Äriklassi kasutatud laptopid core-i protsessoridAegajalt kuuleme klientidelt küsimust, kas kasutatud laptopid on ikka piisavalt võimekad? Äkki oleks mõistlikum soetada sama raha eest hoopis poest tuttuus laptop? On ju tihtilugu poes sedelil kirjas samaväärsed või suuremadki numbrid, eriti mis puudutab protsessori taktsagedust ehk rahvakeeli protsessori kiirust.

Paraku on need numbrid tihtilugu petlikud, kui aastaid tagasi oli tõesti võimalik protsessori kiirust/jõudlust hinnata taktsageduse järgi, kus suurim number oligi kõige parem, siis tänasel päeval on protsessorid juba arhitektuurilt keerulisemad ja vaadata tuleks korraga mitmeid näitajaid.

Põhiline viga mis tehakse, ongi see, et vaadatakse ainult protsessori taktsagedust ehk kiirust ja kõik tundub justkui ilus. Alati ei pruugi müügisalongid kõiki vajalikke näitajaid kirja pannagi või kui isegi on protsessori seeria kirjas, siis see ei pruugi tavakasutajale midagi öelda ja silma jääbki see ilus taktsageduse number. Näiteks võib olla protsessori kiiruseks märgitud 1,6 kuni 2,48 GHz ja protsessori seeriaks näiteks Celeron Dual Core ning pealtnäha tundub kõik ilus ja kena kuna tegemist on kahetuumalise protsessoriga, mille kiirus on justkui hea. Kes aga on kursis protsessoritega, see teab, et Celeron protsessor on kõige mannetum ja odavam seeria Inteli protsessorite hulgas.

Siinkohal tookski Sinuni info, mida üks või teine näitaja protsessorite juures tähendab ja et Sa oskaksid paremini orienteeruda ja järeldusi teha, kas samas hinnaklassis on paremad uued odavklassi laptopid või äriklassi kasutatud laptopid.

Protsessorite puhul on oluline vaadata, millisesse tooteseeriasse see kuulub ja pöörata tähelepanu protsessori tuumade arvule, vahemälu suurusele ning taktsagedusele kuna eelkõige need mõjutavad võimekust ja jõudlust.

Äriklassi uued ja kasutatud laptopid kasutavad enamasti Inteli Core i-seeria protsessorit, mida tähistatakse näiteks i5-4200m või i5-4200u, kus:

  • i5 – tähistab protsessori seeriat
  • 4 – tähistab põlvkonda
  • 200 – tähistab mudelit
  • M (Mobile) – tähistab mobiilse seadme protsessorit
  • U (Ultra Low Power) – tähistab madalat energiavajadust ja kasutatakse õhukestes laptopides (ultrabookides) ülekuumenemise vältimiseks
  • Y (Extremely Low Power) – tähistab veelgi madalat energiatarvet
  • H – tähistab suurt jõudlust
  • Q (Quad) – tähistab neljatuumalist protsessorit

Uuemates äriklassi seadmetes on kasutusel on ka Intel Xeon protsessorid, mida tähistatakse näiteks E3-1505 v5, kus:

  • E3 – tähistab tooteliini (mobiilsetes seadmetes enamasti E3, lauaarvutites ka E5 ja E7)
  • 1 – näitab, mitut pesa toetatakse (saab olla 1, 2, 4 või 8)
  • 5 – pesa tüüp, kus suurem number tähistab rohkem võimalusi, näiteks mälu toetus ja I/O kiirus
  • 05 – näitab kaubaartikli numbrit
  • L (Low Power) – tähistab madalat voolutarvet kui see täht esineb neljakohalise numbri järel
  • v5 – tähistab versiooni numbrit ehk põlvkonda

Protsessorite seeriad

Intel toodab laptopide tarbeks Celeron, Pentium ja Core i3, i5, i7, i9 ja Xeon seeria protsessoreid.

Celeron protsessorCeleron protsessorid on kõige aeglasemad ja hinnalt soodsaimad Inteli protsessorid. Meie poolt pakutavad äriklassi kasutatud laptopid nimetatud protsessoreid ei sisalda, neid leiab ainult odavklassi laptopidest. Celeron protsessoritega varustatud laptopid sobivad eelkõige lihtsamateks töödeks ja toiminguteks nagu lihtsamate veebilehtede sirvimine ja kontoritarkvara kasutamine. Isegi rohkem ressurssi nõudvate veebilehtede sirvimine ei pruugi alati väga sujuv olla aga üldises pildis saab protsessor hakkama.

Pentium protsessorPentium protsessorid on pisike samm edasi paremuse poole aga taaskord meie poolt pakutavad kasutatud laptopid Pentium protsessoreid ei kasuta kuna äriklassi toodetele neid ei paigaldata ja reeglina on nende protsessoritega varustatud ainult odavklassi laptopid. Pentium protsessoritega varustatud laptopid sobivad veebilehtede sirvimiseks ja kontoritöö tegemiseks.

Core i3 protsessori3 protsessorid on võrreldes eelnevatega juba võimekamad, kulutavad sealjuures vähem energiat ja toovad kasutamisel muige näole. i3 protsessorid on mõeldud hinnatundlikule kliendile ja neid leiab uutest keskmise hinnaga kodukasutajale mõeldud laptopidest aga ka juba korralikest äriklassi laptopidest, mis on mõeldud tavapäraseks kontoritööks. Ka meie valikust leiab mõned soodsa hinna ja i3 protsessoritega varustatud kasutatud laptopid.

Core i5 protsessori5 protsessorid on seevastu väga levinud, paljud äriklassi laptopid ja ka meie pakutavad kasutatud laptopid just i5 protsessoreid ka valdavalt kasutavad. i5 protsessorid on piisavalt võimekad ja saavad hakkama nii veebilehitsemise, kontoritöö, kujundamise või filmide vaatamisega, seega meie pakutavad kasutatud laptopid i5 protsessoriga toovad sulle naeratuse näole kui teed eeltoodud toiminguid või tegeled laptopis samaaegselt mitme asjaga.

Core i7 protsessori7 protsessorid toovad juba laia naeratuse näole ja on mõeldud kõige nõudlikumale kasutajale. Paljud äriklassi laptopid ja tööjaamad kasutavad i7 protsessorit, tänu millele on arvuti väga kiire ja võimeline töötlema suuri andmehulki. i7 protsessoritega laptopid sobivad kujundajatele, videotöötlejatele, projekteerijatele aga ka kõigile teistele, kes kasutavad ressursimahukaid rakendusi.

i9 protsessorid on ülivõimsad ja saadaval parimates äriklassi laptopides, mis on mõeldud loometööks või eriti ressursimahukateks toiminguteks. i9 protsessoreid võib leida äriklassi laptopidest 2018 aastast ehk kaheksandast põlvkonnast alates.

 

Xeon protsessorid on samuti ülivõimsad ja mõeldud eelkõige 3D modelleerimise, video- või andmetöötlusega tegelevatele professionaalidele. Varasemalt kasutati Xeon protsessorid eelkõige serverites ja võimsates lauaarvutites, kuid alates 2016 aastast võib leida ka parimatest äriklassi laptopidest. Xeon protsessorid toetavad ECC operatiivmälusid, millel on kõrge vigade vältimise määr ja kasutatakse sellest tulenevalt aktiivselt teaduse, inseneri ja finantsanalüüsi valdkondades.

Oluline on siinkohal ka välja tuua, et nii i5, i7, i9 kui Xeon protsessorid suudavad ennast tänu Turbo Boost tehnoloogiale ajutiselt üle kiirendada kui mõni rakendus neilt seda nõuab.

Aga kuhu jäi AMD protsessorid? Täitsa õigustatud küsimus, millele on lihtne vastus. AMD fännide kurvastuseks AMD protsessoreid üldjuhul äriklassi uued ja kasutatud laptopid ei sisalda kuna Inteli protsessorid teevad AMD protsessoritele igas mõttes silmad ette ja seetõttu ma neil pikemalt ka ei peatu.

Protsessori tuumade arv

Valdav osa laptopides kasutatavatest protsessoritest sisaldab tänasel päeval juba enam kui ühte tuuma ja mida rohkem on protsessoril tuumi, seda rohkem protsesse suudab laptop üheaegselt töös hoida. Tuumade arv oleneb protsessori seeriast ja põlvkonnast, mistõttu toon need eraldi välja:

  • Celeron protsessorid – 2 tuuma
  • Pentium protsessorid – 2 või 4 tuuma
  • Core m3 protsessorid – 2 tuuma
  • Core m5 protsessorid – 2 tuuma
  • Core m7 protsessorid – 2 tuuma
  • Core i3 protsessorid – 2 või 4 tuuma
  • Core i5 protsessorid – 2 või 4 tuuma
  • Core i7 protsessorid – 2 või 4 või 6 tuuma
  • Core i9 protsessorid – 6 tuuma
  • Xeon protsessorid – 4 tuuma

Protsessori vahemälu

Protsessori vahemälu on mälu, kus protsessor hoiab infot sagedamini kasutatavate rakenduste kohta, et neid saaks kiiremini avada ja mida suurem vahemälu on, seda parem.

Paljudel odavklassi laptopidel, mis kasutavad Celeron või Pentium protsessoreid, on vahemälu suuruseks reeglina 2MB.

i3 protsessorite puhul on vahemälu aga juba 3-4MB, i5 protsessoritel olenevalt põlvkonnast ja mudelist 3-8MB, i7 protsessoritel olenevalt põlvkonnast ja mudelist 4-12MB ning i7 protsessoritel 16MB.

Protsessorite põlvkonnad

Core i-seeria protsessoritel, mida kasutavad meil müüdavad äriklassi kasutatud laptopid, on erinevad põlvkonnad ja põlvkonnast saab aimu kui vaadata mudeli tähise ees olevat numbrit (nt 4,5,6 jne).

1. põlvkond koodnimega Arrandale tuli välja 2010 ja jõudis arvutitesse 2011 (tähise näide i5-520M)
2. põlvkond koodnimega Sandy Bridge tuli välja 2011 ja jõudis arvutitesse 2012 (tähise näide i5-2520M)
3. põlvkond koodnimega Ivy Bridge tuli välja 2012 ja jõudis arvutitesse 2013 (tähise näide i5-3320M)
4. põlvkond koodnimega Haswell tuli välja 2013 ja jõudis arvutitesse 2014 (tähise näide i5-4200M)
5. põlvkond koodnimega Broadwell tuli välja 2014 ja jõudis arvutitesse 2015 (tähise näide i5-5200U)
6. põlvkond koodnimega Skylake tuli välja 2015 ja jõudis arvutitesse 2016 (tähise näide i5-6300U)
7. põlvkond koodnimega Kaby Lake  tuli välja 2016 ja jõudis arvutitesse 2017 (tähise näide i5-7200U)
8. põlvkond koodnimega Coffee Lake tuli välja 2017 ja jõudis arvutitesse 2018 (tähise näide i5-8300U)
9. põlvkond koodnimega Amber Lake tuli välja 2018 ja jõudis arvutitesse 2019 (tähise näide i5-9400H)
10. põlvkond koodnimega Ice Lake tuli välja tuli välja 2019 ja jõudis arvutitesse 2020 (tähise näide i5-10210U)

Äriklassi kasutatud laptopid versus uued odavklassi laptopid

Kokkuvõttev vastus püstitatud küsimusele oleks, et äriklassi kasutatud laptopid pole mitte ainult piisavalt võimekad, vaid nad on võimekamad kui sarnase hinnasedeliga uued odavklassi laptopid. Kogu selle pika jutu lühike mõte ongi see, et laptopi ostul ei tasu otsust langetada pelgalt väljatoodud protsessori taktsageduse (kiiruse) järgi ja tasuks lisaks gigahertsidele vaadata, mis seeria protsessori ja põlvkonnaga on tegu, kui suur on protsessori vahemälu ja tuumade arv jne. See, mis on ilus paberil, ei pruugi ilus olla tegelikus elus ja ostes poest uue odavklassi laptopi justkui heade näitajatega, võib see juba mõne aja pärast valmistada suure pettumuse.

Äriklassi kasutatud laptopid on kindla peale minek kuna kasutusel on kõige võimekamad protsessorid ja eks neid eeliseid ole veel, mille kohta soovitan lugeda äriklassi sülearvuti versus odavklassi sülearvuti postitusest.

Loomulikult ei pea alati tingimata valima kõige võimekamat i7, i9 või Xeon protsessorit lihtsalt sellepärast, et see on võimas, enamasti piisab tavakasutajale ka voolusäästlikumast i3 või i5 protsessorist kui laptopi ei kasutata väga ressursinõudlikeks tegevusteks.

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt