HP Elitebook Folio 1040 G3Täpselt aasta tagasi andsin ülevaate HP Elitebook Folio 1040 G2 ultrabookist, mis paistis silma tugeva alumiiniumkorpuse ja hea koostekvaliteedi poolest. Kuna HP Elitebook Folio ultrabook on nö HP vastus Apple Macbookile, siis on see osutunud väga populaarseks ultrabookide ostjate seas kuna päris paljud arvutikasutajad fännivad küll Macbooki disaini, kuid eelistavad siiski jääda harjumuspärase Windows operatsioonisüsteemi juurde. Ja siin tulebki mängu HP Elitebook Folio 1040.

HP Elitebook Folio 1040 ongi HP kõige õhem ja elegantsem 14 tolline ultrabook ning täna vaatamegi lähemalt selle kolmandat põlvkonda ehk HP Elitebook Folio 1040 G3 mudelit.

Kui Sulle pakub huvi ka eelmise põlvkonna ülevaade, siis selle leiad siit: HP EliteBook Folio 1040 G1-G2 – HP vastus Apple Macbookile. Ja kui soovid HP Elitebook Folio 1040 G2 ultrabooki soetada, siis need on meil jätkuvalt valikus hea hinnaga esindatud.

Korpus

HP Elitebook Folio 1040 G3 disain pole põlvkonna vahetusel absoluutselt muutunud, sarnaselt eelmisele põlvkonnale on see endiselt väga stiilne ja elegantne. Domineerivad hõbedased metallpinnad, mis jätavad ultrabookist luksusliku mulje. Korpuse põhjakate on kergelt kummeeritud, mis parandab haardumist. Ainult klaviatuur ja ekraani ümbritsev raam on mattmusta värvi. See kõik kokku loob meeldiva kontrasti ja teeb sellest mudelist ihaldusväärse ultrabooki.

Koostekvaliteet on jätkuvalt väga hea ja kõik osad on ideaalselt kokku pandud. Kuigi ultrabooki kaas on tõeliselt õhuke, pole sellele rõhu avaldamine probleemiks ja pildis mingeid moonutusi ei teki.

HP Elitebook Folio 1040 G3 on edukalt läbinud militaarstandardi Mil-SPEC 810G testid (niiskustestid, temperatuuritestid, tolmutestid jne), mis usaldusväärsust selle ultrabooki vastu veelgi kasvatab.

Ekraan

HP pakub EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookile kolme erinevat ekraani, alustades matist FullHD (1920×1080) ekraanist, matist WQHD (2560×1440) ekraanist ja lõpetades puutetundliku mittemati WQHD ekraaniga.

FullHD ekraan on küll paraku TN-paneeliga, mitte IPS-paneeliga, mida ootaks sellise hinnaklassiga ultrabookilt. Pean siis silmas hinnaklassi uuena, mitte vähekasutatuna nagu meil need müügis on. Samas HP ise reklaamibki seda kui kitsaste vaatenurkadega turvalist ekraani, mis ei võimalda kõrvalseisjal näha, mida oma sülearvutis teed. Heledusnäitaja on FullHD ekraanil hea, täpsemalt 300 cd/m², millega võib juba ka õue päevavalguse kätte toimetama minna. sRGB värviruumi kaetus on 93%.

WQHD ekraan on seevastu IPS-paneeliga, millel väga head vaatenurgad, väga head heledusnäitajad (340 cd/m²) ja kontrastsus (1000:1). sRGB värviruumi kaetus on peaaegu täielik (97%) ja laiema AdobeRGB värviruumi kaetus 63%. Kuna heledusnäitaja on üle 300 cd/m², siis saab seda ultrabooki edukalt kasutada ka välitingimustes.

Puutetundlik WQHD ekraan on samuti IPS-paneeliga, millega kaasnevad samuti head vaatenurgad. Ka muud näitajad on samad, mis mittepuutetundlikul WQHD ekraanil.

Võrreldes eelmise põlvkonna HP EliteBook Folio 1040 G2 ultrabookiga on siis ära kadunud HD+ resolutsiooniga ekraan ja juurde tulnud WQHD resolutsiooniga ekraan, seega ekraanide osas on areng olnud märgatav ja positiivne.

Ülevaate kirjutamise hetkel on meil riiulis nii FullHD kui WQHD ekraaniga mudeleid.

Graafika

HP EliteBook Folio 1040 G3 on sarnaselt oma eelkäijatega integreeritud graafikakaardiga, milleks on Inteli HD520. See graafikakaart on mõeldud eelkõige kontori- ja multimeediaprogrammide tarbeks, seega keskmise arvutikasutaja vajadused katab sellega kenasti ära.

Arusaadavalt pole selle integreeritud videokaardiga tänapäevaseid 3D mänge mängida võimalik aga kui piirduda natuke varasemate 3D mängudega, näiteks 2013 aasta Tomb Rider või Bioschock Infinite vms, siis keskmistel või madalatel sätetel saab taolised mängud mängitud küll.

Protsessor

HP EliteBook Folio 1040 G3 kasutab ultrabookile iseloomulikult ainult U-tähisega (ultra low voltage) protsessoreid. Sülearvuti põlvkonna vahetusega vahetus ka protsessor, viienda põlvkonna Intel Core i protsessorite asemel on kasutusel kuuenda põlvkonna (Skylake) Intel Core i protsessorid.

Valikus on ainult parimad i5 ja i7 protsessorid, mis on kahetuumalised ja pakuvad piisavalt jõudlust kontori- ja multimeediarakenduste jaoks. Mõlemal protsessoril on olemas ka Turbo Boost tehnoloogia, mis protsessori taktsagedust vajadusel ülespoole buustib aga energia säästmiseks võib see funktsionaalsus olla vaikimisi välja lülitatud. Selle saad soovi korral aktiveerida BIOS menüüst.

Kui võrrelda viienda ja kuuenda põlvkonna protsessoreid, siis loomulikult on värskemad protsessorid natuke suurema jõudlusega ja voolusäästlikumad kui eelmise põlvkonna omad. Kui jõudluse vahe protsentidesse panna, siis on see ca 10-15 protsendiline vahe uuema kasuks.

Mälu

Mälude osas tuleb taas esile oluline erinevus eelmise põlvkonna HP EliteBook Folio 1040 G2 ja täna vaatluse all oleva HP EliteBook Folio 1040 G3 vahel. Kui varasemalt oli võimalik mälu ise upgrade’ida (1 vaba mälupesa lisaks joodetud mälule), siis nüüd see enam paraku võimalik pole kuna ainuke mälu on joodetud otse emaplaadile. See on tendents kuhu suunas ultrabookid paraku liiguvad, et oleks taas võimalik mõni gramm kaalult kokku hoida. Ja vägisi jääb mulje, et arvutitootjad teevad kõik selleks, et kliendid ostaks teatud ajahetkel ikka uue arvuti, mitte ei hakkaks seda ise upgrade’ima 😊

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad HP EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookid kiirete kahepoolsete 8GB DDR4 operatiivmäludega. 8GB on ultrabookile ja selle sihtgrupile igati piisav.

Aegajalt liigub ka 16GB operatiivmäluga mudeleid ja see ongi ühtlasi maksimaalne maht, mida HP sellele ultrabookile üldse pakub.

SSD

Kõik HP EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookid on varustatud kiirete SSD ketastega. Kuna tegemist on väga õhukese ultrabookiga, siis ei leia selle seest 2,5 tollist SSD ketas vaid vastu vaatab M.2 SSD ketas.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad vähekasutatud HP EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookid SSD ketastega vahemikus 256GB kuni 512GB, millest igapäevaseks kasutuseks on enam kui küll. Kuna SSD kettad lähevad aasta aastalt soodsamaks, siis igal järgneval põlvkonnal on vaikimisi suuremad kettad kasutusel kui eelmisel põlvkonnal. Mäletatavasti oli HP EliteBook Folio 1040 G2 ultrabookis kettad vahemikus 128GB kuni 256GB.

Aga nagu iga teise meil müüdava sülearvuti puhul, saab meie tehnik lisada sülearvutile just nii suure mahutavusega uue ja garantiilise SSD ketta nagu soovid. Tuleb vaid oma soovist meile teada anda 😉

Liidesed ja lisad

Kui üldjoontes on HP EliteBook Folio 1040 G3 väga sarnane eelmise põlvkonna HP EliteBook Folio 1040 G2 mudeliga, siis liideste osas on näha mõningaid muudatusi.

Senine DisplayPort on asendunud täismõõdulise HDMI (1.4) liidesega, ära on kaotatud MicroSD kaardilugeja ja lisaks kahele USB 3.0 pordile on lisandunud USB-C port. Tegemist on küll tavapärase USB-C pordiga, mis tähendab, et tegemist pole paraku Thunderpolt 3 pordiga. USB-C pordi üle on loomulikult hea meel aga väga hea meel oleks, kui tegemist oleks laiemate kasutusvõimalustega Thunderpolt 3 pordiga.

Kui nüüd vaadata liideste paigutusi, siis sülearvuti paremal küljel on SIM-kardi pesa (4G modemi olemasolul), USB-C port, USB 3.0 port, HDMI, dokkimise liides ja vooluadapteri pesa.

Vasakul küljel on Kensington luku pesa, USB 3.0 port, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja ID-kaardilugeja.

Sarnaselt eelmisele põlvkonnale on siin esi- ja tagakülg jäetud liidestest vabaks.

Üldises pildis on need muudatused lihtsalt tavapärased sammud ajaga kaasas käimiseks. Kas need muudatused on Sinu jaoks vastuvõetavad või mitte, oleneb juba Sinu vajadustest. Näiteks kui oled olnud aktiivne MicroSD kaardilugeja kasutaja (nt nutitelefonist või fotokast piltide arvutisse laadimine), siis loomulikult tekitab tuska, et nüüd on selleks vaja täiendavat adapterit. Samas nagu ma eelpool mainisin, käivad tootjad ajaga kaasas ja käesoleval ajal on võimalik seadmetest pildid suunata kontaktivabalt otse pilve ja vajadus selliste liideste järele on järjest vähenemas.

Nagu märkasid, on loetelust sarnaselt eelmisele põlvkonnale puudu ka VGA ja LAN liidesed. Need on võimalik saada läbi spetsiaalse adapteri, mis tuleb sisestada dokkimisliidesesse. Või siis alternatiivina on võimalik kasutada dokki, mis liideste valikut olulisel määral suurendab.

Lisaks eeltoodud liidestele on HP EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookil lisadena olemas WIFI (2,4GHz ja 5GHz), Bluetooth (4.2), NFC, klaviatuuri taustavalgustus, HD resolutsiooniga veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja olenevalt konfiguratsioonist 4G modem.

Nagu kombeks on saanud, siis kommenteerin mõne sõnaga ka klaviatuuri ja puuteplaati. Kui visuaalselt on HP EliteBook Folio 1040 G3 klaviatuur üks-ühele sarnane eelmise põlvkonna klaviatuurile, siis kasutuskogemus on varasema mudeliga võrreldes parem. Klahvid on mõnevõrra pikema käiguga ja parema tagasisidega, mis tähendab, et enam pole klaviatuur nii keskpärane kui varem. Vertikaalsed nooleklahvid on endiselt pisikesed ja vajavad harjumist. Klaviatuuri taustavalgustus on kaheastmeline ja see lülitub aku säästmise eesmärgil automaatselt välja kui Sa mõnda aega klaviatuuri ei kasuta. Ja klaviatuur on sarnaselt eelkäijale pritsmekindel.

Kuna HP EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookil PointStick ja puuteplaadi füüsilised nupud puuduvad, siis saab navigeerimiseks kasutada ainult puuteplaati. Selle siledal pinnal libisevad näpud väga hästi ja mitmikpuute žestid (kerimine, suumimine jne) toimivad murevabalt.

Sel ultrabookil on kaks kõlarit, mis asuvad klaviatuuri kohal oleva perforeeritud võre all ja suunavad heli arvutikasutaja poole. Heli jätab üldises pildis hea mulje aga kõrge helitugevuse puhul on heli natuke moonutatud. Ega pisikestest kõlaritest polegi võimalik väga head heli välja võluda ja ka bass on neil põhimõtteliselt olematu. Kui on soov näiteks filme või muusikat nautida, siis saab iga kell parema tulemuse väliste kõlarite või kvaliteetsete kõrvaklappidega. Aga see jutt kehtib praktiliselt kõigi sülearvutite kohta.

HP EliteBook Folio 1040 G3 upgrade’imine on väga lihtne. Hooldusluuke küll põhja all pole ja eemaldada tuleb kogu põhjakate ühes tükis, kuid see on hõlpsasti teostatav Torx T9 kruvikeeraja abil. Nagu mainisin, on operatiivmälu joodetud otse emaplaadile ja vabad pesad puuduvad, seega täiendavat operatiivmälu pole võimalik lisada. Küll on vabad käed 4G modemi, CMOS-aku ja M.2 SSD vahetamiseks. Ühtlasi saab ligi akule ja kahele ventilaatorile, kui tekib vajadus neid puhastada.

Kaal ja mõõtmed

Tavalise ekraaniga HP EliteBook Folio 1040 G3 ultrabookil on kõrgust kõigest 1,58 cm, mis on isegi pool millimeetrit õhem kui sama aastakäigu Lenovo X1 Carbon ultrabookil. Puutetundliku ekraaniga HP EliteBook Folio 1040 G3 kõrgus on 1,65 cm. Pikkus ja laius on sel ultrabookil 33,7 cm ja 23,45 cm.

Kaalu on HP EliteBook Folio 1040 G3 mudelil kõigest 1,5 kilogrammi jagu, mis teeb selle kaasaskandmise väga mugavaks ja jõukohaseks absoluutselt kõigile.

Kokkuvõtteks

Võrreldes eelmise põlvkonna HP EliteBook Folio 1040 G2 ultrabookiga pole HP EliteBook Folio 1040 G3 mudel mingeid disainialaseid uuendusi läbinud ja see on endiselt muljetavaldavalt elegantne ja stiilne.

Samas tehnilise poole pealt uuendusi jagub ja uuendused ei piirdu ainult järgmise põlvkonna protsessorite ja graafikakaardiga vaid ajakohastatud on ka liideseid. Senine DisplayPort on asendunud HDMI’iga, ära on kaotatud MicroSD kaardilugeja ja lisaks kahele USB 3.0 pordile on lisandunud USB-C port. Paraku pole küll USB-C potentsiaali täielikult ära kasutatud kuna tegemist on tavalise USB-C pordiga, mitte Thunderpolt 3 pordiga.

Paremaks on muutunud ekraanivalik, valikus pole enam madala resolutsiooniga HD+ ekraani ja lisandunud on WQHD resolutsiooniga ekraan. Täiustatud on ka klaviatuuri, mis ole enam keskpärane, vaid hea.

See ultrabook on ääretult vaikne. Madala koormuse korral on ventilaatorid välja lülitatud ja kui need koormuse tõusmisel tööle rakenduvad, siis on müra praktiliselt olematu, kõigest 32.6 dB(A). Seega on HP Elitebook Folio 1040 G3 väga hea valik kontorisse, koosolekuruumi või kooli konspekteerimiseks kuna sellega ei häiri ühtegi kõrvalviibijat.

Negatiivse poole pealt võib välja tuua asjaolu, et enam pole võimalik operatiivmälu upgrade’ida kuna see on joodetud otse emaplaadile. Seega see operatiivmälu hulk, mis ostmise hetkel ultrabookil olemas on, ongi lagi.

Võimekad protsessorid, kiire ja töökindel SSD ning kiire piisava mahuga operatiivmälu teeb sellest ultrabookist paljude arvutikasutajate lemmiku ja õigustatult. Hind uuena ostes on küll paraku väga kallis aga vähekasutatuna on hind väga soodne ja loomulikult on tootel olemas ka garantii.

HP Elitebook Folio 1040 G3 rivaalidena võib välja tuua Dell Latitude E7470, Lenovo ThinkPad T460s, Lenovo X1 Carbon Gen. 4 ja Apple MacBooki.

Mõnusat suve!

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt