HP Zbook Studio G3Tänasesse ülevaatesse valisin välja ühe väga huvitava sülearvuti HP-lt, mis kannab nime HP ZBook Studio G3. Kui oled varasemaid ülevaateid lugenud, siis tõenäoliselt juba tead, et HP Zbook mudeliseerias on võimekate protsessorite ja eraldiseisvate graafikakaartidega tööjaamad. Tööjaamad, mis on mõeldud professionaalsetele ärikasutajatele aga miks mitte ka kodukasutajatele, kes tavapärasest äriklassi sülearvutist võimsamat kaaslast vajab.

HP kombib mitmete oma Zbook mudelitega tööjaamade ja ultrabookide vahelisi piire ning HP Zbook Studio G3 on ilmselgelt üks nendest mudelitest, mis on tööjaamale iseloomulikult võimas ja ultrabookile iseloomulikult õhuke.

HP Zbook Studio G3 mudelinimes olev G3 viitab justkui kolmandale põlvkonnale/generatsioonile aga tegelikkuses on see täiesti uus mudel, millele esimest ja teist generatsiooni ei eelnenud. Kui mõnda mudelit HP tootevalikust selle vaatluse all oleva sülearvuti eelkäijaks üldse määratleda, siis sobib selleks tõenäoliselt kõige paremini HP Omen Pro 15.

Oma olemuselt paigutub HP Zbook Studio G3 mudel HP Zbook 15 G3 ja HP Zbook 15u G3 tööjaamade vahele kuna korpus on sarnaselt HP Zbook 15u G3 mudelile õhuke ja sisu on sarnaselt HP Zbook 15 G3 mudelile võimas. HP Zbook 15 G3 ja HP Zbook 15u G3 tööjaamadest olen ülevaate kirjutanud ja seda saad soovi korral lugeda siit.

Korpus

HP Zbook Studio G3 on disainilt väga sarnane teiste Zbook mudeliseeria tööjaamadega. Tegemist on õhukese seadmega kuna kõrgust on kõigest 18 millimeetrit, mis on tööjaama mõistes ikka väga õhuke. Ja tänu ümaratele servadele näeb sülearvuti välja veelgi õhem kui see tegelikkuses on.

Kuna antud sülearvuti on valmistatud magneesium-alumiiniumsulamist, siis on see väga stabiilne ja tugev. See kehtib nii korpuse enda kui kaane kohta. HP Zbook Studio G3 kaas ei allu testimisel ei väänetele ega rõhu avaldamisele, pildis mingeid moonutusi esile kutsuda ei õnnestu. Kahtlemata on tegemist väga vastupidava tööjaamaga, mille suurepärast koostekvaliteeti iseloomustab ka MIL-STD-810 sertifikaat.

Korpuse visuaalse poole pealt võib esile tuua veel põhipinna ja puuteplaadi ümber oleva stiilse poleeritud serva/ääre, mis ülejäänud matt-mustast pinnast selgelt eristub.

HP insenerid on tõsist vaeva näinud, et tööjaam oleks maksimaalselt õhuke, kerge ja stiilne, samas säilitades võimsuse, millest pikemalt kirjutan juba järgmistes peatükkides.

Ekraan

HP Zbook Studio G3 on varustatud 15,6 tollise ekraaniga ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist on kasutusel üks neljast ekraanist:

1) FullHD (1920×1080) IPS-paneeliga mattekraan, mille kontrastsus on 600:1 ja heledusnäitaja 300 cd/m².
2) FullHD (1920×1080) puutetundlik läikega IPS-paneeliga ekraan, mille kontrastsus on 600:1 ja heledusnäitaja 300 cd/m².
3) UHD (3840×2160) IPS-paneeliga mattekraan, mille kontrastsus on 400:1 ja heledusnäitaja 300 cd/m².
4) UHD (3840×2160) IPS-paneeliga DreamColor mattekraan, mis pakub eriti täiuslikke värve ja head värviruumi katvust. Selle kontrastsus on 1000:1 ja heledusnäitaja 340 cd/m².

Kõik need ekraanid on IPS-paneeliga, millest tulenevalt on vaatenurgad ja pildikvaliteet kõigil suurepärane. Heledusnäitaja on samuti kõikidel ekraanidel hea (300 cd/m² ja ülespoole) ja nendega kannatab ka väljas päevavalguses toimetada.

HP paraku oma spetsifikatsioonides ei too lisaks eeltoodud infole välja ekraani sRGB ja AdobeRGB värviruumi katvust, mistõttu neid andmeid ei saa numbriliselt seekord paraku välja tuua.

Protsessor

HP Zbook Studio G3 erilisus tuleb hästi välja protsessoreid vaadates. Kui reeglina kasutatakse õhukestes tööjaamades kahetuumalisi U-tähisega voolusäästlikke protsessoreid, siis HP Zbook Studio G3 südameks on neljatuumaline protsessor. Olenevalt konkreetse tööjaama konfiguratsioonist on kasutusel üks neljast protsessorist:

1) Intel Core i7-6700HQ ( 2.6Ghz ja Turbo Boost kuni 3.5Ghz )
2) Intel Core i7-6820HQ ( 2.7Ghz ja Turbo Boost kuni 3.6Ghz )
3) Intel Xeon E3-1505M v5 ( 2.8Ghz ja Turbo Boost kuni 3.7Ghz )
4) Intel Xeon E3-1545M v5 ( 2.9Ghz ja Turbo Boost kuni 3.8Ghz )

Nende protsessorite ühiseks nimetajaks on võimsus, need saavad kerge vaevaga hakkama kõikide ressursimahukate toimingutega. Ja kui king hakkab pigistama, siis Turbo Boost tehnoloogia tõstab protsessori taktsagedust veelgi.

Jõudluse osas need protsessorid väga suurel määral üksteisest ei erine, ainuke põhjus Xeon protsessori eelistamiseks oleks ECC operatiivmälude kasutamine kuna Core i7 neid ei toeta. Samas vähekasutatuna satub Xeon protsessori ja ECC mälude kooslust üsna harva meie lettidele (aga on ette tulnud) kuna ka uuest peast on see kooslus oluliselt kallim (enam kui pooltuhat eurot) ja väga vähesed ärikasutajad seda kallimat kooslust vajavad. ECC operatiivmälusid kasutatakse teadupärast enamasti serverites kuna neil on kõrge vigade vältimise määr, samuti teaduse, inseneri ja finantsanalüüsi valdkondades.

Üldiselt kiputakse nii uuena kui vähekasutatuna eelistama Core i7 protsessorit koos tavaliste operatiivmäludega kuna jõudlus on praktiliselt sama aga hinnaklass oluliselt soodsam.

Graafika

Kui HP Zbook mudeliseerias võtab graafikakaartide valik reeglina silmad kirjuks, siis HP Zbook Studio G3 on siin erandiks ja valikus on ainult üks graafikakaart. Selleks on Nvidia Quadro M1000M, millel on 2GB videomälu.

Lisaks eraldiseisvale graafikakaardile on antud mudelil olemas ka Inteli integreeritud graafikakaart, mis väiksema koormuse puhul Nvidia Quadro M1000M asemel sisse lülitatakse. Core i7 protsessoriga mudeli puhul on selleks graafikakaardiks Inteli HD530 ja Xeon protsessoriga mudeli puhul Inteli P530. Ümberlülitus toimub automaatselt ja selle eest kannab hoolt optimeerimistehnoloogia Optimus. Näiteks lihtsamat kontoritööd tehes on aktiivne Intel HD530 ja CAD/3D rakenduste jooksutamisel Nvidia Quadro M1000M.

Nvidia Quadro M1000M sobib üheltpoolt hästi töötegemiseks aga teiseltpoolt ka vaba aja viitmiseks. Ja vaba aja all pean hetkel silmas arvutimängude mängimist, millega HP Zbook Studio G3 väga hästi hakkama saab. Nvidia Quadro M1000M graafikakaart pole küll mängimiseks disainitud nagu sarnaste näitajatega Nvidia GeForce GTX 950M graafikakaart, kuid sellega saab edukalt mänge mängida küll. Iseasi kas just kõiki ja kõige uuemaid mänge kuna 2GB videomälust kõikide mängude jaoks ei pruugi piisata aga seda näed juba konkreetsete mängude spetsifikatsioonidest, et mis nõuded täpsemalt riistvarale on.

Taustainfona mainin ära, et Nvidia Quadro graafikakaart erineb laiatarbe Nvidia GeForce graafikakaartidest eelkõige modifitseeritud BIOS’i ja stabiilsuse tagamiseks mõeldud spetsiaalsete draiverite poolest. See tähendab teisisõnu seda, et Nvidia Quadro graafikakaart on professionaalseks kasutamiseks mõeldud ja selle eelised tulevadki välja just profikasutusel.

Mälu

HP Zbook Studio G3 mobiilses tööjaamas on kokku kaks operatiivmälu pesa ja maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks 32GB.

Ülevaate kirjutamise hetkel on müügil olevates tööjaamades sees kiired ja madala latentsusega kahepoolsed DDR4 operatiivmälud mahuga 16GB. Igati piisav, kas pole?

Kui aga soovid operatiivmälu upgrade’ida ja seda iseseisvalt teha, siis tasub teada, et mõlemad mälupesad on ligipääsetavad põhjakatte eemaldamisel ning maksimaalne 32GB mälumaht on saavutatav kahe 16GB mäluga.

Olgugi, et ülevaate kirjutamise hetkel ühtegi Intel Xeon protsessoriga HP Zbook Studio G3 tööjaama valikus pole, siis mainin siingi ära, et Xeon protsessoriga mudelid toetavad muuhulgas ECC mälusid nagu protsessorite peatükis välja tõin.

SSD

Otse loomulikult on kõik HP Zbook Studio G3 mudelid varustatud kiirete ja vastupidavate SSD ketastega. Teisiti poleks tänapäeval enam mõeldav 😊 Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad HP Zbook Studio G3 tööjaamad 512GB SSD ketastega. Kuna tooted on pidevas liikumises, siis ülevaate lugemise hetkel võib olla ka mõne teise konfiguratsiooniga (nt 256GB või 1TB) mudeleid müügil.

Oluline on teada, et soovi korral saad alati olemasoleva SSD ketta vahetada välja uue ja suurema vastu või võtta kasutusele üldse täiendav M.2 pessa minev SSD ketas kuna vastav pesa on põhjakatte all ootevalmis.

Liidesed ja lisad

Liideste ja lisade osas on HP ZBook Studio G3 väga sarnane HP ZBook G3 tööjaamaga. Ainukeseks erinevuseks on VGA ja ID-kaardi lugeja puudumine.

Vasakul küljel on Kensington luku pesa, Gigabit LAN, kaks USB 3.0 porti (üks pidevalt voolu all) ja SD-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, veel üks USB 3.0 port, HDMI (1.4), kaks Thunderpolt 3 porti ja vooluadapteri pesa. Esi- ja tagakülg on liidestest vabaks jäetud.

VGA pordi puudumine tänasel päeval kurvaks ei tee, vastupidi, ongi aeg ajaga kaasas käia ja ruumi teha uutele tehnoloogiatele 😊 Ma nüüd ei teagi, kui suurt puudust tunnevad teised arvutikasutajad ID-kaardilugejast aga ma ei suuda meenutada, millal viimati ID-kaardilugejat kasutasin. Kasutan aktiivselt Smart-ID’d ja nendes keskkondades, kus Smart-ID puudub, kasutan Mobiil-ID’d, seega sülearvuti küljes olev ID-kaardilugeja minul juba ammu kasutust ei leia. Kui mingil ajahetkel sülearvuti välja vahetan, siis kindlasti ei sea ma enam eelduseks ID-kaardilugeja olemasolu.

Kahtlemata valmistab suurt rõõmu kahe Thunderpolt 3 pordi olemasolu, millega saab edastada nii videopilti, heli, voolu kui andmeid. Ja seda viimast suisa kiirusega kuni 40Gbit/s. Ja kuna sellel tööjaamal nö vanakooli dokkimisliidest pole, siis käib ka dokkimine sellesama Thunderpolt 3 pordi kaudu. Doki vahendusel saad juurde neli USB 3.0 porti, Gigabit LAN pesa, ühe Thunderpolt 3 pordi, kaks täismõõdus DisplayPorti ja mikrofoni/kõrvaklappide pesa. Ja tagatippu laeb see dokk Thunderpolt 3 kaudu ka sülearvutit ennast. Seega väga kihvt ja tulevikukindel mobiilne tööjaam!

HP ZBook Studio G3 mudelil on olemas veel kahesageduslik (2,4 GHz ja 5 GHz) WiFi, Bluetooth (4.2) ja HD veebikaamera.

Täiesti puudu on sellel mudelil 4G modem ja seda pole võimalik ka lisada, seega ainuke võimalus teel olles mobiilset internetti kasutada on läbi USB modemi või telefoni hotspoti näol.

Turvalisuse tagamiseks on HP ZBook Studio G3 mobiilne tööjaam varustatud sõrmejäljelugejaga, võimalik on lukustada BIOS’is üksikuid porte ja krüpteerida SSD ketas ning panna parooli alla nii BIOS kui SSD ketas.

HP ZBook Studio G3 hooldamiseks ja upgrade’imiseks tuleb kasutada kruvikeeraja (Torx T9) abi, et saaks eemaldada kogu põhjakatte. Seejärel saab juba ligi kõikidele olulisematele komponentidele. Upgrade’ida saab operatiivmälu nagu eespool mainisin, kaks mälupesa on põhjakatte eemaldamisel kenasti näha. Näha on ka M.2 pesa, kuhu saab soovi korral lisada täiendava SSD ketta. Ligi saab ühtlasi akule, mis on omakorda kruvidega kinnitatud.

HP ZBook Studio G3 mudeli klaviatuur erineb HP ZBook 15 G3 ja HP ZBook 15u G3 mudelitest eelkõige selle poolest, et sellel pole paremas ääres eraldi numbrite klahvistikku ega ka Pointstick’i. Klahvide paigutus on samuti tavapärasest erinev kuna paremas ääres on täiendav veerg erinevaid klahve. Vertikaalsed nooleklahvid on endiselt HP Zbookile iseloomulikult väiksemad, mis võib osadele arvutikasutajatele esmalt harjumatu tunduda. Aga nendega pisikesed puudused ka lõpevad, trükkimiskogemus on sellel pritsmekindlal klaviatuuril muljetavaldav ega erine eriti HP ZBook 15 G3 ja HP ZBook 15u G3 mudelitest. Klahvide käik on 1,5 millimeetrit ja klahvidelt saadav tagasiside hea. Klaviatuur on muuseas kaheastmelise taustavalgustusega, mis lülitatakse vaikimis automaatselt välja, kui viimasest klahvivajutusest on möödas 5 sekundit. Seda aega on võimalik muuta või jäädavalt sisse lülitada BIOS’is.

Kuna pointstick’i antud tööjaamal pole, siis saab hiire kursorit liigutada ainult puuteplaadil. Puuteplaadi suurus on 11,5 x 8 cm ja see reageerib kogu pinna ulatuses täpselt/hästi. Ka mitmikpuute žestid ja integreeritud nupud puuteplaadi allääres toimivad murevabalt. Alternatiivina saab kasutada USB hiirt, mille ühendamisel saab automaatselt puutelaadi välja lülitada.

Kaal ja mõõtmed

HP ZBook Studio G3 kaalub 2 kilogrammi, mis on väga hea näitaja sellise võimsa neljatuumalise protsessori ja eraldiseisva graafikakaardiga tööjaama kohta.

Pikkust on sel mudelil 378 mm, laiust/sügavust 255 mm ja kõrgust kõigest 18 mm.

Igati eeskujulikud näitajad võimsa tööjaama kohta!

Kokkuvõtteks

HP ZBook Studio G3 on fenomenaalne mobiilne tööjaam, mis oma suure jõudluse ja õhukese stiilse disaini juures sobib ideaalselt kõikidele arvutikasutajatele, kes peavad palju liikvel olema ning vajavad sealjuures võimalikult kerget ja võimast töövahendit.

ID-kaardilugeja ja 4G modemi puudumine, mis miinustena välja sai toodud, pole tõenäoliselt suur puudus kõigi jaoks. Arvestades nutitelefonide võimekust ja võimalusi, et oska mina küll kummastki puudust tunda aga kui nende puudumine on Sinu jaoks dealbraker, siis soovitan vaadata konkurentide poole, mille postituse lõpus välja toon.

Seevastu plusse jagub kamaluga – disain, mõõtmed, kaal, kvaliteetsed FullHD ja 4K ekraanid, võimsad protsessorid, kiire ja madala latentsusega operatiivmälud, kiired ja töökindlad SSD kettad, võimekas graafikakaart, tulevikukindlad Thunderpolt 3 pordid koos teiste vajalike liidestega jne.

Võib öelda, et selles mobiilses tööjaamas on olemas kõik, mida ühelt tööjaamalt tahta oskaks. Kui oled mobiilse tööjaama otsingul, siis tasub seda mudelit kindlasti lähemalt vaadata ja kaaluda.

HP ZBook Studio G3 kõige suurema rivaalina tooks välja Dell Precision 5510, mis on näitajate poolest kõige sarnasem. Lenovolt üks-ühele konkurenti justkui polegi kuna õhukesed Lenovo ThinkPad P50s mudelid kasutavad lahjemaid U-tähisega protsessoreid ja Lenovo ThinkPad P50 mudelid on juba paksemad ja raskemad aga kaudselt on konkurendid mõlemad. Täpselt sama lugu on HP enda tootevalikus HP Zbook 15 G3 ja HP Zbook 15u G3 tööjaamadega, mida võid samuti lähemalt uurida, kui HP ZBook Studio G3 mudel Sulle mingil põhjusel meelepärane pole.

Vaata ka HP ZBook Studio G3 sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt