Dell Precision 7510Erinevate brändide mobiilsetest tööjaamadest oleme viimastel aastatel juba omajagu juttu teinud ja täna on järjekord järgmise tööjaama käes, milleks täpsemalt on kauaoodatud Dell Precision 7510. Kauaoodatud seetõttu, et eelkäijale ja eelmise põlvkonna Dell Precision M4800 mudelile oodati pikisilmi järeltulijat, mis oleks üheltpoolt ajakohasema disainiga ja teiseltpoolt värskemate komponentidega.

Aga esmalt mõne sõnaga lähemalt Dell Precision mudeliseeriatest. Dell tööjaamad jagunevad pärast M-tähest loobumist 3000 mudeliseeriaks, 5000 mudeliseeriaks ja 7000 mudeliseeriaks. Kui 3000 mudeliseeriaga saavad tehtud lihtsamad graafikatööd ja ülesanded, 5000 mudeliseeriaga tõsisemad graafikatööd ja toimingud, siis täna vaatluse all olev 7000 mudeliseeria esindaja Dell Precision 7510 on Delli mobiilsete tööjaamade lipulaev, mis saab hakkama kõigega. See saab hakkama suurt graafilist- ja arvutusjõudlust vajavate programmidega igas töövaldkonnas.

Sellised võimsad „mänguasjad“ tekitavad minus alati elevust, täpselt nagu võimsad ja kiired autodki. Nendega tunnen end nagu väike laps, kes on mänguasjapoes endale kõige ägedama mänguasja välja valinud ja seda mitte kellegi teisega jagada ei taha 😊

Mina olen põnevusega valmis alustama, kas Sina oled valmis lugema?

Korpus

Nagu mainisin, läbis Dell Precision 7510 suure uuenduskuuri, mille tulemuseks on võrreldes eelkäijaga kergem ja õhem korpus ning kaasaegsem disain. Alles jäid eelmise põlvkonna mugavused ja funktsionaalsus, mida juba Dell Precision M4800 juures väga hinnati.

Kergem kaal ja õhem korpus saavutati eelkõige optilise seadme väljajätmisele ja kergemate materjalide (magneesium, süsinikkiud) kasutuselevõtule. Näiteks kui Dell Precision M4800 kaas oli metallist, siis Dell Precision 7510 puhul on see süsinikkiust.

Kasutatavate materjalide vahetumine ei ole samas negatiivselt mõjutanud ei sülearvuti koostekvaliteeti ega stabiilsust. See on endiselt ülitugev, miski ei allu väänetele ega painetele. Head koostekvaliteeti ja vastupidamist kinnitab ka vastavus militaarstandardile MIL-STD-810G.

Ekraan

Dell Precision 7510 on 15,6 tollise ekraaniga ja sellele viitab kusjuures ka number 5 mudelinimes. Seda tööjaama liigub suisa nelja erineva ekraaniga, et pilt sõna otseses kui kaudses mõttes hästi kirju oleks.

FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ja TN-paneeliga ekraan on valikus kõige tagasihoidlikemate näitajatega. Ekraani maksimaalseks heleduseks on 230 cd/m², mis sobib eelkõige siseruumides kasutamiseks. See katab ära sRGB värviruumist 99% ja 45% Adobe RGB värviruumist.

FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ja IPS-paneeliga ekraan, mille heledusnäitajaks on 264 cd/m². Antud ekraan katab ära 99% sRGB värviruumist ja 72% Adobe RGB värvituumist.

FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ja IPS-paneeliga puutetundlik ekraan, mis katab ära 99% sRGB värviruumist ja 72% Adobe RGB värvituumist.

UHD (3840×2160) resolutsiooniga ja IGZO-paneeliga ekraan. Selle ekraani heledusnäitaja on 270 cd/m², mis sarnaselt eeltoodud ekraanidega võiks õuetingimustes kasutamiseks natuke suurem olla aga kontrastsus on see-eest eeskujulik 1050:1. Värviruumi katvus on selle ekraani puhul ootuspärane, kattes ära 100% sRGB värviruumist ja 86% Adobe RGB värvituumist.

Esimene, teine ja neljas on mattekraan ja kolmas läikega nagu puutetundlike ekraanide puhul tihtilugu ikka.

Protsessor

Nagu arvata on, pole Dell Precision 7510 protsessorid malbed kiisud vaid jõulised tiigrid. Kasutusel on kuuenda (Skylake) põlvkonna Intel Core i või Intel Core Xeon protsessorid. Need neljatuumalised protsessorid teevad silmad ette tavapärastele kahetuumalistele protsessoritele ja nende eelis tuleb selgelt välja just ressursimahukate ja samaaegselt kasutatavate programmide jooksutamisel.

Olenevalt konkreetse tööjaama konfiguratsioonist on sülearvuti varustatud kas Core i5, Core i7 või Core Xeon E3 protsessoriga. Spetsifikatsioonide järgi on suisa 7 erineva taktsagedusega protsessorit Dell Precision 7510 puhul valikus olemas. Meil ülevaate kirjutamise hetkel on valikus Core i5 ja Core i7 protsessoritega mudelid aga välistada ei saa, et ka mõni Core Xeon E3 protsessoriga mudel ka valikusse mingil ajahetkel satub.

Core Xeon E3 protsessoriga tööjaamal oleks jumet eelkõige siis, kui tööjaamal oleks lisaks ka ECC operatiivmälud, mida Xeon protsessorid toetavad. ECC mäludel, mida kasutatakse ka serverites, on kõrge vigade vältimise määr ja sobivad kasutamiseks näiteks teaduse, inseneri ja finantsanalüüsi valdkondades. ECC mäludest kirjutan ka vastava peatüki all aga mainin seda siin seetõttu, et kui Sa spetsiifilisi ECC mälusid ei vaja, siis võid vabalt valida ka Core i7 protsessori, mis pakub samuti kõrgeid taktsagedusi nagu Core Xeon E3 protsessorid.

Ühtlasi infoks, et kõik need võimsad protsessorid on omakorda varustatud Turbo Boost tehnoloogiaga, mis protsessori taktsagedust vajadusel veelgi tõstavad.

Graafika

Ekraanidest me juba rääkisime, räägime nüüd ka integreeritud ja eraldiseisvatest graafikakaartidest, mis käsikäes pildi ekraanile toovad. Dell Precision 7510 graafikakaartide valik on üsna kirju – üheltpoolt on kasutusel integreeritud graafikakardid P580 ja P530, mis vähenõudlike tegevuste korral võtavad graafilise töö enda kanda ja aitavad seeläbi näiteks akutoitel töötades voolu säästa.

Aga niipea kui käivitad mõne 3D graafikaprogrammi (nt SolidWorks, AutoCAD jne) võtab ohjad enda kätte eraldiseisev graafikakaart. Ja neid on valikus suisa mitu:

1) NVIDIA Quadro M1000M, graafikamälu 2GB DDR5
2) AMD FirePro W5170M, graafikamälu 2GB DDR5
3) AMD Radeon R9 M375X, graafikamälu 4GB DDR5
4) NVIDIA Quadro M2000M, graafikamälu 4GB DDR5

Oi, need graafikakaardid teevad tuju heaks, eriti kaks viimast nimekirjas, sest nagu arvata võid, on 4GB kaardid eriti kompud 😊

Soovid vahepeal arvutimänge mängida? Aga palun, need graafikakaardid saavad oma võimetele vastavate mängudega kenasti hakkama. Siinkohal mängude teemal pikemalt ei peatuks aga soovi korral oled oodatud lugema postitust Mänguri arvutid pühapäevamängijale, kus pikemalt mänguri arvutitest ja mängimisest juttu.

Mälu

Dell Precision 7510 tööjaamal on kokku 4 operatiivmälu pesa, millest kahele saab ligi põhjakatte eemaldamisel ja kahele klaviatuuri eemaldamisel. Maksimaalselt on toetatud 64GB operatiivmälu, kas siis tavalised DDR4 või DDR4 ECC mälud. ECC mälud on veaparandusega mälud, mida kasutatakse eelkõige serverites ja tööjaamades, kus töökindlus omab väga suurt rolli.

ECC mälusid toetavad Xeon protsessorid, mida ülevaate kirjutamise hetkel meil valikus pole aga uut kaupa laekub meile iganädalaselt seega ei saa välistada, et ka mõni Xeon protsessori ja ECC mäludega tööjaam meie riiulile satub.

Ülevaate kirjutamise hetkel on müügis olevatel mudelitel kasutusel 16GB DDR4 operatiivmälud, mis on siis mitte-ECC versioonid.

SSD

Dell Precision 7510 toetab nii 2,5 tollist SSD ketas kui ka M.2 SSD ketast. Seega kasutada saab emba-kumba või suisa mõlemat, kui on soov suurema kettapinna järele. Ja kui keegi üldse suuremat kettapinda vajab, siis on see reeglina just tööjaama kasutaja, kelle spetsiifiliste rakenduste tööfailid on reeglina suuremad kui tööfailid, millega tavakasutaja igapäevaselt kokku puutub.

Põhimõtteliselt on võimalik kasutusele võtta 2TB 2,5 tolline SSD ketas ja 1TB M.2 SSD ketas, mis teeb kokku suisa 3TB kettapinda. Soovi korral on võimalik 2,5 tollise SSD asemel kasutada ka vanakooli 2,5 tollist kõvaketast (HDD) mahuga kuni 2TB. Selle tööjaama puhul kettapinnast küll puudust ei tule.

Ülevaate kirjutamise hetkel on müügis olevate tööjaamadel sees kiired ja töökindlad SSD kettad vahemikus 256GB-512GB, mida vajadusel saab suurema ketta vastu välja vahetada või lisada täiendav ketas.

Liidesed ja lisad

Nagu tööjaamadele kohane, on ka Dell Precision 7510 liideste valik igati arvestatav. Arvuliselt on küll liideseid numbriliselt vähem kui eelkäijal Dell Precision M4800 mudelil aga eks Dell on lihtsalt ajaga kaasas käinud ja sarnaselt optilisele seadmele mittevajaliku (nt VGA) ära kaotanud ehk teisisõnu liideste valik on moderniseeritud.

Paremal küljel on SD-kaardilugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kolm USB 3.0 porti ja Kensington luku pesa.

Vasakul küljel on HDMI, Mini DisplayPort, USB 3.0 port ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib olemas olla ka USB-C (Thunderpolt) ja ID-kaardilugeja.

Tagaküljelt leiab Gigabit LAN ja vooluadapteri pesa.

Nagu eeltoodust on näha, on kõik vajalik tegelikult olemas ja positiivse poole pealt võib esile tuua suisa nelja USB 3.0 pordi olemasolu. Pisikese tõrvatilgana meepotis on USB-C, sõrmejäljelugeja ja ID-kaardilugeja puudumine standardvarustuses vaid tööjaama uuena ostes tuleb need lisad juurde tellida. Seetõttu olenevalt konkreetsest vähekasutatud tööjaamast, mis meie tootevalikusse jõuab, võib sellel üks või teine lisa olemas olla aga selle info leiad juba tootelehelt. Samas kui tuletame meelde Dell Precision 5510 ülevaadet, siis sellel mudelil polnud ID-kaardilugejat üldse valikus.

Kui USB-C (Thunderpolt 3) on tööjaamal olemas, siis see annab laiad kasutusvõimalused. Selle vahendusel on võimalik edastada heli, videopilti, voolu ja infot. Andmeid suudab Thunderbolt edastada suisa kiirusega kuni 40Gbit/s. See liides võimaldab soovi korral ühendada ka kaks välist 4K resolutsiooniga ekraani.

Kuna igal mudelil USB-C (Thunderpolt 3) porti pole, siis vanakoolilikult on põhja all olemas ka eelmistelt mudelitelt tuttav dokkimisliides, mis võimaldab samuti mitme välise monitori lisamist ja täiendavate liideste kasutamist. Dokkimisliides ühildub eelkäijate dokkidega, seega pole tarvidust uut dokki soetada kui see varasemast olemas on.

Lisadena on esindatud kvaliteetne kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth (4.1) ja keskmise kvaliteedi ning müratasemega HD (720p) resolutsiooniga veebikaamera. Olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib tööjaamal olemas olla ka 4G modem aga isegi selle puudumisel on modemi lisamine ääretult lihtne kuna vajalikud kaablid on eelinstalleeritud. Tuleb vaid esimese sammuna aku eemaldada (vabastades riivi) ja teise sammuna paar kruvi eemaldada põhjakatte vabastamiseks/eemaldamiseks ja pesa modemi lisamiseks ongi koheselt näha.

Üldse on upgrade’imine ja hooldus selle tööjaama puhul väga lihtne kuna põhjakatte eemaldamine annab lisaks eeltoodule ligipääsu 2,5 tollisele SSD kettale, M.2 pesale, CMOS akule ja kahele (neljast) operatiivmälu pesale. Ülejäänud kaks mälupesa asuvad klaviatuuri alla ja nendeni ligipääsemiseks tuleb 5-10 minutit nokitseda.

Dell Latitude ja Precision klaviatuurid on Lenovo ThinkPad paljukiidetud klaviatuuride kõrval olnud samuti väga hea taseme ja mainega. Dell Precision 7510 tööjaama klaviatuur on praktiliselt sama, mis Dell Latitude E7450 mudelil, lihtsalt juures on parempoolne numbriklahvistik. Klahvidel on täpselt paras klahvikäik, need annavad hea tagasiside ja on suhteliselt vaiksed. Klaviatuuril on olemas ka kaheastmeline taustavalgustus, mis võimaldab pimedas mugavalt tööd teha.

Ka puuteplaat on identne Dell Latitude E7450 mudeli puuteplaadiga. See on täpne, seda on mugav kasutada ja see võtab mitmikpuute žestid vastu kiirelt ja täpselt. Puuteplaadi allosas on füüsilised nupud ja füüsilised nupud on olemas ka puuteplaadi ja klaviatuuri vahelisel alal, mis on mõeldud kasutamiseks koos TrackPoint’iga.

Kaal ja mõõtmed

Dell Precision 7510 kaal on ca 300 grammi väiksem kui tema eelkäijal aga siiski on tegemist tööjaamaliku kaaluga, täpsemalt 2,7 kilogrammi. Äriklassi sülearvuti kohta võib tunduda paljuvõitu aga tööjaama kohta täitsa okei number. See number on saavutatud tänu optilise seadme eemaldamisele varustusest ja kergemate materjalide kasutuselevõtmisega. Ka lähimad konkurendid on samas kaaluklassis, näiteks Lenovo ThinkPad P50 ja HP ZBook 15 G3 kaaluvad mõlemad 2,6 kilogrammi.

Üldiselt mobiilseid tööjaamasid igapäevaselt kaasas ei kanta aga seda tehes oleks ilmselt hea teada ka toiteadapteri (180W) kaalu, milleks on 778 grammi. Päris raske eks! Mõne tunni saab küll akutoitel hakkama aga suure energiatarbega võimsad protsessorid, eraldiseisvad graafikakaardid ja hea pildiga ekraanid teevad oma töö ja adapter peaks ikka käepärast olema.

Tööjaama mõõtmed on 37,8 x 26,1 x 27,7-33 cm. Kõrguse tõin välja vahemikuna kuna eest vaadates on tööjaam kitsam kui tagant vaadates.

Kokkuvõtteks

Dell Precision 7510 on Dell Precision M4800 otsene järeltulija, mis samuti väga hinnatud tööjaam oli/on. Kusjuures seda on võimalik veel eeltoodud lingilt soetada. Dell Precision M4800 on välimuselt küll rohmakam kuna uuem mudel läbis totaalse uuenduskuuri aga olenemata rohmakamast välimusest on sisu neil vinge. Ja hind ka loomulikult kuna tegemist ikkagi põlvkond varasema mudeliga.

Kui Sind paelub Dell Precision 7510, siis tööjaamana on see hea valik. Dell teab kuidas head tööjaama valmistada, seda nii visuaalse kui sisulise poole pealt. Dell on Precision seeria puhul lähtunud seni põhimõttest, et milleks lõhkuda asja, mis toimib ja seetõttu on Dell Precision 7510 esimene suurema konstruktsioonimuudatuse läbinud tööjaam viimase 5 aasta jooksul. Enne Dell Precision 7510 turuletulekut oli 5 aastat disaini poole pealt nö seisak.

Ja uues põlvkonnas tehtud muudatused on ainult paremuse suunas, sest kes ei sooviks kergemat, õhemat ja kaasaegsema disainiga tööjaama.

Sisult on Dell Precision 7510 mõistagi väga ülbe – tipptasemel protsessorid, võimsad graafikakaardid, heldelt jagatud operatiivmälu, kiire SSD ja head ekraanid annavad kokku kombinatsiooni kui mitte parimast, siis vähemalt parimate seas olevast tööjaamast.

Dell Precision 7510 tööjaamadele on väljastatud ISV sertifikaat, mis tähendab seda, et need tööjaamad on läbinud keerukad testid ja kõik professionaalsed rakendused nagu Solidworks, AutoCad, Autodesk jne, ühilduvad tööjaamaga laitmatult ning suudavad tööjaama riistvara kasutada täies ulatuses.

Kokkuvõtvalt, kui Sul on tööjaamale väga kõrged nõudmised, siis on nimekiri üsna lühike ja üheks mudeliks nimekirjas ongi vaatluse all olev Dell Precision 7510.

Selles lühikeses nimekirjas on veel Lenovo ThinkPad P50 ja HP ZBook 15 G3, mida võid alternatiivina kaaluda, kui Dell Precision 7510 Sinu maitse pole. Lenovo ThinkPad P50 ülevaateni pole veel jõudnud aga HP ZBook 15 G3 ülevaade on leitav siit.

Dell Precision 7510 sülearvutid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt