Apple Macbook Air 20152008 aastal tegi Apple asutaja Steve Jobs midagi täiesti enneolematut ja võttis esitluse ajal mittemidagiütlevast paberümbrikust välja imeõhukese Apple Macbook Air’i, mis pani paljudel arvutikasutajatel sõna otseses mõttes suu vett jooksma. Aga oli ka kriitikuid, kes heitsid ette suuruse ja kaalu vähendamiseks tehtud kärpeid. Nimelt oli esimesel põlvkonnal kasutusel aeglane protsessor, vähe mälu ja ainult üks USB port, mis kalli hinna juures kõiki ei kõnetanud.

Fakt on aga see, et see oli kõige õhem, kergem ja atraktiivsem süleaarvuti, mis sel ajahetkel saada oli. Ja sellest hetkest on Apple Macbook Air olnud tee- ja suunanäitajaks teistele üliõhukestele ja kergetele ultrabookidele.

Alates 2008 aastast on Apple Macbook Air maha käinud väga pika teekonna ja sellel teekonnal kogunud endale suure hulga austajaid, kes keelduvad mõne teise tootja poole isegi vaatamast 🙂 Seega antud ülevaade polegi niivõrd tulihingelisele Apple fännile, kes on ja jääb Apple tooteid kasutama, vaid pigem kõigile neile, kes on avastamas Apple imelist maailma ja kaaluvad oma esimese Apple sülearvuti ostu.

Tänases ülevaates vaatame lähemalt 3 järjestikust Apple Macbook Air põlvkonda, nimelt 2013 keskpaiga (juuni), 2014 alguse (aprill) ja 2015 alguse (märts) mudeleid. Jah harjumatu, kuid just nõnda Apple mudelite põlvkondi eristab.

Nagu ikka toon ülevaate lõpus välja vaatluse all olevad tooted meie e-poes aga igaks juhuks hoiatan ette, et Apple sülearvutitel on huvitav komme kiiresti meie riiulitelt kaduda, seega vabalt võib juhtuda olukord, kus loed seda ülevaadet ja ülevaate lõpust ei leia ühtegi Apple Macbook Air’i mida lähemalt vaadata. See samas näitab, et Apple tooteid armastatakse palavalt.

Ekraan

Erinevalt tavapärastest äriklassi sülearvutitest, pole Apple Macbook Air puhul kasutusel mattekraan vaid 13 tolline läikega ekraan, mille kuvasuhe on 16:10. Läikega ekraan aitab üheltpoolt värve parem esile tuua, kuid samas peegeldab valgust, mis võib arvuti kasutamist mõnevõrra häirida kui valgusallikas otse ekraanile paistab.

Kõigil kolmel vaatluse alla oleval Apple Macbook Air mudelil on ekraanid eraldusvõimega 1440×900 pikslit ja see on ka ainuke resolutsioon, mis saada on. Tüüpilisest 1366×768 (WXGA) resolutsiooniga ekraanist on sellel rohkem ruumi nii vertikaalselt kui horisontaalselt ja see on positiivne.

Eks samal ajaperioodil liikus konkurentide äriklassi sülearvutites juba ka IPS, FullHD ja puutetundlikke ekraane, mille valguses võinuks ka Apple oma Macbook Air mudelites arvutikasutajatele rohkem valikuvõimalusi pakkuda, kuid 13 tollise ekraani puhul on ka 1440×900 resolutsioon igati piisav.

Pealegi kasutab Apple nendes mudelites kõrgkvaliteetseid TN-paneele, mis korvab mõnevõrra ka IPS-paneelide puudumise. Isegi vaatenurk tundub neil parem kui enamikel TN-paneelidel ja kiidusõnu võib jagada nii värviedastuse kui teravuse suunas.

Graafika

Kuna integreeritud graafikakaardid käivad käsikäes protsessoritega, siis leiab Apple Macbook Air 2013 keskpaiga ja 2014 alguse mudelitest tuntud Inteli HD5000 graafikakaardi ning 2015 alguse mudelist HD6000 graafikakaardi.

Inteli HD6000 graafikakaart on tootja andmetel ca 20% võimsam kui HD5000, kuid tegemist pole kummagi näol väga võimsate graafikakaartidega st neid ei saa võrrelda eraldiseisvate graafikakaartidega. Need graafikakaardid on mõeldud tavakasutuseks ja selle all pean silmas veebi sirvimist, kirjadele vastamist, suhtlusprogrammide kasutamist, kontoritööd ja tavakasutaja tasemel fotode töötlemist ning videote vaatamist.

Protsessor

Apple Macbook Air ultrabookid kasutavad äriklassile omaselt parimaid ja võimsamaid Inteli Core i-seeria protsessoreid (i5 ja i7).

Apple Macbook Air 2013 keskpaiga ja 2014 alguse mudelite seest leiab Inteli neljanda põlvkonna protsessori (koodnimega Haswell) ning 2015 alguse (märts) mudeli paneb elama Inteli viienda põlvkonna protsessor, koodnimega Broadwell.

Kõikides põlvkondades on kasutusel ULV protsessorid, mis võtavad vähe voolu ja tagavad seeläbi pikema akukestvuse.

Eks viienda põlvkonna protsessorid on loomulikult suurema jõudlusega kui neljanda põlvkonna omad aga see vahe on kõigest 10-15 protsenti. Ka antud ultrabookide puhul suudavad protsessorid end ajutiselt üle kiirendada (Turbo Boost) kui selleks peaks vajadus olema.

Mälu

Nende põlvkondade Apple Macbook Air ultrabookid tulevad kas 4GB või 8GB mäludega.

Siinkohal mainin ära, et Apple toodete puhul ei ole mõtet tugineda ainuüksi mälu suurusele või õigemini võrrelda mälu suurust üks ühele teiste tootjate sülearvutitega. Tuleb arvestada, et kasutusel pole Windows vaid macOS, mis on spetsiaalselt Mac arvutite jaoks loodud. Isegi tagasihoidlikum 4GB mälu on tavakasutajale täiesti piisav – kõik rakendused avanevad, sulguvad ja toimivad ilma viiteta.

Oluline on ka teada, et ise paraku mälu juurde lisada ei saa, tuleb leppida sellega, mis ostu hetkel Apple Macbook Air’i sees on. Seega kui tunned vajadust suurema operatiivmälu järele, siis on soovitav soetada kohe 8GB mälumähuga mudel. Postituse kirjutamise hetkel on meil riiulil nii 4GB kui ka 8GB mälumahuga Apple Macbook Air mudeleid.

Kõvaketas

Kõik Apple Macbook Air ultrabookid sisaldavad erineva mahuga kiireid SSD kettaid.  Mahult jäävad need vahemikku 128GB kuni 256GB, ehk siis igati piisav igapäevase tavakasutuse juures.

Liidesed ja lisad

Apple Macbook Air liideste nimekiri on väga lühike, samas kõik elus vajalik on kenasti olemas. Esi- ja tagaküljelt ei leia ühtegi liidest, vasakult küljelt leiab Magsafe 2 pistiku (vooluadapteri ühendamiseks), ühe USB 3.0 pordi ja audio sisendi/väljundi. Paremal küljel on SD-kaardilugeja, veel üks USB 3.0 port ja Thunderpolt/MiniDisplayPort liides. Ja punkt, oli ju lühike loetelu 🙂

See loetelu on lühike paljuski tänu Thunderpolt liidesele, mille abil saab ühendada nii välise monitori kui kaabliga interneti (LAN). Loomulikult on selleks vaja vastavaid adaptereid.

Olemas on ka WIFI, bluetooth, klaviatuuri taustavalgustus ja veebikaamera. 3G/4G huvilisi pean paraku kurvastama, sellist valikut ühelgi Apple Macbook Air mudelil paraku pole ja tuleb leppida kas avalike WIFI võrkudega või siis oma telefoniga teel olles Hotspot’i tegemisega.

Klaviatuur on chiclet-stiilis (väiksem võimalus vale klahvi tabada) ja klahvid väga hea tagasisidega, mis teeb trükkimise väga mugavaks. Seega klaviatuurile võib julgelt jagada maksimumpunktid. Windows’i kasutajatelt nõuab see natuke harjumist kuna klaviatuurilt ei leia näiteks selliseid klahve nagu „Print“ ja „Page Up/Down“ ning loomulikult on puudu ka „Windows“ klahv.

Apple puuteplaadid on olnud kogu aeg konkurentidest mitu sammu eespool ja kiidusõnu võib jagada ka siin. Mitmikpuutetehnoloogia ehk multi-touch võimaldab puuteplaadil kasutada mitut puudet üheaegselt ja see on ülimugav. Saad klikkida, zoomida, skrollida, pöörata jne. Rohkem infot leiad erinevate žestide kohta Apple menüüst (System Preferences > Trackpad), kus saad ühtlasi  mittevajalikke žeste kinni keerata või neid muuta.

Et liiga suureks kiidulauluks ei läheks, siis sekka ka üks miinus. Kui paljudel äriklassi sülearvutitel on olemas hooldusluuk, mille kaudu on võimalik lihtsalt mälu juurde lisada, vahetada SSD ketas suurema vastu või lisada 3G/4G modem, siis Apple Macbook Air põhja alt seda otsida pole mõtet. Nagu mälude juures juba mainisin, Apple Macbook Air tuleb täpselt sellisena nagu ta tehasest tuleb ja võimalus upgrade’imiseks puudub. SSD ketas on ainuke, mida saab suurema vastu välja vahetada aga sellegi töö soovitaks jätta spetsialistile.

Operatsioonisüsteem

Seni pole ma üheski ülevaates operatsioonisüsteemist pikemalt juttu teinud kuna kõigil seni vaatluse all olnud sülearvutitel on kasutusel Windows 10 ja see on iga arvuti puhul täpselt samasugune. Apple kasutab aga oma operatsioonisüsteemi ja mõned read oleks paslik ka selle kohta kirjutada. Kuna mind on terve elu saatnud Windows, siis oli mul enne macOS’iga kokkupuutumist eelarvamus, et tegemist on ebamugava ja keerulise operatsioonisüsteemiga, mille õppimine võtab palju aega. Tegelikult on asi pigem vastupidine, operatsioonisüsteem on väga lihtne ja sellega harjub kiiresti. Mulle meeldib ja saan täitsa aru nendest arvutikasutajatest, kes seda operatsioonisüsteemi ülistavad. Saan ka aru, miks käib igipõline vaidlus teemal, kas parem on Windows või macOS. Ma ise ilmselt jäädavalt Windows’i pealt macOS peale üle ei koliks kuna minu puhul on aastatega tekkinud harjumuse jõud suur aga soovitan ka Sul proovida ja anda macOS’ile vähemalt võimalus ja mine tea, äkki Sina enam ei soovigi Windows peale tagasi minna 🙂

Lisaks operatsioonisüsteemile leiab hästi palju erinevaid tasuta rakendusi, mis teevad Sinu elu tunduvalt lihtsamaks. Kõige parem näide on iWork kontoritarkvara koos teksti- ja tabeltöötluse programmidega, mille eest ei pea täiendavalt sentigi maksma. MS Office kasutajad võivad siinkohal ainult sügavalt ohata ja „rõõmsalt“ soetamisel litsentsitasu või kuumaksu edasi tasuda.

Kokkuvõtteks

Apple Macbook Air on kahtlemata suurepärane ultrabook igapäevaseks kasutamiseks ja kaasaskandmiseks. Või lihtsalt näitamiseks kuna õhuke ja stiilne unibody-korpus lihtsalt tõmbab magnetina kõikide pilke 🙂

Minu jaoks on suurimad plussid Apple Macbook Air puhul kerge kaal (kõigest 1,4 kg), õhuke ja esinduslik disain, müra puudumine ja suurepärane klaviatuur koos puuteplaadiga. Miinusena sai välja toodud tagasihoidlik ekraaniresolutsioon (mis on samas siiski parem kui tavapärane WXGA) aga ka läikega ekraan, mida ise mattekraani austajana ei eelistaks aga see on pigem maitseasi. Etteruttavalt võin ära öelda, et kui järgmise põlvkonna ehk 2017 keskpaiga ultrabookil on kasutusel samuti sarnaste näitajatega ekraan, siis sealt edasi tulevad Apple Macbook Air ultrabookid juba IPS ekraaniga, mis on resolutsiooniga 2560×1600 pikslit. Aga nendest juba lähemalt siis, kui need meie riiulitele jõuavad.

Jõudluse osas on Apple Macbook Air sihtgrupiks pigem tavakasutajad, kes vajavad kvaliteetset sülearvutit igapäevatoiminguteks. Seega ideaalne õpilastele, tudengitele, müügimeestele, ettevõtte juhtidele jne. Mahub kenasti väiksemasse käe- või seljakotti ja kaalu on ka vähe. Nõudlikumad kasutajad peaksid vaatama pigem Macbook Pro suunas, millest samuti plaanin tulevikus ülevaate kirjutada.

Kui Sul tekkis küsimus, et millist põlvkonda nendest kolmest eelistada, siis ega tegelikult suurt vahet pole. Pole toimunud mingit revolutsioonilist hüpet, kõik on suures pildis sarnased. On toimunud ainult väike areng protsessori osas, kus järgnev põlvkond on tiba võimekam kui eelmine aga see vahe pole mäekõrgune. Seega soovitan valida sobivaima mudeli pigem protsessori seeria (i5 või i7), mälumahu (4GB või 8 GB) ja SSD ketta suuruse järgi.

Kas Apple Macbook Air kõrge hind uuena ostes on seda väärt, jätan igaühe ja tema rahakoti otsustada aga kindlasti võib hind uuena tõmmata paljude ostusoovile kriipsu peale. Vähekasutatuna seevastu on hind keskmiselt kaks korda soodsam ja kutsub ostma. Soovitan lugeda ka „Kasutatud MacBook on sama hea nagu uus“ ja „Kasutatud Apple arvutid tõelistele õunafännidele“ postitusi.

Mõnusat avastamist!

Vaata ka Apple Macbook Air sülearvuteid e-poes

Antud veebileht kasutab küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt