Lenovo Thinkpad L560Tänases ülevaates võtame ette mudeliseeria, millest varem juttu pole teinud. Selleks on Lenovo ThinkPad L-mudeliseeria, mis on tegelikult turul juba aastast 2010.

L-mudeliseeriasse kuuluvad äriklassi alumise otsa (nö entry level) sülearvutid, mis on loodud väike ja keskmise suurusega ettevõtete vajadusi silmas pidades. L-mudeliseeria sisaldab kõiki äriklassile iseloomulikke hüvesid nagu mattekraan, dokkimisvõimalus, DisplayPort jne. See mudeliseeria jääb põhimõtteliselt T-mudeliseeria ja E-mudeliseeria vahele, millest esimesse kuuluvad siis Lenovo äriklassi põhitegijad ja teise kodukasutajatele mõeldud laiatarbe sülearvutid ehk siis nö odavklass.

Samas tekib küsimus, kas on üldse mõtet maksta suuremaid summasid äriklassi lipulaevade eest, kui kõik vajalik on ka soodsamas mudeliseerias juba olemas? Ülevaates vaatamegi, kas L-mudeliseeria sülearvutite koostekvaliteet, pildikvaliteet ja liideste valik suudavad sammu pidada kallimate ThinkPad’idega või mitte.

Ja nagu tavaks on saanud, võtan vaatluse alla korraga mitme põlvkonna sülearvutid kuna vahed põlvkondade vahel pole reeglina teab mis suured. Ka väliselt identsed Lenovo L560 ja Lenovo L570 pole selles mõttes erandid. Tugevdatud plastikust ja kergelt karestatud pinnaga korpus on tüüpilise ThinkPad’iliku stiiliga ja see on minu silmis ainult positiivne kuna ThinkPad’id on mulle väga südamelähedased. Pilku püüab kaane vasakus ülanurgas olev „Thinkpad“ kiri, mille i-täht on ühtlasi LED olekutuli. Väga kihvt lahendus Lenovo poolt!

Lisan veel taustainfo mõttes järgmist, et enne Lenovo L560 mudeli müügile tulekut tegi Lenovo selles mudeliseerias väikese pausi, jättes vahele Lenovo L550 mudeli. Nimelt oli viimaseks mudeliks kaks aastat varem müügile tulnud Lenovo ThinkPad L540, millest mõne üksiku eksemplari leiab postituse kirjutamise hetkel ka meie tootevalikust väga hea hinnaga.

Ekraan

Lenovo L560 ja Lenovo L570 on 15,6 tollise mattekraaniga ja valikus on nii HD (1366×768) kui ka FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraanid. Esimene neist on TN-paneeliga ja teine IPS-paneeliga, mis pakub esimesest paremat vaatenurka.

Ekraanid on küll hea kontrastsusega aga paraku üsna tagasihoidliku heledusega. Seega päikesepaistelise ilmaga välitingimustes neid sülearvuteid väga mugav kasutada pole ja otsida tuleks mõni varjulisem koht. Matt pind ja hea kontrastsus seda kehvemapoolset heledust küll kompenseerivad aga sellest paraku ei piisa.

Mõlema sülearvuti kaant koos ekraaniga on võimalik avada natuke üle 180 kraadi, mis on väga suur avamisnurk. See tähendab, et sülearvuti on võimalik lauale täiesti tasapinnaliselt maha laotada. Kaan paraku sama tugev ei paista olevat kui äriklassi kõrgemas otsas olevatel sülearvutitel kuna seda on võimalik vähest jõudu rakendades painutada ning kaane pealmisele osale rõhku avaldades esineb pildis väheseid moonutusi. Seega siin väike koostekvaliteedi vahe võrreldes ThinkPad lipulaevadega on tunda aga siiski on tegemist kõvasti parema koostekvaliteediga kui odavklassi sülearvutites. Metallhinged seevastu on väga kvaliteetsed ja hoiavad ekraani kindlalt paigal ja see on juba olulisem näitaja kuna igapäevaselt keegi kaant ei painuta ega sellele survet ei avalda aga hingi kasutame aktiivselt kogu aeg ja need peavad olema väga head. Ja seda need ka on!

Graafika

Lenovo L560 ja on Lenovo L570 kasutavad integreeritud graafikakaarte, mis on mõeldud kontori- ja multimeediarakenduste tarbeks. Integreeritud graafikakaartidel puudub oma mälu, mis tähendab seda, et nad võtavad ampsu arvuti operatiivmälust. Tänapäevaseid 3D mänge nendega mängida ei saa, kui siis mööndustega mõningaid vanemaid mänge aga seda ei saa otseselt mängimiseks nimetada kuna sealt erilist mänguelamust kahjuks ei saa.

Küll on mõlemad graafikakaardid suutelised maha mängima nii H.264 kui H.265 vormingus videosid, mis tavakasutaja jaoks on juba olulisem.

Lenovo L560 puhul on integreeritud graafikakaardiks Inteli HD520 ja Lenovo L570 puhul HD620. Eraldiseisvaid graafikakaarte Lenovo nendele sülearvutitele üldse ei paku, seega need graafilistele disaineritele, arhitektidele jne, ei sobi.

Protsessor

Lenovo L560 ja on Lenovo L570  kasutavad samu protsessoreid nagu Lenovo äriklassi ülemine ots st kasutusel on ainult parimad  Intel Core i protsessorid. Valikus on nii i3, i5 kui i7 protsessor, seega leiab sobiva jõudlusega protsessori endale igaüks.

Lenovo L560 on varustatud Inteli kuuenda põlvkonna protsessoriga (koodnimega Skylake) ja Lenovo L570 seitsmenda põlvkonna (koodnimega Kabylake) protsessoriga ning mõlemad on märgistud U-tähisega (Ultra Low Voltage).

Mõlemad on kahetuumalised ja voolusäästlikud protsessorid, mida vahetada pole võimalik kuna need on joodetud otse emaplaadile.

i5 ja i7 protsessorite eeliseks i3 ees on võime ennast lühiajaliselt üle kiirendada kui mõni programm arvutilt rohkem ressurssi nõuab.

Mälu

Operatiivmälu hulk oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga postituse kirjutamise hetkel on kõik Lenovo L560  ja Lenovo L570 mudelid müügil operatiivmäluga vahemikus 8-16GB. Üldiselt on tavakasutuseks 8GB enam kui küll aga suurema mälumahu soovi korral tasub võtta arvesse seda, et maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on Lenovo L560 mudelil 16GB ja Lenovo L560 mudelil 32GB.

Mälu lisamine on iseenesest väga lihtne, kruvikeeraja abil tuleb eemaldada põhja all olev kate, mis kinnitub kolme kruviga ja saabki kahele mälupesale ligi.

SSD

Kõik Lenovo L560 ja Lenovo L570 sülearvutid on meil eranditult müügis kiirete, kvaliteetsete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 192GB kuni 256GB.

See ei tähenda, et suurema kettaga sülearvuteid saada pole. Ikka on, aegajalt tuleb müügile ka suurema SSD kettaga arvuteid ja SSD ketta võime soovi korral iga kell ka suurema vastu välja vahetada. Sellisel juhul paneme sülearvutisse täiesti uue ja garantiiga SSD ketta ning täpselt sellise suurusega nagu soovid.

Liidesed ja lisad

Lenovo L560 ja Lenovo L570 liideste valik on rikkalik ja nende paigutus on igati õnnestunud.

Olemas on suisa neli USB porti ja kõik need toetavad Lenovo L560 puhul 3.0 ja Lenovo L560 puhul 3.1 standardit. Üks USB portidest on alati voolu all ja võimaldab nutiseadmeid laadida ka siis, kui sülearvuti suletud on. Kui see funktsioon vaikimisi ei toimi, siis tuleks see BIOS-is sisse lülitada.

Kaardilugeja on hea lugemis- ja kirjutamiskiirusega 4-in-1 seade, mis saab hakkama kõigi enimlevinud kaarditüüpidega (SD, MMC, SDHC, SDXC).

Soovid teada, mis-kus täpsemalt asub? Aga palun, toon allpool vajaliku info välja.

Mõlema sülearvuti vasakul küljel on vooluadapteri pesa, MiniDisplayPort, VGA, USB kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist Express-kaardi pesa (34 mm). Paremal küljel asuvad mikrofoni/kõrvalappide sisend, kaks USB porti, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja ja DVD-kirjutaja. Tagaküljel on veel üks USB port ja Gigabit LAN.

Lisaks on olemas stabiilne kahesageduslik (2,4 GHz ja 5 GHz) WIFI, Bluetooth (versioon 4.2), HD veebikaamera, sõrmejäljelugeja, dokkimisvõimalus ja olenevalt konfiguratsioonist 4G modem.

Mis mulle kõige rohkem huvi pakkus enne ülevaate kirjutamist, oli klaviatuur. Kuna Lenovo lipulaevadel on maailma parimad klaviatuurid, siis tahtsin väga teada, mida äriklassi alumise otsa klaviatuurid pakkuda suudavad kuna varasemalt  pikem kokkupuude mul Lenovo L-mudeliseeriaga puutub.

Klahvide suurus on väga hea (1,6 x 1,6 cm) ja need on pealt natuke nõgusad. Ainult nooleklahvid on mõnevõrra väiksemad. Klahvi käik on päris pikk, pikem kui teiste tootjate Chiclet klaviatuuridel ja need annavad trükkimisel hea tagasiside. Jääb tunne justkui trükiks tavalise eraldiseisva arvutiklaviatuuriga. Trükkimisega kaasnev müra on peaaegu olematu ja see on oluline kui viibid keskkondades, kus vaikus on oluline (koolis, kontoris). Mina olen igal juhul meeldivalt üllatunud, klaviatuur on isegi parem kui eeldasin.

ThinkPad’ile iseloomulikult on olemas ka TrackPoint, mis on samuti kvaliteetne. Sellel on karestatud kummikork, mis tagab hea haarduvuse. TrackPoint töötab väga täpselt ja usaldusväärselt nagu kõikidel teistel Lenovo mudelitel, mida kasutanud olen.

Ka mitmikpuutetoega puuteplaadile ei saa miskit ette heita. Selle ülemises ääres on kolm füüsilist nuppu, mis on mõeldud kasutamiseks koos TrackPoint’iga. Puuteplaadi alumises ääres eraldiseisvaid nuppe pole st nupud on osa puuteplaadist (ClickPad). Ma ise pole küll sellise lahenduse suurim fänn aga ma olen ilmselt see imeväike osa arvutikasutajatest, kes jääbki alatiseks füüsilisi nuppe taga nutma 🙂

Mõlema sülearvuti põhja alt leiab hooldusluugi, mis teeb nende sülearvutite upgrade’ise väga lihtsaks. Hooldusluugi eemaldamisel saab ligi nii kahele mälupesale, SSD kettale, WIFI moodulile, BIOS’e patareile, M.2 pesale ja ventilaatorile, kui peaks tekkima vajadus selle puhastamiseks. Näiteks kui sülearvutis puudub 4G modem, siis saab selle lihtsa vaevaga lisada M.2 pessa. Antennid on juba tehases ära veetud, seega 4G võimekuse saab väga-väga lihtsalt.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo L560 ja Lenovo L570 kaaluvad olenevalt optilise seadme olemasolust 1,9-2,3 kilogrammi.

Mõõtmed on mõlemal mudelil 377 mm x 255mm (pikkus x laius) ja kõrgus Lenovo L560 mudelil 30,85 mm ning Lenovo L570 mudelil 27,6 mm.

Kokkuvõtteks

Lenovo L560 ja Lenovo L570 on äriklassi sülearvutid, millel on palju plusse aga leiab ka miinuseid. Sülearvuti kaan allus natuke liiga palju väändele (mida igapäevaselt keegi muidugi ei testi) aga sellegipoolest on koostekvaliteet üldjoontes hea ja seda näitab ilmekalt ka vastavus militaarstandardile Mil-SPEC 810G.

Jõudluse poolest on need sülearvutid igati piisavad igapäevaseks kontoritööks ja multimeedia tarbimiseks. Voolusäästlikud Intel Core i ULV-protsessorid saavad hakkama kõigega, millega tavakasutaja kokku puutub ja ei jätta hätta ka hetkedel kui suuremat jõudlust vaja on (Turbo-Boost tehnoloogia i5 ja i7 puhul).

Üldiselt on tegu mõnusalt vaiksete sülearvutitega (süsteemimüra on võrreldes eelneva Lenovo L540 mudeliga märkimisväärselt vähenenud), mis on kindlasti suur pluss. CD/DVD-plaadi lugemisel/kirjutamisel on müra loomulikult mõnevõrra suurem aga see on ka loogiline.

Suurimaks tõrvatilgaks meepotis on minu hinnangul tagasihoidlike näitajatega ekraan, mis muudab ereda valguse käes töötegemise keerukamaks. Aga neile, kes töötavad sisetingimustes ja mitte ülevalgustatud ruumides, pole see probleemiks. Ja nii mõnigi arvutikasutaja võib puudust tunda klaviatuuri taustavalgustusest, mida Lenovo pole pidanud otstarbekaks nendele mudelitele lisada.

Aga ülevaadet kokku võttes võin kinnitada, et vaatamata soodsamale hinnasildile ja Lenovo äriklassi alumises otsas paiknemisele, vastavad need sülearvutid igati ThinkPad-seeria kõrgetele nõudmistele.

Need sülearvutid sobivad ideaalselt kodukasutajale, kontoritöötajale või õppurile. Kuna mõlemad vaatluse alla olnud põlvkonnad on identsed ja ainukeseks vaheks on kasutatav protsessor ja integreeritud graafikakaart, siis väga suurt vahet neil mudelitel pole. Loomulikult kaasneb uuema protsessoriga natuke suurem jõudlus ja väiksem voolutarve aga tavapärases kasutuses pole see vahe väga märgatav ja võid julgelt soetada emma-kumma põlvkonna mudeli.

Kui need sülearvutid pole Sinu maitse, siis põhiliste konkurentidena võib välja tuua HP Probook 450 G3/G4, HP Probook 650 G2/G3 ja Dell Latitude E5550/E5570.

Lenovo L560 ja Lenovo L570 sülearvutid e-poes

%
190,00 
Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt