Lenovo Thinkpad T470sKüll see sülearvutite mudelivalik on ikka kirju 🙂 Olen viimastel kuudel teinud juba ülevaate nii Lenovo T470 kui Lenovo T470p mudelist ja täna on järjekord lõpuks Lenovo T470s ultrabooki käes, mis on siis nendest kolmest kõige kergekaalulisem ja õhem. Üheltpoolt on Lenovo T470, Lenovo T470p ja Lenovo T470s mudelid sarnased ja teiseltpoolt täiesti erinevad, mistõttu valiku tegemine neid sülearvuteid tundmata ei pruugi lihtne olla. Kindel on see, et tänasega saame sellele peaskonnale joone alla tõmmata ja valiku tegemise Sinu jaoks oluliselt lihtsamaks teha 🙂

Käesolevas ülevaates vaatame, mida head või halba seitsmenda põlvkonna Lenovo T470s meile pakub ja toon kindlasti välja erinevused, mille poolest eristub ta oma eelkäijast, milleks on kuuenda põlvkonna Lenovo T460s. Kusjuures Lenovo T460s oli ühtlasi meie enimmüüdud sülearvuti 2019 aastal. Kas Lenovo T470s on sarnaselt oma eelkäijale meie TOP 3 sees 2020 aastal, seda ma Sulle veel ei ütle kuna aasta pole veel läbi aga luban, et jaanuaris teen eraldi postituse/pingerea, kus toon välja meie enimmüüdud sülearvutid 2020 aastal nagu olen seda igal eelneval aastal teinud.

Lenovo T470s ultrabooki võib Lenovo äriklassi tootevalikus asetada Lenovo T470 baasmudeli ja Lenovo X1 Carbon vahele. Võrreldes Lenovo T470 baasmudeliga on Lenovo T470s kompaktsem ja oluliselt kergema kaaluga, samas X1 Carbon on sellest veelgi õhem ja kergem ultrabook.

Aga asume siis asja kallale …

Korpus

Lenovo T470s korpus on identne eelmise põlvkonna T460s korpusega, seega visuaalselt mingit erinevust nende kahe põlvkonna vahel pole. Küll on erinevusi liideste ja tehniliste parameetrite osas aga nendest juba pikemalt vastavate peatükkide all.

Seega korpus on endiselt thinkpadilik, mis oma tagasihoidliku visuaaliga ei saa kelleltki erilist tähelepanu. Pannes lauale kõrvuti Lenovo T470s ultrabooki ja näiteks HP EliteBook 840 G4 või Apple MacBook’i, siis pole raske arvata kuhu suunas inimeste pilgud suunduvad 🙂 Erandiks on loomulikult minusugused tulihingelised Lenovo fännid, kellele selline konservatiivne stiil vägagi meeltmööda on.

Lenovo T470s puhul on kasutatud ainult parimaid materjale (magneesiumsulamit, süsinikkiudu ja kvaliteetset plastikut), tänu millele ongi antud mudel nii kerge ja vastupidav. Koostekvaliteedil pole isegi mõtet pikemalt peatuda, see on sarnaselt eelmisele põlvkonnale lihtsalt suurepärane ja seda kinnitab ka vastavus militaarstandardile MIL-STD810G.

Sülearvuti kaas paistab olevat samuti kvaliteetne, väänamisel erilisi mõjutusi pildis ei tähelda. Kaant/ekraani hoiavad kindlalt paigas kaks metallist hinge ja seda isegi raputamisel. Võib öelda, et isegi liiga kindlalt kuna kaane avamiseks tuleb kasutada mõlemaid käsi.

Ekraan

Lenovo T470s ekraan on 14 tolline nagu ülevaate pealkirjastki välja lugeda võib.

See ultrabook on varustatud kas 1920×1080 (FullHD) või 2560×1440 (WQHD) ekraaniga ja mõlemad ekraanid on äriklassile iseloomulikult matid ja IPS-paneeliga, mis pakub super häid vaatenurkasid.

FullHD resolutsiooniga ekraan on üsna keskpärane kuna keskmine heledustugevus on 250 cd/m². See tähendab seda, et sisetingimustes on sellega mugav tööd teha aga päikesevalguse kätte sellega joosta pole väga mõtet. Kontrastsus on samuti keskpärane, täpsemalt 700:1. Värviruumi katvus on tagasihoidlik, jäädes sRGB puhul 60% ja AdobeRGB puhul 40%  juurde. Näitajate poolest seega tüüpiline äriklassi ekraan, mis sobib ideaalselt kontoritööks aga mitte profitasemel fototöötluseks. Muide FullHD ekraan võib olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist olla kas tavaline või puutetundlik ekraan.

WQHD resolutsiooniga ekraan on paremate näitajatega kui eelkäijal ja paremate näitajatega kui eelpoolnimetatud FullHD ekraan. Keskmine heledusnäitaja on 300 cd/m² ja kontrastsus 1300:1, mis on igati eeskujulikud numbrid. Põhimõtteliselt kannatab selle ekraaniga ka välitingimustes ja päikselisema ilmaga normaalselt tööd teha. Siinkohal tasub aga arvestada, et akutoitel olles vähendab tarkvara heledustugevuse automaatselt 260 cd/m² peale aga see on võimalik deaktiveerida ja kasutada maksimaalset heledust ka liikvel olles.

Kui FullHD ekraani värviruumi katvus on tagasihoidlik ja professionaalseks pilditöötluseks pigem ei sobi, siis WQHD ekraan katab 95% sRGB värviruumist ja 60% AdobeRGB värviruumist. Need näitajad ei pruugi samuti olla ühegi fototöötleja või disaineri unelmate tulemused aga siiski on need head tulemused sülearvuti ekraani kohta.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik valikus olevad mudelid kas tavalise või puutetundliku FullHD ekraaniga aga aegajalt liigub ka WQHD ekraaniga mudeleid, kui Sulle suurem resolutsioon või parem värviruumi katvus huvi pakub.

Graafika

Lenovo T470s ultrabook jõuab Sinuni Inteli integreeritud graafikakaardiga HD520 või HD620. Kuna see sülearvuti pole mõeldud ei professionaalsel tasemel graafilise töö tegemiseks ega mängimiseks, siis pole valikus ka eraldiseisvaid graafikakaarte. Integreeritud graafikakaardid saab mängleva kergusega hakkama igapäevaste toimingutega ja multimeedia mahamängimisega. Näiteks mängivad mõlemad graafikakaardid suurema vaevata maha H.265 videosid, mis on ehk kõige põhilisem.

Kuna Lenovo T470s on varustatud juba USB-C (Thunderpolt 3) pordiga, millest pikemalt kirjutan liideste all, siis tegelikult on võimalik selle vahendusel kasutada ka eraldiseisvat välist graafikakaarti, mis võimaldab teha ressursimahukat graafilist tööd või mänge mängida. Samas kahetuumaline U-tähisega protsessor pole selleks koosluseks just parim valik aga lihtsalt teoreetilise mõttena tahtsin selle kirja panna, et asjad on pidevas arengus ja võimalused aina suurenevad.

Ultrabookid sh Lenovo T470s on mõeldud siiski aktiivselt ringi liikuvale arvutikaustajale igapäevavajaduste katmiseks ja sellega saab see integreeritud graafikakaart ideaalselt hakkama.

Protsessor

Lenovo T470s on olenevalt tootmise kuupäevast varustatud kas Inteli kuuenda või seitsmenda põlvkonna protsessoriga. Kuna tegemist on ultrabookiga, kus tähtsal kohal on mobiilsus ja võimalikult pikk aeg akutoitel töötades, siis leiame selle seest U-tähisega voolusäästlikud kahetuumalised protsessorid. Protsessorid, mis ongi valmistatud just ultrabookide sihtrühma vajadusi silmas pidades.

Olenevalt konfiguratsioonist on antud ultrabookil sees kas Core i5 või Core i7 protsessor ja need ongi ühtlasi jõudluse poolest pingejärjekorras. Kõige lahjemat Core i3 protsessorit valikus pole.

Lenovo T470s jõudlus on igati piisav ja see katab kenasti ära kõik keskmise arvutikasutaja vajadused nagu kontoritöö, koolitöö, multimeedia tarbimine jne. Alglaadimine on välkkiire, rakendused käivituvad mõne sekundi jooksul, mingit hangumist ega viivitust ei esine isegi multitaskingu puhul.

Kui aga pead jooksutama mingeid spetsiifilisi ja rohkelt arvutus- ja graafilist ressurssi nõudvaid rakendusi nagu näiteks AutoCad või SolidWorks vms, siis pole antud ultrabook ega ükski teine ultrabook kindlasti Sinu jaoks, vaid tasub vaadata pigem mõne mobiilse tööjaama poole, millel on neljatuumaline protsessor ja eraldiseisev graafikakaart.

Mälu

Kuna tegemist on ultrabookiga, siis kahte mälupesa me paraku Lenovo T470s seest ei leia. Osa operatiivmälust on joodetud otse emaplaadile ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist, on selleks mälukoguseks kas 4GB või 8GB. Lisaks on emaplaadil olemas üks vaba mälupesa, kuhu saab lisada maksimaalselt 16GB mäluklotsi. Seega maksimaalselt kasutatavaks mälumahuks selle mudeli puhul on kas 20GB või 24 GB, olenevalt kas emaplaadile on joodetud 4GB või 8GB mälu. Eelmise põlvkonna Lenovo T460s ultrabookil oli emaplaadile joodetud ainsa valikuna 4GB mälu, seega uuema põlvkonna Lenovo 470s võimaldab enama operatiivmälu kasutamist kui eelkäija.

Ülevaate kirjutamise hetkel on müügil olevates Lenovo T470s mudelites operatiivmälud vahemikus 8GB-20GB.

SSD

SSD ketta suurus oleneb konkreetse Lenovo T470s konfiguratsioonist aga hetkel jäävad kõigi müügil olevate mudelite SSD kettad vahemikku 256GB kuni 512GB. Üldjuhul on sellest enam kui piisav, kui just igapäevaselt ei majanda väga suurte failidega. Sellisel juhul tuleks aegajalt failid pilve varundada või kaaluda suurema SSD ketta kasutuselevõttu. Minul on kasutusel näiteks kõigest 128GB SSD ketas ja vajadusel varundan harva kasutatavad failid kas 1TB mahuga pilve või 4TB mahuga failihoidlasse (Synology).

Kui Sulle juhul tundub, et huvipakkuval Lenovo T470s ultrabookil on kettaruumi liialt vähe Sinu jaoks, siis anna meile enne ostu oma soovist teada ja pakume Sulle hea hinnaga uue ja garantiilise suurema SSD ketta, mille meie tehnik enne kauba üleandmist või väljasaatmist ära vahetab.

Liidesed ja lisad

Kui kuuenda põlvkonna Lenovo T460s jäi napilt USB-C pordist ilma, siis seitsmenda põlvkonna Lenovo T470s ultrabookil on see kauaoodatud port lõpuks olemas (USB-C port vahetab välja eelmises põlvkonnas oleva MiniDisplayPort’i). Ja see pole teps mitte tavaline USB-C port vaid ikka Thunderpolt 3 toega port, mis annab oluliselt laiemad kasutusvõimalused. Tunderpolt 3 port võimaldab edastada heli, videopilti, andmeid ja seda viimast isegi kuni 10Gbit sekundis. Ja mis eriti kihvt, seda porti saab kasutada ka sülearvuti laadimiseks. Et Sa suvaliste kolmanda osapoolte USB-C laadijatega arvutit ei kahjustaks, siis selleks on sellel sülearvutil sisse ehitatud tänuväärne „anti-fry“ kaitse.

See ongi ühtlasi suurim muudatus võrreldes eelmise põlvkonnaga. Ülejäänud liidesed on jäänud samaks aga toon need siinkohal siiski välja, et Sa ei peaks eelmise põlvkonna ülevaadet meie blogist otsima hakkama.

Lenovo T470s sülearvuti vasakul küljel asub vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja SD-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad ID-kaardilugeja, kaks USB 3.0 porti, USB-C port, HDMI, täismõõdus Gigabit LAN, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa 4G andmeside tarbeks.

Kuna liidestega pole kokku hoitud, siis paremal küljel on neid ehk isegi natuke liiga palju st on liialt üksteise seljas ja võib olla natuke ebamugav kõiki korraga kasutada.

Lisaks pakub Lenovo T470s meile kahesageduslikku WIFI’t (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth’i, sõrmejäljeskannerit, HD veebikaamerat ja dokkimisvõimalust. HD kaamera pilt on nagu on, videokonverentside jaoks piisav aga korraliku pildi tegemiseks tuleks ikka nutitelefon või päris kaamera välja otsida. Aga see on enamike sülearvutit puhul nõnda. Dokkimise osas tasub mainimist, et kasutada saab nii tavapärast põhja all olevat dokkimisporti kui USB-C porti.

Klaviatuur on täpselt sama, mis kuuendal põlvkonnal ja see on jätkuvalt suurepärane ning endiselt üks parimaid, mida äriklassi sülearvutitel pakkuda on. Ainuüksi klaviatuuri pärast ei vahetaks mina isiklikult Lenovo äriklassi sülearvutit ühegi teise tootja äriklassi sülearvuti vastu. Võimalik, et olen Lenovo igapäevase kasutajana sellega kokku kasvanud aga tegelikul pole mina ainuke, kes neid klaviatuure kõrgelt hindab. Lenovo äriklassi klaviatuuride kõrge tase käib läbi paljudest ülevaadetest ja kasutajate hinnangutest üle maailma. Taustavalgustus võiks küll kaheastmelise asemel kolmeastmeline olla kuna eelistaks veelgi heledamat taustavalgust kui klaviatuur hetkel pakub.

Puuteplaat pole füüsiliselt samuti eelmise mudeliga võrreldes muutunud, küll on aga muutunud tarkvaraline pool. Kui enne oli puuteplaadi puhul kasutusel kolmanda osapoole draiver (Synaptics), siis nüüd on ohjad Windows’i käes ja kõiki olulisi sätteid saab reguleerida Windows’i seadete alt. Ja loomulikult ei saa mainimata jätta TrackPoint olemasolu, mis on alati olnud osa Lenovo äriklassi sülearvutitest. TrackPoint koos puuteplaadi ülemises ääres olevate füüsiliste nuppudega võimaldab väga täpset ja kiiret navigeerimist, kuigi esmakordsel kasutamisel võib see pisut harjumatu olla.

Lenovo T470s hooldamine ja upgrade’imine on tehtud eriti lihtsaks. Selleks tuleb lihtsalt eemaldada ühes tükis olev põhjakate, mis on kinnitatud viie kruviga. Ja mis põhiline, sellel mudelil pole tüütuid plastikklambreid, mis isegi tehnikute meele tihti mõruks teevad. Antud juhul saavad põhjakatte eemaldamisega hakkama ka kõige kogenematumad arvutikasutajad 😊

Põhjakatte eemaldamisel saab ligi kahele sisemisele liitiumioonakule, ühele mälupesale, M.2 pesas asuvale SSD kettale, WIFI moodulile ja 4G modemile selle olemasolul. Kusjuures 4G modemi puudumisel on see võimalik lihtsalt lisada kuna vajalikud antennid/kaablid on kõikidel mudelitel sisse ehitatud. Ventilaatorit saab põhjakatte eemaldamise samuti hõlpsalt hooldada ja puhastada.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo T470s kaal on 14 tollise ekraaniga sülearvuti kohta meeldivalt väike, täpsemalt 1.36 kilogrammi. Võrdluseks võib siinkohal välja tuua lähimate rivaalide kaalud ja nendeks on 1.52 kilogrammi Dell Latitude 7480 puhul ja 1.48 kilogrammi HP EliteBook 840 G4. Nagu näha, teeb kaalu osas Lenovo T470s oma konkurentidele silmad ette ja igapäevasel kaasaskandmisel kulub ka 100 grammi võitu marjaks ära.

Mõõtmed on vaatluse all oleval ultrabookil 331 x 226.8 x 18.8 mm (pikkus x laius x kõrgus).

Kokkuvõtteks

Lenovo T470s ei läbinud põlvkonnavahetusel väga suuri muudatusi aga siiski on mitmed muudatused mainimisväärt ja positiivsed. Lenovo T460s oli/on väga hea ultrabook aga Lenovo T470s on veelgi parem.

Kõige positiivsem on Thunderpolt 3 toega USB-C pordi kasutuselevõtt, mida mina ootasin tegelikult juba kuuendalt põlvkonnalt. Positiivne on loomulikult uuem protsessor ja rohkema operatiivmälu võimalus (max 20GB versus 24GB) võrreldes eelmise põlvkonnaga. WQHD resolutsiooniga ekraan on samuti väikese hüppe paremuse poole teinud.

Kõik muud asjad nagu hea koostekvaliteet, rikkalikud liidesed, mugavaim klaviatuur, olid juba enne suurepärased ja on seda ka Lenovo T470s puhul.

See on ultrabook, mida ma pikemalt mõtlemata soojalt soovitan, kui vajad 14 tollist usaldusväärset kaaslast, mida kõikjale kaasa võtta 😉

Samas tean, et konservatiivne thinkpadilik disain ei sobi kõigile. Seetõttu toon siinkohal välja ka lähimad konkurendid, milleks on HP EliteBook 840 G4 ja Dell Latitude 7480. Kindlasti tasub ka need mudelid üle vaadata ja nende mudelite ülevaated läbi lugeda.

Kuna käesoleva ülevaate näol on tegemist viimase postitusega sel aastal, siis soovin Sulle meie tiimi poolt meeleolukat aastavahetust ja kordaminekuid uuel aastal!

Lenovo T470s sülearvutid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt