Mõned kuud tagasi kirjutasin ülevaate Fujitsu LifeBook E754 ja E756 sülearvutitest, mis paistsid silma suure 15 tollise ekraani ja rohkete liideste poolest.

Tänases postituses vaatame lähemalt eeltoodud mudelite väiksemaid vendasid, täpsemalt 14 tollise ekraaniga mudeleid Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746. Mainin siinjuures ära, et olemas on ka 13 tollise ekraaniga mudelid E734 ja E736 aga nendest pikemalt juba teine kord.

Fujitsu LifeBook E-seerias on kvaliteetsed ja hästivarustatud sülearvutid, mis sobivad hästi kontoritöötajatele, kooliõpilastele ja loomulikult koju, eriti arvestades praegust aktiivset kodukontorites töötamist või kodudes õppimist.

Aga vaatame siis lähemalt ja huviga, kas Fujitsu on suutnud 15 tollise ekraaniga mudelite laiad võimalused ära mahutada ka 14 tollise ekraaniga sülearvutitesse.

Korpus

Fujitsu LifeBook E744 ja E746 sülearvutid on ergonoomilised ja elegantsed, neid ei pea sülearvuti kotis peitma vaid võib julgelt ja uhkusega kogu maailmale presenteerida. Nende korpused on valmistatud mustast plastist ja alumiiniumist, täpsemalt ekraani sisemised raamid ja korpuse põhi on plastikust ning kaane pealis ning korpuse pealis on tehtud alumiiniumist. See kombinatsioon annab sülearvutile kindla ja kvaliteetse väljanägemise.

Korpuse teeb eriliseks ja natuke värvi lisab stiilne punane riba kaane ülaservas ja klaviatuuri alumisel kontuuril.

Ekraan

Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746 sülearvutid on 14 tollise ekraaniga ja mattpinnaga nagu äriklassi sülearvutitele kohane.

Fujitsu LifeBook E744 puhul on valikus ainult HD+ (1600×900) resolutsiooniga TN-paneeliga ekraan, mis on juba piisav 14 tollise ekraani puhul. Kahju lihtsalt, et valikuvõimalust pole ja Fujitsu piirdus ainult ühe ekraanivalikuga. Selle ekraani kontrastsus (230:1) jätab natuke soovida, samas heledus (265 cd/m²) on hea, kuid mitte erakordne.

Fujitsu LifeBook E746 sülearvuteid liigub seevastu kahe erineva ekraaniga, kasutusel on kas TN-paneeliga HD (1366×786) resolutsiooniga ekraan või IPS-paneeliga FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan.

Ma paraku ei mõista, miks Fujitsu uuemas põlvkonnas on astunud sammu tagasi ja võtnud kasutusele HD resolutsiooniga ekraani HD+ asemel. Samas on väga positiivne, et valikusse on tekkinud FullHD ekraan, mis pakub juba detailsemat ja teravamat pilti.

Fujitsu LifeBook E746 mudeli puhul soovitan kahtlemata kasutada FullHD ekraani HD ekraani asemel ja ülevaate kirjutamise hetkel meil ainult FullHD ekraaniga isendid müügil ongi 😊 Mainimata ei saa ühtlasi jätta IPS-ekraani suurepäraseid vaatenurki ja antud ekraani väga häid heledus- (315 cd/m²) ja kontrastsusnäitajad (1032:1), mis teevad silmad ette paljudele konkurentidele. Selle ekraaniga võib juba ka välitingimustes tööd teha, kuigi sealgi on pigem soovitav valida varjulisem koht ja otsest päikesevalgust vältida.

Antud mudeli HD ekraani heledus- ja kontrastsusnäitajad on paraku kehvemad, ütleme laias laastus keskpärased.

Kui 15 tolliste mudelite ekraanid/kaaned olid vastuvõtlikud väänamisele, siis Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746 kaan on tänu väiksemale pindalale oluliselt tugevam ja väänetele ei allu. Ekraani avanemisnurk on 180 kraadi, millest tulenevalt on võimalik see täies ulatuses lauale laotada.

Graafika

Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746 sees on täpselt samad graafikakaardid, mis suuremate ekraanidega Fujitsu LifeBook E754 ja E756 sees.

Fujitsu LifeBook E744 sülearvutist leiab Inteli integreeritud graafikakaardi HD4600 ja Fujitsu LifeBook E756 seest Inteli integreeritud graafikakaardi HD520. Mõlemad on tavapärased kodu- ja kontoritöö vajadusi arvestavad graafikakaardid ning saavad hakkama kõigi kontori- ja multimeediaprogrammidega.

Intel HD520 on mõnevõrra võimekam HD4600 graafikakaardist kuna on kaks põlvkonda värskem ja paari aasta jooksul on Inteli insenerid omajagu arengusse panustanud.

Protsessor

Fujitsu LifeBook E744 sees tiksub Inteli neljanda põlvkonna protsessor, koodnimega Haswell. Saadaval on Core i5 ja i7 protsessorid, millest esimese puhul on tegemist kahetuumalise M-tähisega (Mobile) protsessoriga ja teise puhul neljatuumalise MQ-tähisega (Mobile, Quad) protsessoriga.

M- ja MQ-tähisega protsessorid on mõeldud kõigile neile arvutikasutajatele, kellel on suuremad nõudmised ja ressursimahukamad tegevused kui ainult veebi sirvimine või kontoritöö, seega rammu siin jagub.

Fujitsu LifeBook E746 sülearvutist enam M- ja MQ-tähisega protsessoreid ei leia. Need on asendatud voolusäästlike U-tähistega protsessoritega (i3, i5, i7) kuuendast põlvkonnast (koodnimi Skylake), mis tagavad pikema aku kestvuse. See pikem akukestvus tuleb loomulikult jõudluse arvelt aga arvestades nende sülearvutite sihtgruppi ja asjaolu, et eraldiseisvad graafikakaarte nendele sülearvutitele niikuinii ei pakuta, siis piisab U-tähisega protsessoritest küll. Eks needki lähevad aina suutlikumaks ja võimekamaks, mida põlvkond edasi. Kindlasti ei pea kartma, et voolusäästlikud U-tähisega protsessorid lahjaks jäävad kuna need saavad väga hästi hakkama multitasking’uga ja kõikide rakendustega, mis keskmise arvutikasutaja teele satuvad.

Mälu

Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746 kasutavad kiireid ühepoolseid operatiivmälusid ja kuna kasutusel on kaks mälupesa, siis on ka upgrade’imine väga lihtne. Mõlema sülearvuti põhja alt leiab hooldusluugi, mille eemaldamisel saab kerge vaevaga ligi mõlemale mälupesale. Maksimaalne kasutatav mälumaht on Fujitsu LifeBook E744 puhul 16GB (2 x 8 GB) ja Fujitsu LifeBook E746 puhul 32GB (2 x 16GB)

Mälude osas on vahe selles, et kui Fujitsu LifeBook E744 kasutab veel DDR3 mälusid, siis Fujitsu LifeBook E746 juba kiiremaid ja madalama latentsusega DDR4 mälusid. Kui DDR3, DDR4, latentsus kõlavad kui võõrkeel, siis võid piiluda arvuti mälu ja operatiivmälu jätkupostitustesse, mis erinevaid mõisteid lähemalt kirjeldavad.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad mudelid varustatud kas 8GB või 16GB mäludega, millest igapäevaselt puudu ei tohiks tulla. Kui aga king pigistama hakkab, siis on abiks nobedad näpud või meie tehnik, kes mängleva kerguse ja soodsa hinnaga mälu juurde lisab.

SSD

Postituse kirjutamise hetkel on kõik kohapeal olevad Fujitsu LifeBook E744 ja E746 sülearvutid müügil töökindlate SSD ketastega, mahuga vahemikus 128GB-512GB.

Sarnaselt 15 tolliste mudelitega on ka nende 14 tolliste sülearvutite puhul võimalik kasutusele võtta täiendav SSD ketas. Selleks tuleb DVD-kirjutaja eemaldada ja asendada spetsiaalse adapteriga, mille sisse saabki panna 2,5 tollise SSD ketta. Või vanakooli HDD ketta kui soodsalt suurt kettapinda vajad kuna nende hinnad on SSD ketasete invasiooni käigus kõvasti langenud.

Liidesed ja lisad

Fujitsu on väga uhke oma LifeBook E-seeria varustuse poolest ja erandiks pole ka E744 ja E746 mudelid.

Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, Gigabit LAN, VGA, DisplayPort, USB 3.0 port, SD-kaardilugeja ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ID-kaardilugeja.

Paremal küljel on kõrvaklapi pesa, mikrofoni pesa, kaks USB 3.0 porti, Kensington luku pesa ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist DVD-kirjutaja. Selle saad soovi korra eemaldada, mis annab kergema kaalu või asendada Blu-ray kirjutajaga või SSD kettaga või hoopistükkis täiendava akuga. Valikuvõimalusi, oi kui palju.

Tagaküljelt leiab mõlemalt mudelilt ühe üksiku USB 2.0 pordi ja Fujitsu LifeBook E744 puhul ka HDMI pordi. Miks Fujitsu otsustas uuemas põlvkonnas HDMI pordist loobuda, selle kohta mul paraku vastus puudub. Õnneks on jätkuvalt olemas DisplayPort, seega pole HDMI puudumine katastroof.

Üks kolmest USB pordist on pidevalt voolu all, mis võimaldab laadida nutiseadmeid ka siis, kui sülearvuti pole sisse lülitatud. See funktsioon ei pruugi vaikimisi küll aktiivne olla, kuid selle saab vajadusel sisse lülitada BIOS-i menüüs.

Eeltoodut kokku võttes võib öelda, et Fujitsul on õnnestunud mahutada täpselt samad liidesed, mis on 15 tollisel mudelil ka 14 tollise mudeli sisse.

Fujitsu LifeBook E744 ja E746 sülearvutitel on olemas veel sõrmejäljelugeja, bluetooth, FullHD veebikaamera, WIFI (2,4GHz ja 5GHz), üheastmeline ja tagasihoidliku heledusega klaviatuuri taustavalgustus ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ka 3G või 4G modem. Ei puudu ka dokkimiseks vajalik liides, mis asub mõlemal mudelil põhja all.

Klaviatuurid jätavad veelgi parema mulje kui suurematel mudelitel. Kuna neil puudub eraldi numbrite blokk paremal ääres, siis tänu sellele pole klahvid üksteisele nii lähestikku ja see muudab trükkimise veelgi mugavamaks. Samas klahvide pinnad tunduvad natuke liiga siledad/libedad võrreldes 15 tollise ekraaniga mudelitega.

Puuteplaat on mõlemal mudelil integreeritud nuppudega, mille fänn ma paraku pole. Eks siin jagunevadki arvutikasutajad kaheks, need kellele meeldivad füüsiliste nuppudega puuteplaadid ja need kellele meeldivad füüsiliste nuppudeta puuteplaadid. Ei teagi, kelle osakaal suurem on, eeldan et enam-vähem pooleks. Vähemalt minu tutvusringkonnas 😊

Üldiselt toimib see sisendseade kenasti, kui millegi üle norida, siis paremkliki toimimise üle. Paremklikk aktiveerub hästi siis kui klikkida kenasti paremas alanurgas. Kui klikkida liialt keskjoone juures, siis registreerib puuteplaat kas vasakkliki või üldse mitte midagi. Asi, millega harjub ära aga mida füüsiliste nuppude puhul kunagi ei juhtu.

Fujitsu LifeBook E744 ja E746 on väga lihtsalt upgrade’itavad ja sellega saab hakkama iga arvutikasutaja kuna põhja all on selleks otstarbeks hooldusluugid, mis on kinni ainult ühe kruviga. Nõnda saab ligi nii SSD kettale kui mälupesadele, mida on kokku kaks. Lisaks on põhja all juurdepääs jahutussüsteemi tolmukambrile, mis võimaldab jahutusventilaatorit puhastada.

Kaal ja mõõtmed

Kui 15 tolliseid mudeleid sai kiidetud kaalu poolest omas klassis, siis kõne all olevad 14 tollised Fujitsu LifeBook E744 ja E746 sülearvutid on keskpärased, kaaludes 1,8 kilogrammi. Kannatab kaasas kanda küll aga ultrabookide sulgkaaludega paraku ei võistle.

Ka paksust (kõrgust kinnises asendis) on omajagu, eest on 20 millimeetrit ja tagant 27 millimeetrit.

Mõõtudeks on seega 27 mm x 338 mm x 231 mm (kõrgus x pikkus x laius).

Kokkuvõtteks

Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746 on visuaalselt atraktiivsed ja vastupidavad sülearvutid, mis sobivad ideaalselt kontorisse, koju või kooli ning vajadusel kaasaskandmiseks. Liideste ja lisade valik on eeskujulik ning puudu ei tohiks olla millestki. Ja kui ongi, siis äriklassi sülearvutile kohaselt on võimlik kasutada dokkimissüsteemi, mis veelgi rohkem laiendusi ja võimalusi annab.

Fujitsu LifeBook E744 ja Fujitsu LifeBook E746 on usaldusväärsed äriklassi sülearvutid, mille võib julgelt soetada, kartmata et need kätte ära lagunevad või pettumuse valmistavad. Head koostekvaliteeti tõestab ka vastavus militaarstandardile MIL-STD-810, mida ei väljastata ühelegi sülearvuti mudelile lihtsalt niisama vaid ikka testidele vastavuse eest.

Kui Fujitsu Fujitsu LifeBook E744 ja E746 pole Sinu tassike teed, siis soovitan lähemalt vaadata konkurentide HP EliteBook 840 G1, HP EliteBook 840 G2 ja HP EliteBook 840 G3 või Lenovo ThinkPad T450 ja Lenovo ThinkPad T460 mudeleid.

Fujitsu LifeBook E744 ja ujitsu LifeBook E746 sülearvutid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt