale ideaalne valik.

Tänu uuenduskuurile pole see ultrabook mitte ainult kergem vaid ka mõõtmetelt väiksem oma eelkäijast. Ja kindlasti võib esile tuua rikkalikud liidesed, eriti kaks USB-C (Thunderpolt 3) porti, mis teevad sellest mudelist tulevikukindla kaaslase. Eraldi kiidan klaviatuuri, ei osanud isegi oodata, et niigi suurepärane klaviatuur on suudetud veelgi paremaks teha.

Kui millegi üle nuriseda, siis selle üle, et operatiivmälu pole võimalik lisada aga olgem ausad, kõik ultrabookid liiguvad vaikselt selles suunas ja see on paratamatus millega tuleb leppida. Tuleb lihtsalt ostuhetkel sellega arvestada.

Kokkuvõttes väga kihvt ultrabook, mida soovitan soojalt või isegi kuumalt kõigile, kes 14 tollist töövahendit endale vajavad.

Loomulikult antud mudeliga meie tootevalik ei piirdu, järgnevalt lingilt leiad kõik meie valikus olevad kasutatud sülearvutid. Mõnusat uudistamist!

Päikest!

Lenovo X1 Carbon Gen.5 ultrabookid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt