Lenovo Thinkpad X250Eriolukord ja sellega kaasnev kodukontoris töötamine ja õppimine on endiselt uus reaalsus ning olgugi, et tunneli lõpus on valguskiiri näha, läheb veel omajagu aega, enne kui saame tavapärase elukorralduse juurde tagasi pöörduda. Aga positiivne on see, et ilmad on läinud juba väga mõnusaks ja kohe kutsuvad õue. Siinkohal kutsume üles rahvarohkeid kohti mitte külastama aga värsket õhku hingata tuleb ja kellel on võimalik suvekodusse või metsa alla minna, siis võiks seda võimalust siiski kasutada.

Ja kuna kevade ja suve hakul on ringi liikumine aina aktuaalsem, siis tänases ülevaates vaatame mõnusalt väikseid sülearvuteid Lenovo X-seeriast. Kaua-kaua aega tagasi kirjutasin ülevaate Lenovo X230 mudelist, mida ma ise kasutan siiamaani igapäevaselt ja no on alles vastupidavust sellele sülearvutile antud. Kuus või seitse aastat olen seda igapäevaselt vedanud kontori ja kodu vahet, on kaasas olnud kõikidel reisidel ja väljasõitudel ning sealjuures pole seda kasutanud siidikinnastega vaid võtnud seda kui töövahendit. Müts maha Lenovo inseneride ees, et nad on teinud nii töökindla sülearvuti, mis isegi väga aktiivse kasutuse juures ennast heast küljest tõestanud on.

Erandiks pole ka järgnevad põlvkonnad, mida lähemalt vaatame. Põhirõhk oli mul plaanis esmalt panna Lenovo X250 ja Lenovo X260 mudelitele kuna neid on hetkeseisuga enim meie tootevalikus aga kuna riiulil on veel alles ka mõned Lenovo X240 mudelid ja et ükski põlvkond vahele ei jääks, siis kaasan needki ülevaatesse. Kusjuures postituse kirjutamise hetkel on isegi veel paar Lenovo X230 mudelit müügis, mis praktiliselt olematu hinnaga kätte saab. Kasuta juhust 😉

Korpus

Võrreldes Lenovo X230 mudeliga on järgmiste põlvkondade mudelid läbinud mitmeid uuendusi, jäädes samas truuks senistele väärtustele, milleks on ergonoomilisus ja hea koostekvaliteet. Väärtused, mida ei hinda ainult ärikasutajad vaid ka kodukasutajad ja koolipinke nühkivad noorukid.

Lenovo X240, X250 ja X260 mudelid läbisid üsna suure uuenduskuuri ja on palju õhemad kui eelkäijad, mistõttu võib need nüüd vabalt liigitada ultrabookideks. Siiski on säilinud thinkpadilik kujundus ja juba kaugelt on näha, et tegemist on Lenovo toodanguga. Lenovo X240, X250 ja X260 on visuaalselt väga sarnased, erilisi muudatusi Lenovo nende põlvkondade vahetusel ei teinud.

Lenovo X240, X250 ja X260 korpused on väga tugevad. Need sülearvutid on läbinud edukalt militaarstandardi MIL-STD-810G testid, mis lühidalt kokku võttes teevad nendest sülearvutitest vastupidavad ja töökindlad seadmed.

Ekraan

Ekraanid on Lenovo X240, X250 ja X260 sülearvutitel 12,5 tollised.

Sarnaselt eelkäijale on Lenovo X240 ekraanivalikus kas HD (1366×768) resolutsiooniga TN- või IPS-paneeliga ekraan. Ja olenevalt konfiguratsioonist on tegemist kas siis tavalise või puutetundliku ekraaniga.

Lenovo X250 ja X260 puhul lisandus valikusse veel IPS-paneeli ja FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan nii tavalise kui puutetundlikuna.

Kuna tegemist on kõikide ekraanide puhul mattekraanidega, siis pole valgusallikad (eredad alelambid ja päikesevalgus) mingiks probleemiks kuna mattekraan valgust ei peegelda.

Kui suurema ekraaniga (14 ja 15,6 tolli) sülearvutite puhul võiks eelistada kõrgema resolutsiooniga ekraane, siis väikese ekraaniga sülearvuti puhul on juba kõige väiksema (HD) resolutsiooniga ekraan igati hea. Kui neid erinevaid ekraane võrrelda, siis eelise saavad IPS-paneeliga ekraanid kuna nende vaatenurgad ja ka kontrastsus ning värvide erksus on tunduvalt paremad.

Kiita võib kõikide nende ekraanide heledust, seda peab tõenäoliselt isegi natuke maha keerama, et liiga ere poleks, näiteks kodustes tingimustes.

Lenovo X240, X250 ja X260 ekraanide suurimaks puuduseks on ehk värviruumi katvus, mis on oluline professionaalsetele fototöötlejatele või kujundajatele. Ei hakka siinkohal iga monitori näitajaid eraldi välja tooma, olenevalt ekraanist katavad need ära 65-72% sRGB ja 41-46% AdobeRGB värviruumist. Ehk siis mida lähemale need näitajad sajale protsendile on, seda parem. Aga samas ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes nii väikesel ekraanil sellist tööd teeks, seega ei saa seda suureks miinuseks pidada. Professionaalsed fototöötlejad vaatavad pigem eraldiseisva graafikakaardiga sülearvuteid ja soetavad juurde profitasemel välise monitori, millega tööd teha.

Graafika

Kuna Lenovo X240, X250 ja X260 on mõeldud eelkõige kaasaskandmiseks, koosolekutel käimiseks jne, siis eraldiseisvaid graafikakaarte nende seest ei leia. Kõik mudelid on integreeritud graafikakaartidega, mis on voolusäästlikud ja piisavalt võimekad nende sülearvuti sihtgrupi vajaduste jaoks.

Lenovo X240 kasutab Inteli HD4400 graafikakaarti, Lenovo X250 Inteli HD5500 graafikakaarti ja Lenovo X260 Inteli HD520 graafikakaarti. Iga videokaart on testides eelmisest ca 20% jagu võimekam tänu arhitektuurilistele täiustustele ja kõrgemale taktsagedusele.

Protsessor

Kuna Lenovo X240, X250 ja X260 sülearvutite sihtgrupiks on palju ringi liikuvad inimesed, siis tulenevalt sellest on kasutusel ultrabookidele iseloomulikud voolusäästlikud U-tähisega protsessorid. Ja seda loomulikult selleks, et Sina saaksid nautida võimalikult pikka akukestvust, kui vooluvõrku käepärast ei ole.

Mudelite lõikes on kasutusel järgmiste põlvkondade protsessorid:

Lenovo X240 – Inteli neljanda põlvkonna protsessor, koodnimega Haswell.
Lenovo X250 – Inteli viienda põlvkonna protsessor, koodnimega Broadwell.
Lenovo X260 – Inteli kuuenda põlvkonna protsessor, koodnimega Skylake.

Olenevalt müügil oleva sülearvuti konfiguratsioonist on südameks kas Core i3, i5 või i7 protsessor. Kõik need protsessorid on kahetuumalised ja piisavalt võimekad. Pikemalt saad protsessorite seeriate kohta lugeda protsessorite postitusest aga kiirelt kokkuvõttes sobib i3 tavapäraseks kontoritööks ja veebi sirvimiseks ning i5/i7 rohkem ressurssi nõudvate ülesannete täitmiseks.

Kuna Core i5 ja i7 protsessorid on varustatud Turbo Boost tehnoloogiaga, mis vajadusel protsessori taktsagedust tõstab, siis ei pea kindlasti muretsema, et need protsessorid Sinu jaoks nõrgaks jäävad.

Tasub ühtlasi teada, et iga uus protsessori põlvkond on eelmisest ca 15 protsenti võimekam.

Mälu

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõikidel Lenovo X240, X250 ja X260 sülearvutitel operatiivmälu 8GB, mis on täiesti piisav keskmisele arvutikasutajale. Kui Sinu vajadused on oluliselt suuremad kui keskmisel arvutikasutajal, siis paraku vaatluse all olevatest mudelitest Lenovo X240 pead välistama kuna sellel on ainult üks mälupesa ja maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks ongi 8GB. Lenovo X250 ja Lenovo X260 tulevad samuti ühe mälupesaga aga maksimaalne kasutatav mälumaht on juba 16GB.

Mälu vahetamise protseduuriks on vaja kruvikeerajat kuna eemalda tuleb põhjakaitse, mis on kinnitatud kaheksa kruviga.

Siinkohal mainin ühtlasi ära, et kui Lenovo X240 ja X250 kasutavad DDR3 mälusid, siis Lenovo X260 kasutab juba kiiremaid ja madalama latentsusega DDR4 mälusid.

Kui soovid vahemälu mahtu suurendada aga ei soovi seda ise ette võtta, siis meie tehnik on alati abiks.

SSD

SSD ketta suurus oleneb taas konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga postituse kirjutamise hetkel on Lenovo X240, X250 ja X260 sülearvutite sees olevad SSD kettad vahemikus 120GB kuni 512GB. Loomulikult ei pea Sa sobivat mudelit ainuüksi ketta järgi valima. Kui Sulle meeldib mingite konkreetsete näitajatega sülearvuti aga sellel on Sinu jaoks kettapinda ebapiisavalt, siis taaskord tuleb meie tehnik appi ja paigaldab täpselt sellise mahuga uue ketta nagu soovid.

Liidesed ja lisad

12 tollise sülearvuti külge väga palju liideseid ära ei mahuta aga kõik eluks vajalik on kenasti olemas. Kõik liidesed on paigutatud käepäraselt vasakusse ja paremasse külge, seega esi- ja tagakülg on liidestest täiesti vaba.

Lenovo X240 ja Lenovo X250 vasakult küljel on vooluadapteri pesa, VGA, USB 3.0 port, MiniDisplayPort ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kogu aeg voolu all olev USB 3.0 port, SD-kaardilugeja, Gigabit LAN, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa.

Lenovo X260 paremal küljel on täpselt samad liidesed, mis eelmistel põlvkondadel aga vasakul küljel on VGA asendunud HDMI’ga ja täiendava USB 3.0 pordiga. Igati tervitatav lüke Lenovo poolt kuna VGA on ajaloohõlma vajumas ja täiendav USB port kulub alati marjaks ära. Täpselt üks USB port oligi Lenovo X240 ja Lenovo X250 mudelitel puudu 😊

Nagu eeltoodust näha, on kõik olemas, mida ühelt äriklassi sülearvutilt ootaks. Ja ega sellega loetelu tegelikult lõpe, kõik mudelid on dokitavad, mis võimaldab veelgi rohkem liideseid kasutusele võtta. Olen ka ise doki kasutaja igapäevaselt ja ääretult mugav on sülearvuti dokist kaasa haarata, ei pea erinevaid juhtmeid sülearvuti küljest ühekaupa eemaldama hakkama.

Kõikidel Lenovo X240, X250 ja X260 sülearvutitel on olemas kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth, sõrmejäljelugeja ja loomulikult veebikaamera (HD).

Olen enamike Lenovo äriklassi klaviatuure kiitnud ja erandiks pole ka Lenovo X240, X250 ja X260 mudelid. Olen Lenovo X230 klaviatuuri kasutanud igapäevaselt 6-7 aastat ja olen super rahul selle klaviatuuriga. See kvaliteet on kandunud ka vaatluse all olevatesse põlvkondadesse ja olen kindel, et isegi vilunud kirjanikud harjuksid selle klaviatuuriga silmapilkselt ja kirjutaksid väsimatult pikki tekste. Klaviatuurid on vaiksed, klahvide survepunkt on tuntav ja klahvid annavad trükkimisel hea tagasiside. Lisaks on klaviatuurid pritsmekindlad ja kaheastmelise taustavalgustusega.

Puuteplaati iseloomustades tuleb mudelid lahku lüüa. Kui Lenovo X230 puuteplaat oli veel füüsiliste nuppudega, siis X240 puhul otsustasid Lenovo insenerid füüsilised nupud ära kaotada ja asendada need integreeritud nuppudega ehk nö „click-pad“ nuppudega. Kui osadele arvutikasutajatest tundus see uus ja põnev, siis minusuguseid vanakooli arvutikasutajaid ja Lenovo fänne pani see pead vangutama. Ei tea kas oli see nüüd suure hulga kasutajate negatiivne tagasiside või polnud integreeritud nuppudega puuteplaadi töökindlus ikka loodetud tasemel aga füüsilised nupud Lenovo X250 ja X260 mudelis tagasi tõi. Ja olgugi, et töö saab ka Lenovo X240 puuteplaadiga kenasti tehtud, on Lenovo X250 ja X260 käsitsemine minu hinnangul mugavam.

Upgrade’imisest ma põgusalt operatiivmälude all rääkisin aga täiendan veel infoga, et lisaks mälupesale saab põhjakatte eemaldamisel ligi veel SSD kettale, WIFI moodulile, M.2 pesale ja ventilaatorile. M.2 pessa saab vajadusel lisada näiteks 4G modemi (antennikaablid on vaikimisi juba ära veetud) või täiendava SSD ketta.

Kaal ja mõõtmed

Nagu ma eespool mainisin, on võrreldes eelkäijaga (Lenovo X230) läinud Lenovo X240, X250 ja X260 sülearvutid õhemaks ja eelkõige kajastub see mõõtmetes kuna kaal on kõikidel sülearvutitel üsna sarnane.

Lenovo X240 kaalub 1,45 kg ja mõõtmed on 305,5 x 208,5 x 19,9 mm (pikkus x laius x kõrgus).
Lenovo X250 kaalub 1,43 kg ja mõõtmed on 305,5 x 208,5 x 20,3 mm.
Lenovo X260 kaalub 1,50 kg ja mõõtmed on 305,5 x 208,5 x 20,3 mm.

Nagu numbritest näha, on kõik vaatluse all olevad põlvkonnad ühes kaalukategoorias, erinedes ainult mõne grammi ulatuses. Ka mõõtmed on täpselt samad, kõrgus ei erine mudelite lõikes isegi millimeetrit, vaid vähem. Samas on neil mudelitel kõrgust/paksust 6mm jagu vähem kui Lenovo X230 mudelil ja see on juba mainimisväärt tulemus.

Siinkohal mainin veel ära, et puutetundliku ekraaniga mudelid on millimeetri jagu kõrgemad.

Kokkuvõtteks

Lenovo X-seeria on paljude ärikasutajate lemmik, seda kasutatakse tihtilugu põhilise arvutina kontoris koos väliste monitoridega nagu minagi seda teen või täiendava arvutina, mida on kontorist lahkudes hea kaasa haarata.

Lenovo X240, X250 ja X260 õhuke disain, kerge kaal, madal müratase ja hea koostekvaliteet teevad nendest ühed parimad ärikasutajatele mõeldud mobiilsed sülearvutid, mis turul saada on. Ja alates Lenovo X240-st võib nende sülearvutite kohta öelda uhkusega ultrabookid, mida eelkäija Lenovo X230 kohta veel öelda ei saanud kuna sülearvuti oli oluliselt kogukam.

Kui oled väikese ja tubli 12 tollise ekraaniga äriklassi sülearvuti otsingutel, siis soovitan soojalt Lenovo X240, Lenovo X250 või Lenovo X260 poole vaadata. Meie tootevalik on lai, saad valida just sellise protsessori, ekraani ja mälumahuga mudeli nagu soovid. Kui jääd valiku tegemisel hätta ja vajad hüva nõu, siis saada meile päring või helista.

Kui Sa minuga Lenovo vaimustust ei jaga, siis soovitan vaadata nende mudelite konkurente, milleks on Dell Latitude E7240, Dell Latitude E7250 ja Dell Latitude E7270 või HP Elitebook 820 G1, HP Elitebook 820 G2 ja HP Elitebook 820 G3.

Ole terve ja naudi kevadet!

Lenovo X240, Lenovo X250 ja Lenovo X260 sülearvutid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt