Lenovo Thinkpad X280Kuumus teeb liiga? Võta üks jahutav jäätis või külm jook kõrvale ja tule veeda mõned minutid meie värsket blogipostitust lugedes. Suvi on aktiivne reisimise aeg, mistõttu mõtlesin täna kirjutada ülevaate ühest pisikesest äriklassi sülearvutist, mis sobib ideaalselt kõigile aktiivse eluviisiga inimestele. Nagu pealkirjast jõudsid juba lugeda, on selleks sülearvutiks Lenovo ThinkPad X280.

Lenovo X280 on juba kaheksas põlvkond sellest ülipopulaarsest mudeliseeriast. Kui alustada selle mudeliseeria algusest, siis tuleb see rivi päris pikk. Lenovo X200 oli esimene, selle järgnesid Lenovo X220, X230, X240, X250, X260, X270 kuni vaatluse all oleva Lenovo X280 mudelini välja.

2000-ndaid aastaid võib lugeda ajaks, kui sülearvutite turg jagunes põhimõtteliselt kaheks, turule tulid lisaks suurematele äriklassi sülearvutitele ka väiksemad äriklassi sülearvutid. Need arvutikasutajad, kes vajasid sülearvutit peamiselt laua taga töötamiseks, need valisid klassikalise suurema ekraaniga (14 ja ülespoole) sülearvuti ja need arvutikasutajad, kes aktiivselt ringi liikusid, valisid väiksema ekraaniga (13 tolli ja allapoole) sülearvuti. Tänasel päeval on olukord mõnevõrra muutunud, ultrabookide turule tulekuga on ka suuremad sülearvutid muutunud mobiilsemaks ja valik ringi liikuvale kliendile seeläbi laiemaks. Hea näide ongi vaatluse all olev väike 12,5 tollise ekraaniga sülearvuti Lenovo X280 ja suurem 14 tollise ekraaniga ultrabook Lenovo X1 Carbon, mõlema sihtgrupiks on mobiilne arvutikasutaja. Aga täna me ei räägi Lenovo X1 Carbon ultrabookist vaid Lenovo X280 sülearvutist mis oma väikese ekraaniga on paljude arvutikasutajate lemmik.

Juba etteruttavalt võin ära öelda, et Lenovo X280 on oma eelkäijatest veelgi atraktiivsem ja sobib enamikele mobiilsetele arvutikasutajatele nagu rusikas silmaauku või sadul istumise alla 😊 Miks? Võta mõned minutid ülevaate lugemiseks ja saad teada 😉

Korpus ja disain

Lenovo X280 näeb välja täiesti erinev oma eelkäijast, samas thinkpadilik ilme on üldises pildis säilinud. Lenovo X280 sülearvutil on korpuse osa vähem tajutav kui Lenovo X270 mudelil. Selle korpus on esiküljelt kitsenev sarnaselt sama aastakäigu Lenovo T480 ja Lenovo X1 Carbon sülearvutitele.

Lenovo on X280 puhul kasutanud sarnaseid materjale nagu T480 mudeli puhul st korpus on valmistatud magneesiumsulamist ja kaas süsinikkiuga tugevdatud plastikust. Materjalide erinevusi on palja silmaga keeruline märgata kuna sülearvuti on üleni mustaks värvitud. Pind on sametiselt pehme ja käe all väga mõnus.

Korpus paistab olevat eelkäijast veelgi tugevam, seda ei kannata väänata ka parima tahtmise juures. Õhuke süsinikkiuga tugevdatud plastist kaas mõistagi nii tugev pole kui korpus aga jäikust on piisavalt sellelgi. Isegi kui kaane tagaküljele avaldada tugevamat survet, ei too see pildis esile mingeid moonutusi. Siinkohal kiidaks ka metallist ekraani hingi, mis on stabiilsed ja mõõdukalt tihedad. Kui eelmise põlvkonna puhul polnud võimalik ühe käega ekraani avada hingede liigse jäikuse ja sülearvuti kerge kaalu tõttu, siis antud mudelil on võimalik ekraan avada ka ühe käega, mis teeb sülearvuti käsitsemise oluliselt mugavamaks. Ekraan avaneb sarnaselt eelkäijale 180 kraadi ulatuses.

Sarnaselt eelkäijale on ka Lenovo X280 on läbinud edukalt militaarstandardi MIL-STD-810G testid, mis näitavad ilmekalt selle sülearvuti vastupidavust ja töökindlust.

Ekraan

Lenovo X280 sülearvuti 12,5 tolline ekraan on äriklassile iseloomulikult matt. Kui eelmise põlvkonna Lenovo X270 sülearvutil oli valikus neli erinevat ekraani, siis vaatluse all oleval mudelil on neid valikusse jäänud kolm. Valikus pole enam IPS-paneeliga ekraani, mille resolutsioon oli 1366×768 (HD). Ülejäänud ekraanivalikud on jäänud aga samaks ja samuti nende tehnilised näitajad:

-HD (1366×768) resolutsiooniga TN-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on tagasihoidlikud 200 cd/m² ja kontrastsuseks tagasihoidlik 500:1.

-FullHD (1920×1080) resolutsiooniga IPS-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on 300 cd/m² ja kontrastsuseks 700:1.

-FullHD (1920×1080) resolutsiooniga puutetundlik IPS-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on samuti 300 cd/m² ja kontrastsuseks 700:1.

Kahel viimasel ekraanil olev IPS-paneel pakub erinevalt TN-paneelist suurepäraseid vaatenurki st ükskõik mis nurga alt ekraani vaadata, on pilt selge ja värvid paigas.

Värviruumi katvusi ei hakka siinkohal välja tooma kuna tagasihoidlike näitajate tõttu need ekraanid fototöötluseks ilmselgelt ei sobi ja olgem ausad, keegi 12 tolliste ekraanidega professionaalsel tasemel fototöötlust ei teegi. Selleks on ikka kaks ja enam korda suuremad profiekraanid mõeldud. Seega tagasihoidlik värviruumi katvus pole antud sülearvutite puhul eriline puudus.

Tegemist on tüüpiliste äriklassi ekraanidega, millele otseselt midagi ette heita pole aga millegi väga erilisega samuti silma ei paista.

Graafika

Lenovo X280 on varustatud integreeritud graafikakaardiga ja selleks on täpsemalt Intel UHD620. Ega see eelmise põlvkonna Intel HD620 graafikakaardist eriti ei erine st vahe eelmise põlvkonna graafikakaardiga on üsna olematu. See integreeritud graafikakaart on voolusäästlik ja piisavalt võimekas, et saada hakkama kõikide kontori- ja multimeediarakendustega.

Protsessor

Lenovo X280 kasutab endiselt ultrabookidele mõeldud U-tähisega (ULV – Ultra Low Voltage) protsessoreid, mis on väga voolusäästlikud. Küll aga jõudluse osas on kaheksanda põlvkonna protsessorites suuuur samm edasi tehtud. Kui Lenovo X270 mudeli Intel Core i protsessorid oli kahetuumalised, siis Lenovo X280 mudeli Intel Core i5 ja i7 protsessorid on üldjuhul juba neljatuumalised ja nende protsessorite vahe on arvutikasutamisel juba reaalselt tuntav. Kõige lahjem Intel Core i3 protsessor on endiselt kahetuumaline, seega nende osas pole vahe tavapärase kasutamise juures eriti tajutav.

Vähe sellest, et Intel Core i5 ja i7 protsessorid on neljatuumalised, on need võimelised lisaks tänu Turbo Boost tehnoloogiale oma taktsagedust vajadusel tõstma.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meie riiulitel olevad Lenovo X280 sülearvutid varustatud kas Core i5 või Core i7 protsessoritega. Aga siinkohal mainin ära, et üksikuid Lenovo X280 sülearvuteid liigub ka seitsmenda põlvkonna i5 protsessoritega, mis olid siis kahetuumalised. Just seetõttu kasutasin eespool sõna üldjuhul kuna üksikud (esimesed partiid) Lenovo X280 mudelid võivad sisaldada seitsmenda põlvkonna protsessoreid. Konkreetse sülearvuti protsessori põlvkonna saad teada iga sülearvuti juures olevatest tehnilisetest andmetest. Kui protsessori neli viimast numbrit algavad numbriga 7, siis on tegemist seitsmenda põlvkonnaga, kui aga numbriga 8, siis on tegemist kaheksanda põlvkonnaga.

Mälu

Operatiivmälu osas liigub Lenovo paraku samal kursil nagu kõik konkurendidki. Kui veel kuni Lenovo X230 mudelini oli kaks operatiivmälu pesa, alates X240 kuni X270 mudelini üks mälupesa, siis vaatluse all oleval Lenovo X280 sülearvutil on operatiivmälu juba joodetud otse emaplaadile. Täpselt samamoodi nagu sama aastakäigu Lenovo X1 Carbon sülearvutil. Natuke kurb aga selles suunas liiguvad kõik tootjad oma väiksemate sülearvutite ja ultrabookidega. Samas eks me kõik soovime aina kergemaid sülearvuteid ja seegi on üks koht, kus saab mõned grammid kaalu kokku hoida. Laiemas pildis tähendab see seda, et juba ostuhetkel tuleb valida endale sobiva mälumahuga mudel kuna seda tulevikus juurde lisada ei saa.

Täpsemalt on Lenovo X280 olenevalt konfiguratsioonist varustatud kas 8GB või 16GB operatiivmäluga.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil Lenovo X280 mudelid varustatud kiirete 8GB DDR4 mäludega, millest tavapärasele arvutikasutajale piisab kenasti. Aga kindlasti tasub meie tootevalikul silma peal hoida kuna uut kaupa tuleb aina juurde ja tõenäoliselt lisandub aja jooksul valikusse ka 16GB operatiivmäluga mudeleid.

SSD

Kui Lenovo X270 sülearvutil oli endiselt alles 2,5 tolline pesa SSD ketta tarbeks, siis Lenovo X280 on varustatud ainult ruumisäästlikuma M.2 pesaga.

SSD suurus oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Lenovo X280 mudelid varustatud kiirete 256GB SSD ketastega.

Keskmisele arvutikasutajale on sellest mahust üldjuhul piisav aga kui vajad suuremat ketast kui huvipakkuval sülearvutil olemas on, siis anna meile oma soovist enne ostu teada ja meie osav tehnik paigaldab sülearvutile täpselt sellise mahuga uue ketta nagu soovid ja teeb kõik sellega kaasnevad vajalikud toimingud sh operatsioonisüsteemi installeerimine jne.

Liidesed ja lisad

Seoses muudatustega korpuses on muudatusi ka liidestes. Kõige suuremaks muudatuseks võib tõenäoliselt pidada vana hea dokkimispordi pensionile saatmist, seda enam põhja all pole. Dokkimisport on nüüd sülearvuti vasakul küljel. Ja kui eelmises põlvkonnas oli sülearvuti varustatud ainult ühe USB-C pordiga, siis sedapuhku on neid kasutusel juba kaks ja neid porte pole kunagi liiga palju. Ühtlasi on lõpuks ometi üks USB-C portidest Thunderpolt 3 toega, mis on väga suur samm edasi.

Kui nüüd täpsemalt kõik liidesed pildile tuua, siis vasakul küljel on kaks USB-C porti, Mini LAN, dokkimisport, USB 3.0 port, HDMI ja kõrvaklappide/mikrofoni pesa. Paremal küljel on USB 3.0 port, Kensington luku pesa ja ID-kaardilugeja. Lisaks on tahaküljele peidetud microSD-kaardi lugeja.

Nagu loetelust näha, pole võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo X270 mudeliga enam eraldi vooluadapteri pesa. Lenovo X280 sülearvutit saab nüüd laadida emmast-kummast USB-C pordist. Mugav kas pole?!

Kui kõik väljatoodud muudatused liideste osas on kas neutraalsed (dokkimipordi asukoht) või positiivsed (Thunderpolt, USB-C laadimine), siis ehk negatiivse poole peale võib panna selle, et täismõõdus võrgupesa on asendunud väikese võrgupesaga, mis on muide Lenovo poolt patenteeritud. See tähendab seda, et RJ45 võrgujuhtme kasutamiseks on vaja eraldi adapterit. Mõnevõrra üllatav lähenemine, ideaalis oleks võinud Lenovo kasutada samasugust kokkupandavat pistikut nagu nad Lenovo T480 mudeli puhul tegid. Loomulikult ei mängi see enamike arvutikasutajate jaoks olulist rolli kuna kodukasutajad istuvad reeglina WIFI ühenduse taga ja kontoritöötajad kasutavad dokke, kus täismõõdus LAN kenasti olemas.

Lenovo X280 sülearvutil on lisaks olemas kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth, näotuvastusega HD (720p) veebikaamera ning olenevalt konfiguratsioonist 4G modem ja sõrmejäljelugeja. Sõrmejäljelugeja on juba teist põlvkonna järjest nö „Touch“ variant, mis on veidi kiirem ja täpsem kui varasemalt kasutatud „Swipe“ sõrmejäljelugeja. Ja olgugi, et veebikaamera on juba mitmeid põlvkondi sama kvaliteediga, on siingi lisandunud üks äge lisavõimalus ja selleks on ThinkShutter katik. Enam ei pea privaatsust hindavad arvutikasutajad oma kaamerat regulaarselt kinni-lahti teipima, nüüd on võimalik seda teha katikut liigutades.

Klaviatuur on väheseid asju, mida pole Lenovo X280 juures muudetud ja see on igati positiivne kuna täiuslikku klaviatuuri on raske veelgi paremaks teha. Klahvikäik on 1.8mm, mis on tänapäevaste standartide järgi täpselt paras, klahvide survepunkt on täpselt õige, trükkimismüra olematu, ega ei oska midagi enamat tahta. Mainimata jäi veel pritsmekindlus ja taustavalgustus, mis on tänuväärsed lisad.

Puuteplaat on kõigist senisest eelkäijatest suurim, selle mõõtmed on suisa 10 x 5,5 cm. Need mõõtmed ei jää just palju alla suuremate Thinkpad’ide puuteplaatide mõõtmetele. Muutunud on ka puuteplaadi ehitus st enam ei ole puuteplaadi ja ülemiste füüsiliste nuppude vahel seda tarbetut riba ning kõik on visuaalselt üks ilus tervik. Puuteplaat koos integreeritud alumiste nuppude ja füüsiliste ülemiste nuppudega toimib täpselt ja probleemideta.

Mainimata ei saa jätte ka TrackPointi, mis võeti kasutusele IBM poolt 2005 aastal ja mis istub siiamaani B/G/H klahvide vahel. Koos puuteplaadi ülemiste nuppudega on TrackPointi kasutamine väga mugav, tõsi, selle kasutamine vajab harjumist. Aga kui juba käpas, siis on see väga täpne ja mugav navigeerimisvahend, mida puuteplaadi asemel kasutada saab.

Positiivse nüansina võib Lenovo X280 puhul välja tuua kerge hooldatavuse. Alates Lenovo X240 sülearvutist on põhjakate kinni olnud kruvide ja väikeste plastikklambritega, mis olid ääretult haprad ja mis tegid isegi osaval tehnikul põhjakatte eemaldamise keeruliseks ülesandeks. Nüüd on õnneks Lenovo selle vea või möödapaneku likvideerinud ja Lenovo X280 avamine hooldamiseks või upgrade’imiseks on oluliselt lihtsam. Üheltpoolt on kruvisid vähem ja teiseltpoolt on plastklambrid ainult esiküljel, mis vabanevad põhjakatet tagaküljest kergitades väga lihtsalt. On väga tore, et Lenovo on põhjakatte eemaldamise imelihtsaks teinud aga natuke kahju on sellest, et põhjakatte eemaldamisel pole just palju komponente, mida lisada/muuta saab. Nagu eespool mainisin, on operatiivmälu nüüd joodetud emaplaadile, seega seda lisada/muuta ei saa. On ainult kaks M.2 pesa, millest üks on mõeldud 4G modemi ja teine M.2 SSD tarbeks. Ühtlasi saab hõlpsasti ligi jahutussüsteemile ja akule.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo X280 on võrreldes Lenovo X270 mudeliga oluliselt õhem ja kergem, kaaludes suisa 240 grammi vähem ja olles peaaegu kolm millimeetrit õhem. Selle tulemusel tundub Lenovo X280 käes hoides kerge kui sulg. Igal juhul väga meeldiv ja oodatud areng mobiilsetele arvutikasutajatele, kes igapäevaselt töövahendit endaga kaasas kannavad.

Kui eelmise põlvkonna Lenovo X270 mõõtmed olid 305,5 x 208,5 x 20,3 mm (laius x  sügavus x kõrgus) ja kaal 1,3 kg, siis Lenovo X280 mõõtmed on 307,7 x  209,8 x 17,4 mm ja kaal kõigest 1,16 kg.

Kui laiuselt ja sügavuselt on sülearvuti millimeeter-kaks suurem, siis kõrguselt on suisa kolm millimeetrit õhem ning kaalult 240 grammi kergem nagu eespool välja tõin. Usun, et iga mobiilne arvutikasutaja on sellise arenguga enam kui rahul, vaatluse all olevat sülearvutit on väga mõnus kõikjal kaasas kanda kuna on kerge ja võtab vähe ruumi.

Kokkuvõtteks

Lenovo X280 on selles mudeliseerias tõenäoliselt enim muudatusi läbi teinud sülearvuti. See on peaaegu igas mõttes parem sülearvuti kui tema eelkäijad. Miks peaaegu? Ainukeseks miinuseks on minu hinnangul otse emaplaadile joodetud operatiivmälu, mis teeb operatiivmälu upgrade’imise võimatuks ja tuleb leppida selle operatiivmälu mahuga, mis ostes kaasa tuleb. Tõenäoliselt enamikke arvutikasutajaid see ei häirigi kuna tegelikult on täpselt sama lugu nii telefonide kui tahvlitega, ka neil operatiivmälu juurde lisada ei saa. Eks kõik sellised muudatused nagu joodetud operatiivmälu või 2,5 tollise kettapesa asendumine M.2 pesaga on vajalikud ikka selleks, et saaksime nautida võimalikult kerget sülearvuti kaalu ja väikseid mõõtmeid. Minul isiklikult natuke tuska tekitab aga tuleb leppida ja ajaga kaasas käia 😊

Kui see pisiasi kõrvale jätta, siis kõik muu on selle sülearvuti puhul küll väga vinge. Õhuke disain, mõnusalt kerge kaal, vastupidav korpus, võimas neljatuumaline protsessor, suurepärased liidesed (eelkõige Thunderpolt!), täiuslik klaviatuur ja puuteplaat. Lenovo on selle mudeliga igas mõttes täppi pannud ja julgen soojalt soovitada. Kui ma vajaks järgmiseks sülearvutiks just 12,5 tollist isendit, siis ma isegi pikemalt ei mõtleks ja soetaks just Lenovo X280 mudeli.

Usun, et Lenovo X280 sobib ideaalselt aktiivselt ringi liikuvale arvutikasutajale ja samuti kontorisse, kooli või koju kuna on hästi vaikne.

Muide meil on jätkuvalt müügil ka veel Lenovo ThinkPad X240, Lenovo ThinkPad X250, Lenovo ThinkPad X260 ja Lenovo ThinkPad X270 sülearvuteid väga hea hinnaga, asub kindlasti ka neile pilk peale visata.

Mõnusat suve jätku! Ja ootame Sind loomulikult külla Sõpruse pst 25, Tallinn.

Lenovo X280 sülearvutid e-poes

%
Algne hind oli: 295,00 €.Current price is: 250,00 €.