HP Elitebook 840 G4Kui oled kerge ja õhukese ultrabooki otsingutel, mis näeb ühtlasi stiilne välja, siis on see postitus just Sulle mõeldud kuna HP EliteBook 840 G4 on juba neljas põlvkond ultrabookidest, mis enamikke arvutikasutajaid külmaks ei jäta.

HP EliteBook 840 kolmest esimesest põlvkonnast olen varasemalt juba ülevaate teinud ja seda saad soovi korral lugeda siit aga võin Sulle etteruttavalt ära öelda, et sarnasus eelmise põlvkonnaga on nii suur, et aja kokkuhoiu mõttes võid vabalt ainult käesoleva ülevaate läbi lugeda.

Aga vaatamegi siis lähemalt, mida neljanda põlvkonna HP EliteBook 840 G4 meile pakub. Seda võin kohe öelda, et tegemist on nii populaarse mudeliga, et paljud kliendid tulevad meie esinduskauplusse kindla teadmisega, et just seda ultrabooki tahaks. Tihtilugu me ei pea isegi seda mudelit soovitama ja see kehtib ka varasemate põlvkondade kohta 🙂

Korpus

HP EliteBook 840 G4 korpus pole võrreldes eelmise põlvkonna korpusega grammigi muutunud. Endiselt on kasutusel kombinatsioon magneesiumsulamist ja alumiiniumist, tänu millele on arvuti korpusele toetuvatel peopesadel alati mõnusalt jahe tunne. Ainult sülearvuti põhi on valmistatud tumedast plastikust.

Disainilt on see ultrabook tõeliselt elegantne ja stiilne, usun, et sellega nõustuvad kõik. Ja kuna HP on teinud korpuse esiosa õhema kui tagaosa, siis loob see visuaalse illusiooni, et see ultrabook on veelgi õhem kui tegelikult.

HP EliteBook 840 G4 on vastupidav ja hea koostekvaliteediga, seda ilmestab hästi vastavus militaarstandardile MIL-STD-810. Mitte, et see äriklassi sülearvutite juures midagi erilist oleks kuna valdav enamus äriklassi sülearvuteid seda sertifikaati omavad aga siiski on see mainimisväärt kuna odavklassi sülearvutitel seda sertifikaati ette näidata pole.

Kuna sülearvuti kaas on hästi õhuke, siis pole see nii stabiilne kui suurematel ja tugevamatel sülearvutitel ning ekraani tagaküljele surve avaldamine toob pildis esile väheseid moonutusi. Aga siinkohal ütlen taaskord ära, et see on lihtsalt testimise huvides kuna igapäevaselt keegi sülearvuti kaant ei vääna ega survesta. Hinged, mis on kaetud musta sileda plastikuga, võimaldavad kaant avada 145 kraadi ulatuses, mis on enam kui piisav. Ja kaant on võimalik avada hõlpsasti ühe käega, mis liialt tihedate hingede tõttu pole paraku paljude sülearvutite puhul võimalik.

Ekraan

HP EliteBook 840 G4 ultrabookidel on teadupärast 14 tolline mattekraan. Valikus on suisa kolme erineva resolutsiooniga ekraane, millest kirjutaks mõne sõnaga ka lähemalt.

HD (1366×768) resolutsiooniga ekraan on TN-paneeliga, mis on kolmest kõige tagasihoidlikemate näitajatega ja see kajastub ka hinnas. TN-paneelide suurim miinus on piiratud vaatenurgad, mis tähendab seda, et otse ekraani vaadates on kõik tip-top aga kui vaadata seda liiga ülevalt, alt või külje pealt, siis on kõrvalekalded pildis (kehv kontrastsus, valed värvid) kiired tulema.

FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan võib olla nii TN- kui IPS-paneeliga, nii tavaline kui puutetundlik. See resolutsioon on 14 tollise ekraani puhul minu hinnangul täpselt paras. Kui TN-paneel pakub üsna kitsast vaatenurka, siis IPS-paneel pakub seevastu väga head laia vaatenurka.

QHD (2560×1440) resolutsiooniga ekraan on IPS-paneeliga ja väga terava pildiga.

Kõik need ekraanid sobivad hästi kontoritööks või koju multimeedia tarbimiseks aga kindlasti mitte profitasemel graafiliseks tööks kuna sRGB ja AdobeRGB värviruumi katvus on selleks tööks liialt tagasihoidlik. Graafiliseks tööks on mõistlik selle sülearvuti puhul kasutada väliseid suuri profimonitore, mida enamik selle valdkonna inimesi niikuinii teeb kuna 14 tolline ekraan jääb üldjuhul disaineritele ja fototöötlejatele ebameeldivalt väikeseks.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil riiulis kõigi nende kolme resolutsiooniga HP EliteBook 840 G4 ultrabookid kenasti esindatud, seega valik on hetkel väga lai aga valik on kiiresti muutuv kuna tegemist on populaarse mudeliga.

Ekraanide puhul võib ette heita täpselt sama, mis eelmise põlvkonna ülevaates välja tõin, et nüüd juba nelja põlvkonna vältel pole preemium-klassi ultrabookis lahti saadud kehvema vaatenurgaga TN-paneeliga ekraanidest. Aga eks tuleb HP-st aru saada, see võimaldab äriklassi sülearvuteid müüa madalama hinnaga ja pakkuda midagi ka hinnatundlikumale kliendile aga siiski ootaks/loodaks, et IPS-paneelid muutuvad kõrgema klassi sülearvutite puhul nö standardiks.

Graafika

Kuna HP EliteBook 840 G4 näol on tegemist õhukese ultrabookiga, siis eraldiseisvat graafikakaarti nende seest ei leia. Graafikakaardiks on integreeritud Intel HD620, mis tuleb käsikäes koos Inteli protsessoriga.

Integreeritud graafikakaart on täiesti piisav tavapäraseks kontoritööks ja multimeedia tarbimiseks. Ja mis põhiline, integreeritud graafikakaart tarbib eraldiseisva graafikakaardiga võrreldes oluliselt vähem voolu, mis on ultrabookide puhul ülioluline.

Protsessor

HP Elitebook 840 G4 on varustatud Inteli seitsmenda põlvkonna protsessoriga, mis kannab sellist koodnime nagu Kaby Lake. Ultrabookile iseloomulikult on kasutusel U-tähisega (ULV ehk ultra low voltage) protsessorid, mis on väiksema voolutarbega kui teised protsessorid. Sinu jaoks tähendab see loomulikult pikemat akukestvust, mis näiteks teel või reisil olles alati marjaks ära kulub.

Olenevalt konfiguratsioonist on vaatluse all olev ultrabook varustatud Core i3, i5 või i7 protsessoriga. Need on tüüpilised ultrabookides kasutatavad kahetuumalised protsessorid. Kui i3 sobib kõige tavapärasemaks kontoritööks, õppetööks või veebi ja videode sirvimiseks, siis i5 ja i7 saavad hakkama ka rohkemat ressurssi nõudvate rakendustega.

Core i5 ja i7 protsessor on võimelised lisaks tänu Turbo Boost tehnoloogiale oma taktsagedust vajadusel tõstma aga siinjuures tasub teada, et akutoitel on see funktsioon vaikimisi välja lülitatud. Selle saad soovi korral sisse lülitada BIOS’is.

Mälu

HP EliteBook 840 G4 on varustatud kiirete ja madala latentsuga DDR4 mäludega, täpselt nagu eelkäijagi. Postituse kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad mudelid varustatud 8GB mäluga, mis on igapäevatoimetusteks igati piisav. Kui juhul Sulle sellest ei piisa, siis emaplaadil on olemas kaks mälupesa, mis toetavad kokku 32GB operatiivmälu.

Mul on ääretult hea meel, et HP on jätkuvalt säilitanud kaks mälupesa kuna vaikselt liigub asi sinnapoole, et ultrabookidel on operatiivmälu joodetud emaplaadile ja heal juhul on üks mälupesa, kuhu saab füüsiliselt mälu juurde lisada.

Mälu lisamine pole HP Elitebook 840 G4 põlvkonnal teps mitte keeruline. Piisab põhjakatte eemaldamisest ja ongi kaks mälupesa kohe käeulatuses. Põhjakatte eemaldamisest kirjutan postituse lõpupoole kuna seal on üks oluline nüanss, mida kindlasti teada tuleks. Seega saad mälu lisada igal ajahetkel ise või kui tead juba enne sülearvuti soetamist, et kindlasti oleks soov 16GB või 32GB operatiivmälu järele, siis anna meile lihtsalt enne ostu sellest teada.

SSD

HP EliteBook 840 G4 ultrabookid on müügil kiirete ja töökindlate SSD ketastega. Ülevaate kirjutamise hetkel on kõigis mudelites sees 256GB ketas aga loomulikult on soovi korral võimalik vahetada see suurema ja uuema SSD ketta vastu välja. Selleks tuleb lihtsalt enne ostu meile märku anda 😉

Liidesed ja lisad

HP EliteBook 840 G4 on täpselt sama rikkaliku varustusega nagu tema eelkäija ja muutunud pole siin miskit. Juba eelmises põlvkonnas võeti kasutusele USB-C port, mis on kenasti olemas ka antud mudelil, kuid paraku on see endiselt kõigest tavaline USB-C port, millel puudub Thunderpolt protokolli tugi. Olgugi, et Thunderpolt’iga kaasnevaid võimalusi endiselt kasutada ei saa, on  HP EliteBook 840 G4 ultrabookil pakkuda nii mõndagi.

Vasakul küljel on Kensington luku pesa, VGA, USB 3.0 ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on USB-C port, DisplayPort, SD-kaardilugeja, kõrvaklappide/mikrofoni pesa, USB 3.0 port, Gigabit LAN, dokkimisport, Micro-SIM pesa ja vooluadapteri pesa.

Kusjuures SD-kaardilugeja võib esimese hooga kahe silma vahele jääda kuna see asub parema külje allosas aga Sa ei pea muretsema, see on seal olemas 😊 Ääremärkusena lisan juurde, et Gigabit LAN on vaatamata sülearvuti päris õhukestele mõõtmetele olemas täissuuruses (volditav) ja ID-kaardilugeja, mis paljudes äriklassi sülearvutites on lisavarustus, on antud mudelil senini standardvarustuses.

Lisaks eeltoodule on olemas veel loomulikult kahesageduslik WIFI (2,4 ja 5 GHz), Bluetooth, HD veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja olenevalt konfiguratsioonist 4G modem. Lisaks sõrmejäljelugejale ja ID-kaardilugejale on HP EliteBook 840 G4 ultrabookil veel mitmeid vahendeid turvalisuse suurendamiseks. Näiteks tarkvaralised HP SureStat või HP Client Security, mis võimaldavad hallata paroole ja sõrmejälgi ning krüpteerida SSD ketast. Antud ultrabook on varustatud ka vibratsioonisensoriga aga kuna HDD ketastega meil ühtegi mudelit valikus pole, siis ei oma see erilist tähtsust kuna SSD ketta puhul ju liikuvad osad puuduvad.

Pritsmekindel ja kolmeastmelise valgustusega klaviatuur oli juba eelmises põlvkonnas täitsa hea ja õnneks HP seda vaatluse all olevas mudelis muutnud ei ole. Ma ise eelistan küll kergelt nõgusaid klahve nagu mitmetel Lenovo ja Delli mudelitel kasutusel on aga midagi pole ette heita ka lamedatele klahvidele. HP EliteBook 840 G4 klaviatuuri eripäraks on kõige parempoolsem klahvirida ja väiksemad vertikaalsed nooleklahvid aga nendega harjub ära. Kokkuvõtvalt hea klaviatuur, millega isegi pikemate tekstide trükkimine on täitsa mõnus.

Puuteplaadi puhul meeldivad mulle eelkõige füüsilised nupud ja seda nii puuteplaadi all- kui ülaosas, mida paraku enam väga tihti sülearvutitel ei esine. Füüsilised nupud teevad nii puuteplaadi kui PointStick’i kasutamise mugavaks ja töökindlaks.

HP EliteBook 840 G4 hooldamine ja upgrade’imine on äriklassi sülearvutile iseloomulikult lihtne. Esimese sammuna tuleks eemaldada põhja alt kümme kummikorki, mille tulemusel saab ligi põhjakatet kinni hoidvatele kruvidele. Kusjuures ära ei tohi unustada SD-kaardilugeja pesas olevat kruvi, mis on tavaliselt kaetud plastikust salvega ja ei pruugi seetõttu kohe silma hakata 😉 Kui põhjakate eemaldatud, siis saab väga hea ligipääsu kõikidele komponentidele (kahele mälupesale, SSD kettale, ventilaatorile).

Kaal ja mõõtmed

Mida kõik arvutikasutajad ühelt ultrabookilt ootavad? Eks ikka kerget kaalu ja väikseid mõõtmeid. HP EliteBook 840 G4 pakub neid mõlemaid.

Kaalu on sel ultrabookil 1,48 kilogrammi ja mõõtmeteks 33,8 x 23,7 x 1,8 cm (laius x sügavus x kõrgus). 14 tollise sülearvuti kohta on need väga head näitajad ja kaasas kanda on seda mudelit vägagi mõnus.

Kokkuvõtteks

HP EliteBook 840 G4 on 14 tollise ekraaniga ultrabook, mis sobib suurepäraselt arvutikasutajatele, kes 12-13 tolliseid ultrabooke liiga pisikeseks peavad ja 15 tolliseid sülearvuteid liiga suureks peavad. HP EliteBook 840 G4 on kompromiss nende vahel, sel on piisavalt suur ekraan tõhusaks töötegemiseks ja piisavalt väike kaal igapäevaseks kaasaskandmiseks.

Ülevaadet kokku võttes võib väita, et ega suurt miskit muutunud polegi võrreldes eelmise põlvkonnaga. Tegemist on täpselt sama vinge ultrabookiga nagu enne, lihtsalt kuuenda põlvkonna Inteli protsessorite asemel on kasutusel seitsmenda põlvkonna protsessorid, mis on ca 10% oma eelkäijast võimekamad.

Koostekvaliteet, disain, võimekus, klaviatuur ja IPS-paneeliga ekraanid on endiselt eeskujulikud. Samas tekitavad mõnevõrra tuska TN-paneeliga ekraanid ja USB-C (Thunderpolt) puudumine kuna osadel konkurentidel on see juba olemas.

HP EliteBook 840 G4 ultrabook on meeldivalt vaikne, selle võid julgelt kaasa haarata koosolekule või klassiruumi, kartmata, et see kedagi häirib.

Kuna vahe eelmise põlvkonnaga pole mäekõrgune, siis enne konkurentide väljatoomist soovitan vaadata ka eelmise põlvkonna HP EliteBook 840 G3 poole kuna madalama hinnaga saad praktiliselt sama hea masina.

Kui aga HP EliteBook 840 G4 või HP EliteBook 840 G3 pole Sinu maitse, siis tasub vaadata selliste rivaalide poole nagu Lenovo Thinkpad T470s, Dell Latitude E7480 või Fujitsu Lifebook U747.

Järgmise korrani!

HP EliteBook 840 G4 sülearvutid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt